BitTorrent Torque přesouvá P2P sdílení do webových prohlížečů

0

Projekt Torque vznikl za podpory společnosti BitTorrent Inc., pod kterou spadá klient BitTorrent a také asi nejrozšířenější µTorrent. Torque zveřejněním javascriptového kódu umožňuje webovým vývojářům postupně integrovat bittorrentové služby do internetového prohlížeče. Tím se P2P sdílení otevírá i méně pokročilým uživatelům.

BitTorrent Torque

One Click

Přestože je projekt zatím ve své alfa verzi, lze již na internetových stránkách http://torque.bittorrent.com/labs/ nalézt první příspěvky vývojářů, kterým se oněch několik řádků kódu, jež jsou tajemstvím celého BitTorrent kouzla, dostalo do rukou. S pomocí těchto nových aplikací si každý může změnit svůj webový prohlížeč na klient pro BitTorrent.

Torrenty pro všechny

Zatím jsou na stránkách projektu k volnému stažení dva produkty. Prvním je plugin OneClick pro Google Chrome – pokud si ho nainstalujete, stává se váš Chrome v podstatě klientem, který ovšem nezpracovává samotné torrenty, ale rovnou obsah, na který odkazují. Takže to vypadá stejně, jako kdyby šlo o přímý download daného souboru. Uživatel vůbec nemusí poznat, zda stahuje přes HTTP, FTP nebo BitTorrent protokol.

BitTorrent Torque

Paddle Over, foto: Torrent Freak

Druhou již dostupnou aplikací je potom PaddleOver. To je browserová kombinace BitTorrent klienta a služeb sociálních sítí. Na bázi P2P můžete pomocí přetažení (drag and drop) sdílet soubory s dalšími uživateli (třeba přes odkazy na Twitteru či Facebooku) a zároveň s nimi komunikovat v uživatelsky příjemném, přehledném prostředí (viz zde).

Svoboda sdílení

Na propojení uživatelů BitTorrentu/ µTorrentu na sociálních sítích se ostatně zaměřují také některé aplikace, jež jsou v rámci Torque momentálně ve vývoji. Další by potom měly umožnit streamování videa a hudby z torrentů rovnou do vašeho prohlížeče. Jiné jej potom změní v torrentový klient se všemi funkcemi, na které jste zvyklí. V plánovaných projektech dokonce narazíme na speciální antivirus pro torrenty.

 

Zajímavě působí aplikace NUD.GS, která slibuje vytvoření šířitelného a funkčního odkazu na jakýkoliv soubor ve vašem počítači. Pak stačí odkaz poslat adresátovi a přenos souborů je na světě. Bez cloudu, bez hostingu. Budoucnost BitTorrentu jako by byla ohlášena spolu s těmito připravovanými aplikacemi – „již brzy!“

Ohodnoťte tento článek!