BitTorrent chce rozjet revoluci. Má nový prohlížeč Maelstrom s P2P webem

0

Internet je decentralizovaný, takže neexistuje místo, na které by se dalo zaútočit a ohrozit tak celou síť. Pro World Wide Web to ovšem neplatí. Webová stránka je (zpravidla) uložena na jednom serveru, a pokud u něj dojde k problémů, uživatelé se nepřipojí a obsah si neprohlédnou.

BitTorrent je P2P protokol, který tyto problémy řeší. Obsah je uložen na počítačích uživatelů, takže když si stáhnete nový soubor, tečou k vám data z různých koutů světa. Zároveň vy už svůj stažený díl sdílíte dále. Čím více sdílečů je, tím lépe je síť využita a tím vyšších rychlostí a lepších dostupností lze dosáhnout. Na tomtéž protokolu ale nemusíme sdílet pouze filmy, hudbu nebo linuxové distribuce, stejně dobře se může decentralizovaně šířit web.

Hlavní stránka generovaná uživateli
Hlavní stránka generovaná uživateli

Nebo si to alespoň myslí tvůrci BitTorrentu. Ti teď čerstvě vydali betaverzi prohlížeče Maelstrom (zatím jen pro Windows). Jde o upravený open source projekt Chromium, takže uživatelé Chromu budou jako doma. Mohou se přihlásit se svým účtem Google ID, používat synchronizaci i doplňky z Web Storu.

Vyhledávač torrentů Torrent převeden na odkaz Stažení už probíhá klasicky
Vyhledávač torrentů | Torrent převeden na odkaz | Stažení už probíhá klasicky

Přímou součástí prohlížeče je doplněk Maelstrom Internals (nelze smazat), který slouží jako torrentový klient. Magnet linky umí efektně otevřít jako běžné odkazy ke stažení (viz screenshoty), speciální bittorrent linky se zase chovají jako běžné webové stránky, avšak obcházejí tradiční protokol HTTP. Úvodní stránka se vám stáhne jako první a pak ji dále sdílíte se světem.

Takový web z principu odolá DDoS útokům, ale k čemu to uživatelům bude, když P2P stránek bude jen pár? BitTorrent se chvástá, že od prosince, kdy vyšla první alfaverze, projevilo o testování zájem 10 000 vývojářů a 3500 poskytovatelé dat. Jenže chybí jejich katalog, takže se ve výsledku stejně dostanete jen stránky přes HTTP.

 

Jasně, otevírání magnet linků přímo v prohlížeči je fajn, ale k tomu můžete i v jiných prohlížečích používat doplňky nebo prostě nainstalujete µTorrent či jiný klientský software. Tady si tvůrci ukousli příliš velké sousto. Aby měl P2P web smysl v globálním měřítku, musel by mít prohlížeč významný tržní podíl, což nemá a mít nebude. Ale zase to bude vhodný nástroj, jak šířit nelegální obsah.

Zdroj: BitTorrent

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář