BlackBerry 9800 Torch: nejlepší manažer do kapsy?

0

Ostružina jako nikdy předtím

BlackBerry si asi většina z vás představí jako podivný černý smartphone s QWERTY klávesnicí, který má spíš čtvercový půdorys a displej otočený na šířku. Na takovou představu zapomeňte, model BlackBerry 9800 Torch je od základů jiný. Na první pohled připomíná některé ze starších telefonů platformy Windows Mobile. Displej je na výšku, hardwarová klávesnice chybí.

Jenže ona je v Torchi opravdu skryta – opět v QWERTY variantě – RIM totiž vydal svůj první vysouvák (slider). Kvůli tomu je opět o něco širší, celkové rozměry jsou 111 × 62 × 14,6 mm, v otevřeném stavu se natáhne na 148 mm. Složitější konstrukce se musela projevit i na hmotnosti (161 gramů). Nová ostružina dostala 3,2″ multidotykový displej s kapacitní technologií, takže už nebudeme odkázáni pouze na tlačítka. Ale na přední straně se stejně čtyři taková objevila, plus ještě malý touchpad. Po vysunutí se objeví podsvícená QWERTY klávesnice s 35 tlačítky ve čtyřech řadách. Displej umí automaticky regulovat jas, díky senzoru proximity se i vypnout, když jej při hovoru přiblížíte k uchu.

zdroj: AT&T

RIM neudává konkrétní specifikace procesoru, vím jen, že má frekvenci 624 MHz. Dále obsahuje 512 MB ROM, 512 MB RAM, 4GB úložiště pro data a navrch ještě čtečku microSD karet (4GB v balení). Podpora GSM a 3G UMTS je příkladná, v obou generacích sítí pracuje ve čtyřech nejpoužívanějších pásmech. Samozřejmě nechybí datové nadstavby EDGE nebo HSDPA. Kromě toho se s okolím dorozumí přes Bluetooth 2.1 (s profilem A2DP Stereo) a Wi-Fi dokonce i v n-kové specifikaci. K počítači jej připojíte i přes micro-USB.

Z hardwarových parametrů už jen vypíchneme A-GPS přijímač, 5Mpx foťák s automatickým zaostřováním a geotagy (video ve VGA), nechybí ani 3,5mm sluchátkový jack. Výrobce udává, že na 1300mAh akumulátor zvládne 5,5 hodin hovoru (GSM), 30 hodin přehrávat hudbu nebo šest hodin video.

zdroj: AT&T

Software také zbrusu nový

Torch je prvním telefonem se systémem BlackBerry 6.0. Na něj se dlouho čekalo, bylo třeba přizpůsobit ovládání multidotykovému ovládání, novým možnostem multimédií a propojit jej se sociálními sítěmi. Novinkou je internetový prohlížeč s jádrem WebKit, který bude rychlejší než předchozí verze a podporuje více standardů (i nedokončený HTML5). Podobně jako u Androidu nechybí ani univerzální vyhledávač (kontakty, soubory, maily atd., vše z jednoho řádku).

Facebook i Twitter levou zadní, zdroj: BlackBerry

Prostředí telefonu je vkusně provedeno, integrování feedů ze sítí Facebook, Twitter nebo MySpace se už stalo běžnou záležitostí, nechybí ani v šestém BB OS. Přehrávač si poradí se zvukem ve formátech (MP3, AMR, AAC-LC, AAC+, eAAC+, WMA, OGG) a videu (MPEG-4 ASP, H.263, H.264, WMV3), zvládne i chráněné soubory Windows Media DRM 10.

Torch je jako předchůdci velký psavec. Kromě BlackBerry Messengeru a sociálních sítí si poradí ještě IM službami Gtalk, WLM, Yahoo M. a AOL IM. A samozřejmě také firemními Enterprise Service a Internet Service.

Prostředí, prohlížeč i multitouch v rychlosti otestovali na Engadget (video). Další videa a tipy najdete i na stránkách výrobce.

BlackBerry 9800 Torch začne 12. srpna prodávat americký operátor AT&T za 200 dolarů s dvouletým úvazkem, na další trhy se dostane až později.

Zdroj: RIM (1, 2), AT&T

Ohodnoťte tento článek!