BlackBerry Passport: Ostružina vzdává boj o masy. Tohle je čistě pracovní záležitost

0

Jako IMAX pro práci, na to nás už kanadský výrobce láká několik měsíců. Po sérii dotykových smartphonů bez klávesnice, které byste si při letmém pohledu snadno spletli s tuctovým Androidem, BlackBerry konečně oficiálně představilo telefon, který je prostě jiný. Passport.

BlackBerry Passport
BlackBerry Passport

DNA dědí po nejznámějších předcích, čekejte proto čtvercový displej a hardwarovou QWERTY klávesnici. Vedle zhruba rok starého modelu Q10 ale Passpost vypadá jako úplně jiné zařízení. Passport má rozměrnější 4,5″ dotykový IPS displej s velmi jemným rozlišením 1440 × 1440 px (453 dpi). Pod ním se nachází jen tři řádky kláves. Kromě 26 numerických znaků se na něm vešel už jen enter, backspace a mezerník s dvojnásobnou šířkou oproti ostatním klávesám.

Nejrychlejší ostružina

Už dle popisu je jasné, že telefon bude hodně široký, ale přitom ne moc dlouhý. Fotka to jasně potvrzuje. Zařízení měří 128 × 90,3 × 9,3 mm a váží 194 gramů. Na délku má stejně jako Sony Xperia Z3 Compact s 4,6″ displejem, ale na šířku odpovídá 6,4″ bestii Sony Xperia Z Ultra. Název Passport není náhodný, telefon má totiž přibližně stejný půdorys jako cestovní pas.

BlackBerry Passport BlackBerry Passport BlackBerry Passport

Uvnitř tiká čtyřjádrový Snapdragon 801 (2,2 GHz), jde tedy o nejrychlejší ostružinu v historii. Výrobce nešetřil ani na pamětech. Najdeme zde 3 GB RAM, 32GB flashové úložiště a nechybí ani slot pro microSD karty až do kapacity 128 GB. Rámeček telefonu je z nerezu, záda z plastu, displej kryje Gorilla Glass 3.

Čtvercový displej je pro práci nejlepší

Na tiskovce mluvili zástupci BlackBerry celou dobu o tom, jak jinak populární displeje s poměrem stran 16:9 nejsou pro práci vhodné. Při orientaci na výšku jsou moc úzké, vejde se tam málo informací. Když je otočíte na šířku, tak zase většinu displeje zabere softwarová klávesnice. Passport má klávesnici vlastní a displej díky šířce vždy zobrazí v průměru 60 znaků na řádek, což se takřka blíží ideálu, který se používá v knihách.

 

Velká plocha je ideální i pro úpravu dokumentů a tabulek, nezdeformovaný je vidět také velký e-mail ve formátu HTML. I když část obrazu zaberou ovládací lišty a panely, pro užitečný obsah v prohlížeči nebo aplikacích bude stále dost místa. BlackBerry se mimochodem rovněž vypomáhá softwarovou klávesnicí. Protože chybí řádek s číslicemi, v případě potřeby se zobrazí na displeji.

Unikátní klávesnice a parádní výdrž

Hardwarová klávesnice má jednu novou vychytávku. Povrch kláves je dotykový a slouží jako touchpad. Při psaní tak nebudeme muset tolik sahat po displeji. Umí i gesta. Táhnutím prostu zprava doleva smažete celé poslední slovo, táhnutí nahoru slouží k výběru slov z našeptávače (postupně se učí a předpovídá, co chcete psát). Ťuknutím na klávesu lze vybrat alternativní znaky. A když už je to touchpad, umí také rolovat stránku nebo jemně posouvat kurzor v dokumentu.

Téměř 200gramová výdrž má svůj důvod. Výrobce nasadil nadstandardní 3450mAh akumulátor, dvojnásobek toho, co najdete v iPhonu. Nejde o rekordní hodnotu, ale BlackBerry tvrdí, že i tak telefon vydrží v náročném provozu až 30 hodin.

Ostrý obraz, dobrý zvuk

BlackBerry se prý konečně také naučilo také dobře fotit. Dozadu výrobce integroval 13Mpx modul s optickou stabilizací a objektivem o světelnosti f/2.0. Obojí pomůže v horších světelných podmínkách, a když i tak bude světla málo, je zde ještě LED blesk.

Passport standardně fotí ořezané čtvercové fotky, ale je možné nastavit i jiný formát. Video je tradičně v 1080p, a to až při 60 snímcích za sekundu. Přední foťák má jen digitální stabilizaci. Fotí v rozlišení 2 Mpx a točí 720p videa. Automatické zaostřování však chybí.

Hodně zajímavě zní technologie Natural Sound. BlackBerry se chvástá, že má nejkvalitnější a nejhlasitější zvukový systém. V režimu hlasitého odposlechu prý zastoupí i specializované přístroje pro konferenční hovory. Passport obsahuje čtyři mikrofony, které umí potlačit nežádoucí hluk. Bonusem je automatické hlasitost. Telefon dokáže zvuk normalizovat, takže křičícího volajícího ztlumí, šeptajícího zesílí.

