Bitdefender je ve zdarma dostupné edici nejštíhlejším antivirem

0

Když jsme před měsícem psali o cloudovém antiviru Panda, mohli jste nabýt dojmu, že se jedná o unikátní řešení. Tedy, cloudové technologie aktivně zapojené do hledání virů po celém světě rozhodně nespatříte na každém rohu, minimálně z hlediska přívětivého přístupu má ale zdatnou konkurenci. Antivirů, které ovládne i méně zdatný uživatel, se pár najde. Kromě zmíněné pandy k nim patří především Security Essentials od Microsoftu.

Bezplatné bezpečnostní řešení, ačkoli se příliš neproslavilo, poskytuje i firma Bitdefender. Věhlas ostatně zatím získat nemohlo, neboť se zrodilo před pouhými několika málo měsíci. Společnost zřejmě zavětřila v souvislosti s úspěchem jednoduchých Security Essentials, která ukázala, že se na trhu nachází prostor i pro jiná než přebujelá a komplikovaná bezpečnostní řešení. Bitdefender se uchýlil k osekání uživatelského rozhraní a funkcí na nezbytné minimum.

 

Přitom ho ale stále pohání velmi dobré jádro, prověřené roky a odbornými testy. V současnosti patří bez debat ke špičce, je proto lákavé nechat jím chránit počítač. Balík Bitdefender Internet Security získal za první čtvrtletí roku 2013 v testu instituce AV-TEST dokonce absolutní hodnocení v oblasti hledání breberek. Stejné technologie přitom autoři slíbili přenést do zdarma dostupného produktu s názvem Bitdefender Antivirus Free Edition.

Přehledná instalace antiviru
Přehledná instalace antiviru

Totální sekaná

Výrazná odlehčení přitom svižnému chodu jedině prospívají a Bitdefender zachází dále než například zmíněná Panda Cloud Antivirus. Ve srovnání s ním se snaží počítači ulehčit a současně zvýšit zabezpečení. Ve výsledku tak antivirus kontroluje místní úložiště ve chvíli, kdy s počítačem nepracujete. Při práci vám naopak ponechá veškerý dostupný výkon. Známé soubory navíc nekontroluje pokaždé znovu, čímž hardware tolik nezatěžuje.

Pokročilejším uživatelům bude vadit, že nemohou spustit plnohodnotný test, s výjimkou testů na vyžádání, které iniciujete z Průzkumníka. Výrazné zjednodušení konceptu antiviru je patrné již během instalace, teprve po jejím skončení ale pocítíte menší šok. Veškeré uživatelské rozhraní se smrsklo do úzké nudle, do níž se pohodlně vešly úplně stávající všechny možnosti.

Hlavní a prakticky jedné ovládací prostředí
Hlavní a prakticky jedné ovládací prostředí

Ano, nezbylo jich moc. Dozvíte se stav a číslo verze aplikace, zelená fajfka vám dá jasně najevo, že je systém chráněný. Současně v tomto hlavním okně naleznete jediné předvolby, neboť samostatnou sekci s nastavením autoři nevystavěli.

Ideální pro začátečníky

Na rozdíl od antivirů, které na sebe časem nabalily desítky doplňkových funkcí a možností, jak chod aplikace upravit, se Bitdefender Antivirus Free Edition omezuje na aktivaci štítu a automatického prohledávání počítače během nečinnosti. Ráj pro začátečníka se chlubí ještě jednou zajímavostí. V hlavním okně se rovněž objevují události.

Když například prohledáváte určitou oblast na vyžádání, právě na tomto místě uvidíte, jak si stojíte. Jinak vás ani v průběhu akce nebude obtěžovat okno s průběhem. Bublinové upozornění vám pouze prozradí, že akce skončila.

Antivir je k dipozici zdarma, ovšem pouze za předpokladu, že se bezplatně zaregistrujete a setrváte přihlášeni. Hru na uživatelské účty v nikoli tak vzdálené době zavedl např. také Avast. Pokud jste se jí zúčastnili, Bitdefender vás nepřekvapí. Ve webovém rozhraní následně můžete spravovat své počítače a licence. Zejména v souvislosti se zdarma dostupnou edicí ale tato možnost postrádá význam a v porovnání s konkurenčním Avastem jednoznačně ztrácí body.

Podezřelé soubory jsou automaticky přesunuty do karantény
Podezřelé soubory jsou automaticky přesunuty do karantény

Webová správa účtu

Subjektivně má oku méně lahodící rozhraní, ovšem objektivně mu chybí funkce, k nimž patří především hlášení o stavu aplikace. Zatímco na webu Avastu si můžete dohledat, jestli je kupříkladu váš domácí počítač v pořádku a antivirus běží, a nemusíte se proto ani na cestách stresovat, web Bitdefenderu vám podobnou službu neposkytne.

Web nicméně nebude cílovou skupinu uživatelů zajímat. Těm naopak udělá radost to, jak jednoduchý a současně účinný takový antivirus může být. Pokud nevyžadujete žádné složitosti, nešlápnete vedle. Bitdefender Antivirus Free Edition vám dokonce ani nebude každé dvě hodiny podsouvat, že byste si mohli připlatit za lepší ochranu. Nemusíte jej konfigurovat, sám se postará o prohledávání počítače a o zlikvidování objevených hrozeb. Čili ideální stav.

Správa licencí na webu
Správa licencí na webu

Bitdefender je ve zdarma dostupné edici nejštíhlejším antivirem
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas