Bitcoin vs. Babiš: obchod s BTC na České poště narazil ve vládě

0

Na pobočkách České pošty a terminálech Sazky si nově můžete koupit bitcoiny. Přesně řečeno je tedy nakupujete přes webovou službu EasyCoin a následně je můžete na poště či automatu Sazky zaplatit v hotovosti službou Supercash. Nákup má limit od 500 do 25 000 Kč. Míst, kde takto můžete vlastně směnit hotovost za bitcoiny, je tak nyní přibližně o 8000 více.

Přečtěte si také naše starší shrnující články:

Nepříliš osvícené výroky ministrů

Vládě se to ale nelíbí. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se o novince poměrně ostře kriticky vyjádřili:

Bitcoin na poštách

Andrej Babiš byl spíše zaskočen:

„Je to pro mě šok, vůbec netuším, co to je a pokud vím, tak nikdo Bitcoinem neplatí. Ta měna nemá nějakou dobrou pověst. To bude asi nějaký omyl, fakt to není v pořádku.“

…zatímco Milan Chovanec bude chtít věc vysvětlit od výkonného ředitele ČP Martina Elkána a plánuje prý problém řešit i s vládou:

 Zdroj obrázku: David Sedlecký

Bitcoin na poštách

„…protože bitcoiny bývají někdy mnohdy i platidlem při trestné činnosti a nevím, jestli je úplně vhodné, aby to státní podnik dělal. Takže budu chtít vysvětlení. Ta informace, že by to měla zabezpečovat Česká pošta je nová … zjistit, proč se Česká pošta touto cestou vydala. Jestli jí z toho tak výrazně kynou příjmy, aby to pro ni bylo zajímavé. A proč to vlastně dělá.“

Na Cnews neřešíme politiku, spíše nás zajímá technická stránka věcí a samozřejmě jejich společenský dopad. Proto nás zaráží a zajímá, jak je možné, že něco tak inovativního či nevýznamného (můžete si vybrat), jako je Bitcoin, působí takový rozruch na nejvyšších státních místech.

 Zdroj obrázku: propagační materiály ČSSD

Bitcoin na poštách

EasyCoin a Česká pošta – kdo za tím stojí?

Jak to vlastně přesně funguje? Na poštách a terminálech Sazky je možné platit různé webové transakce v hotovosti pomocí služby Supercash. Nově Supercash podporuje i EasyCoin, služba od WBTCB. Na stránkách EasyCoinu si tedy můžete objednat bitcoiny a na pobočce České pošty je zaplatit.

Vše je sice teoreticky v moci pošty, ale mimo její autonomii. Službu zařizuje třetí strana a ČP funguje pouze jako platební místo, resp. prostředník. Proto je také s podivem, proč vzbudila novinka tolik nepříjemné ohlasy. ČP službu sice podporuje, ale nezařizuje ji. Nová zajímavá možnost na poštách je pak přesně to, co ČP může potřebovat. Po pokusech o prodej cigaret nebo léků (to druhé naštěstí nevyšlo) je kolem státního podniku zase malinko rušno. I když ne jeho přičiněním.

Bitcoin na poštách
EasyCoin.wbtcb.com

„Vůbec netuším, co to je“

Je k pousmání, když ministr financí bez okolků prohlásí, že „vůbec netuší, co to je“ – není náhodou jeho prací to vědět? Pokud také Andrej Babiš ví, nikdo Bitcoinem neplatí. Na to lze reagovat pouze tím, že pan Babiš zřejmě není v případě Bitcoinu zrovna v obraze. Je pravda, že bitcoiny přijímá jen v hlavním městě Praha zhruba 45 různých podniků.

Stejně jako Česká pošta pochopili někteří, že je to příležitost zviditelnit se a nabídnout něco nového. Už v roce 2013 ostatně Jakub Zelenka na serveru Lidovky.cz vydal reportáž o tom, jak platil v baru za pivo bitcoiny. Server Lidovky.cz mimochodem panu Babišovi patří. Nicméně závěr ministra financí zní poměrně přesvědčeně, že to rozhodně není v pořádku a musí to být omyl. 

Bitcoin na poštách
Coinmap.org

Ministr vnitra se vyjádřil poněkud opatrněji. Neví, proč to Česká pošta povolila a bude chtít vysvětlení. To je samozřejmě v pořádku. Hned na začátku jeho prohlášení ovšem najdeme větu, že se bitcoiny používají mnohdy při trestné činnosti. Inu, co je na tom pravdy?

Bitcoin v nelegálních obchodech a jak tomu zabrání regulace

Nevíme, jaký zlomek transakcí v BTC připadá na legální nebo nelegální transakce. Jedno je ovšem jisté. Bitcoin je decentralizovaná síť. Nemůžete zavřít nějakou konkrétní společnost nebo měnu zakázat a očekávat, že celosvětově zmizí.

To samozřejmě platí o většině nelegálních věcí. Bitcoin je ovšem speciální tím, že jeho smyslem je být skrytý a mimo dosah regulací. Více než v jiných případech tak platí, že regulace a zákazy zasáhnou pouze legální obchod s bitcoiny a tomu ilegálnímu nezkřiví ani vlásek.

Bitcoiny koupené přes EasyCoin a zaplacené na České poště asi nebudete používat pro nákup drog přes P2P internet a už vůbec ne pro praní špinavých peněz. Obzvláště to druhé se stává legálním nákupem těžší a těžší, protože zejména online musíte u transakcí často prokázat svou totožnost a to, že peníze přichází z vašeho bankovního účtu.

Regulace a zákazy Bitcoinu jsou tak nejen neefektivní, ale i kontraproduktivní. Škodí tam, kde by měly škodit nejméně.

Bitcoin na poštách

Proč vláda a ČNB nemá ráda Bitcoin? A musíte se bát i vy?

Bitcoin ovšem vlády nemají rády celkově. Proč? Právě proto, že je mimo jejich dosah. Dá se s ním relativně snadno platit nejen legálně, ale i ilegálně. Ale zejména ho nemůžete zregulovat netržním mechanismem. To může být dobře i špatně. Jistou monetární politiku nutně potřebujeme. Nicméně v poslední době například ČNB úmyslně oslabuje korunu.

Inflační politika může pochopitelně dávat smysl. Faktem ale je, že takřka veškerý západní import se stává dražším a dražším. To se týká třeba počítačového hardwaru. „Jistý“ Wall Street Journal pak nedávno zveřejnil článek označující Českou korunu jako měnu s nejhorším vývojem na světě. Těžko říct, kdo na tom vydělá, ale nechtěli byste ve státě i druhou měnu, která tomuto nepodléhá?

Buďte klidní. Ať se Bitcoin projevuje jakkoli, představuje možnost. Pokud se s ním nechcete zaplétat, nemusíte. Jeho prodej na pobočkách České pošty vám do kapes pravděpodobně vůbec nesáhne. Už vůbec mimo mísu je pak argument, že podporou rozšiřování Bitcoinu nepřímo podporujete organizovaný zločin. Je jen škoda, že i vrchní vládní představitelé trpí tak velkým strachem z neznámého, případně nejsou ochotní si o problematice něco zjistit.

 

Zdroje: Rozhlas.cz, fotografie na titulce: Hans Štembera, Lidovky.cz, The Wall Street Journal

Ohodnoťte tento článek!