Bez čtečky otisků

Protože jde o pracovní nástroj zakládající si také na bezpečnosti dat, je překvapivé, že BlackBerry stále ignoruje čtečku otisků. Síťová výbava a počet senzorů je ale jinak na výborné úrovni. Telefon si rozumí s 2G, 3G i LTE sítěmi, připojí se k Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac i Bluetooth 4.0. Podporuje GPS, FM rádio, NFC a obraz do televizoru umí poslat bezdrátově přes Miracast, nebo kabelem přes SlimPort (vyžaduje redukci microUSB 2.0 / HDMI).

Nový software: BlackBerry 10.3

Passport je prvním telefonem s novým systémem BB10.3. Jednou z hlavních novinek je hlasový asistent s nejnudnějším možným názvem BlackBerry Assistant. Zatím toho neumí tolik co Siri nebo Cortana. Pomocí příkazů ale zvládne odpovídat na dotazy, lze skrz něj vyhledávat, psát poznámky, záznamy do kalendáře či odpovídat na zprávy.

BlackBerry si hlavně zakládá na tom, že Assistant umí najednou přistupovat k osobním i pracovním datům (typicky kalendáři), což konkurence nezvládne. Také umí chytře rozpoznat, jak mluvit. Napsaný dotaz oznámí potichu. Namluvený normálně. A pokud se zeptáte přes Bluetooth sluchátko, řekne více informací, protože logicky nejspíš nekoukáte na displej.

Nový systém už obsahuje dva softwarové obchody. Původní BlackBerry World a nově i Amazon Appstore obsahující aplikace napsané pro Android. BB má integrované běhové prostředí založené na Dalviku, takže si poradí s aplikacemi pro cizí platformu, aniž by jely nějak omezeně nebo pomalu. V Appstoru ale nenajdete aplikace Googlu, ty jsou pouze v jeho vlastním Play Storu. Samotné BlackBerry mluví o Appstoru jako místu, kde sehnat zábavní obsah, tedy hlavně hry. Těch v BlackBerry Worldu moc nenajdete.

Další stěžejní novinkou je funkce Blend. Telefon budete moci těsně propojit s Windows, Androidem nebo iPadem a přistupovat přes ně k jeho obsahu. Na dalším zařízení tak dostanete přístup k adresáři kontaktů, událostem z kalendáře nebo přílohám z e-mailů. Na počítači nebo tabletu budeme moci také pokračovat v konverzaci přes BBM, psát e-maily či SMS. Zařízení lze propojit lokálně přes USB, případně přes Wi-Fi. Spojení je prý dostatečně zabezpečené.

BB10.3 má také trochu modernější fasádu a několik dalších menších novinek v Hubu či aplikacích pro fotky (konečně lze fotit panoramata), videa nebo hudbu.

Cena a dostupnost

Telefon se již prodává, v Evropě (Německu, Francii a Británii) je k dostání přes oficiální obchod Shop Blackberry, a to za 649 eur (17 900 Kč včetně daně). Do konce roku se rozšíří do dalších 30 zemí, Česko mezi nimi není. Passport se již prodává i na Amazonu, kde si jej první den objednalo 200 000 lidí.

Pro Kanaďany je důležité, aby si Passportem znovu získali firemní zákazníky. Firma den po tiskové konferenci oznámila také finanční výsledky. Tržby BlackBerry za poslední čtvrtletí klesly o 42 % na 916 milionů dolarů. Čistá ztráta činila 207 milionů. V loňském roce firma ve stejném čtvrtletí prodělala 965 milionů, ale to bylo hlavně kvůli nákladům na restrukturalizaci.

První recenze

BlackBerry na svém blogu cituje nadšené reakce zahraničních novinářů, kteří už stihli nový Passport otestovat. „BlackBerry je stále ve hře. Miluji toto zařízení. Foťák je boží. Úžasná výdrž,“ zní z vytržených článků. Firma už ale necituje Dana Seiferta z magazínu The Verge, který byl poměrně kritický. Zatímco ostatní spíš chválili výhody popsané výše a maximálně si stěžovali na zvláštní formát, Seifert byl ostřejší.

Foťák je podle něj dobrý, ale nikoliv špičkový. Hlavně se pomalu spouští. Ani klávesnice podle něj není zcela ideální, klidně mohla mít čtvrtý řádek kláves, telefon by to už tolik nezvětšilo. Kvůli širokému tělu nelze Passport jednoduše ovládat jednou rukou. Assistent podle něj není tak dobrý jako Siri nebo Cortana. A vzhledem k hardwaru prý telefon trápí hodně pomalý multitasking.

Zdroj: BlackBerry

Ohodnoťte tento článek!