BlackBerry má prvního zájemce o koupi. Fairfax Financial nabízí 4,7 mld. USD

0

Společnost BlackBerry v srpnu oficiálně přiznala, že je v krizi a neví, jak z ní ven. Navrhla několik scénářů: může najít strategického partnera, spojit se s další společností (jako kdysi Sony a Ericsson), případně firmu prodat. O odkoupení se teď přihlásilo konsorcium vedené Fairfax Financial Holdings Limited. 

Finanční skupina Fairfax už v současnosti drží v BlackBerry desetinový podíl. Za zbytek firmy akcionářům nabízí 9 amerických dolarů za kus, celkově by obchod vyšel na 4,7 miliardy. Fairfax teď bude šest týdnů vyjednávat se speciální komisí o přesných podmínkách akvizice. Vše přitom nasvědčuje tomu, že by obchod mohl klapnout.

 

Tržní hodnota BlackBerry je v současnosti něco přes 4,6 miliardy dolarů. Analytici se víceméně shodují, že by firma měla na obchod kývnout. Akcionářům se vrátí peníze, a coby soukromá firma by mohla projít výraznějším obměnou, stejně jako se o to pokusí Dell.

BlackBerry trápí prodeje, které nesplňují očekávání, a hlavně vysoké provozní náklady. Dle předběžných výsledků hospodaření společnost v uplynulém čtvrtletí skončila ve ztrátě přes 950 milionů dolarů. Firma také oznámila další propouštění, o místo přijde asi 4500 lidí. (Vtipné na tom je, že chvíli před propouštěním koupila soukromý tryskáč za 30 milionů dolarů. Na druhou stranu se však zbavila dvou starších letadel.)

Zdroj: BlackBerry

Ohodnoťte tento článek!