Bitcoinová burza Mt. Gox je oficiálně v háji. Žádá o ochranu před věřiteli

0

Zastavení burzy Mt. Gox i zrušení webu má opravdu souvislost s cracknutím systému a krádeží asi 850 000 bitcoinů. Mark Karpeles, šéf burzy, koncem minulého týdne zažádal u okresního soudu v Tokiu o ochranu před věřiteli. Ke zmizení bitcoinů došlo 24. února, toho dne bylo v oběhu cca 12,4 milionu bitcoinů. Zloděj tedy získal 6,85 % všech dosud vytěžených BTC!

 

V oficiální zprávě Karpeles zmiňuje, že 750 000 bitcoinů patřilo uživatelům, 100 000 samotné burze. Poslední den, kdy ještě Mt. Gox fungovala, se na této burze obchodovalo s kurzem 132,46 USD za BTC. Hodnota ztracených bitcoinů je tak 112.6 milionu amerických dolarů. V soudním dokumentu zástupci Mt. Goxu píší, že mají závazky v hodnotě 63,9 milionu dolarů a disponují majetkem ve výši 37,7 milionu. Závazky tak evidentně nepočítají se všemi penězi, které burza dluží svým klientům.

Vývoj hodnoty BTC za poslední měsíc (zelená Mt. Gox, oranžová Bitstamp)
Vývoj hodnoty BTC za poslední měsíc (zelená Mt. Gox, oranžová Bitstamp), foto: Coindesk

Nepotvrdily se přitom informace, že by krach Mt. Goxu mohl ohrozit samotnou kryptoměnu. Druhá nejvýznamnější burza Bitstamp reagovala na problémy Goxu krátkodobým poklesem kurzu, ale dnes už se zase pohybuje na původní ceně okolo 600 dolarů za BTC. S aktuální hodnotou 591 dolarů za kus by tržní cena ukradených bitcoinů z Mt. Goxu převýšila půl miliardy dolarů.

Ohodnoťte tento článek!