Jedna z nejstarších bitcoinových burz a určitě ta nejznámější Mt. Gox (mtgox.com) je od včerejška nedostupná. Web umřel, z twitterové stránky zmizely všechny příspěvky a podle BusinessWeeku tato firma vstoupila do insolvence. Šéf této burzy Mark Karpeles navíc odstoupil z představenstva Bitcoin Foundation.

Mt. Gox odstavil obchodování
Mt. Gox odstavil obchodování (foto: Reddit) 

Mt. Gox už předtím odstavil možnost obchodování s Bitcoiny. Už téměř rok měl problémy s vyplácením uložených peněz. Nejdříve byly výběry pomalé, ke konci roku pak prakticky nemožné. Rozhodně si přečtěte článek Franty Fuky, který problémy této burzy detailně zmapoval.

 

Uniklý – ale podle GigaOMu důvěryhodný – dokument zmiňuje, že z Mt. Goxu někdo ukradl 744 408 BTC. To při dnešní ceně z Bitstampu dělá asi 330 milionů dolarů. Problémy takto známé burzy dlouhodobě snižují důvěru v samotnou měnu. Ta je přitom pouhou obětí. Je otevřená, do návrhu se může podívat kdokoliv a chyby najít. Dosud ale nikdo žádnou nenašel. Trable má pouze špatně postavená burza.

K situaci se společně vyjádřili také zástupci ostatních velkých bitcoinových sítí. Ti tvrdí, že ztráta důvěry v Bitcoin určitě nehrozí. Provozovatelé burz, peněženek nebo platebních bran jsou prý vedeni vysoce povolanými týmy a podporováni spolehlivými investory. „Jako v každém jiném novém odvětvi jsou zde špatní hráči, kteří musí být odstraněni. To je to, co vidíme dnes. Mt. Gox potvrdil své problémy v diskuzi s ostatními členy komunity kolem bitcoinu,“ zní z oficiální prohlášení služeb Coinbase, Kraken, BitStamp, Circle a BTC China.

Mt. Gox se už ale možná chystá spustit další burzu. Jak si jako první všiml blog Domain Investing, Mark Karpeles včera odkoupil od investora Andyho Bootha doménu gox.com. Ta zatím přesměrovává veškerý provoz na starý web mtgox.com.

via Forbes

Ohodnoťte tento článek!