BlackBerry Priv kompletně odhalen. Nadupaný Android s QWERTY klávesnicí bude hodně drahý

0

Priv je možná tím mobilem, na který mnoho z vás čekalo. Používá Android 5.1.1 s plnohodnotným Play Storem, takže má jistou hromadu aplikací. Zároveň jej BlackBerry zabezpečilo vlastním softwarem. Hlavním tahákem je ovšem QWERTY klávesnice, které z Androidů v posledních letech úplně zmizely.

Ale hezky od začátku. Telefon dostal 5,4″ AMOLED displej s rozlišením 1440 × 2560 px. Chrání jej Gorilla Glass 4, dotyková vrstva je citlivější a měla by fungovat také v rukavicích. Výkon dodá šestijádrový Snapdragon 808 s dvěma 1,8GHz jádry Cortex-A57 a čtyřmi 1,4GHz jádry Cortex-A53. V zařízení najdeme 3 GB operační a 32 GB úložné paměti, nechybí ani čtečka microSD karet.

BlackBerry Priv
BlackBerry Priv

BlackBerry vsadilo na 18Mpx zadní foťák s fázovým ostřením a F2,2 objektivem Schneider-Kreuznach. Je opticky stabilizovaný, zvládne točit 4K video a v horším světle mu pomůže dvojice diod. Vepředu je pak 2Mpx foťák s fixním zaostřením, F2,8 objektivem a schopností záznamu 720p videa.

Síťové výbavě není moc co vytknout. Najdeme zde LTE s tuzemskými pásmy (s výjimkou 900 MHz od Vodafonu), Bluetooth 4.1, Wi-Fi 802.11ac 2×2 MIMO a také NFC. Nechybí žádný důležitý snímač, snad až na čtečku otisků.

 

Integrovaný 3410mAh akumulátor slibuje až 22,5hodinovou výdrž při aktivním používání. Nabíjí se kabelem (jen microUSB), ale poradí si také s bezdrátovými standardy Qi a PMA. Potěší notifikační LED a trojice mikrofonů, u kterých BlackBerry slibuje špičkový zvuk i v handsfree režimu.

To vše se vešlo do těla o hmotnosti 192 gramů a rozměrech 147 × 77,2 × 9,4 mm. Tloušťka je hodně sympatická, když uvážíme použití velkého akumulátoru a především výsuvné klávesnice. Ta prodlouží Priv až na 184 mm. Obsahuje čtyř řádky kláves a funguje zároveň jako touchpad, klávesy na sobě mají dotykové senzory.

BlackBerry sice nepoužilo vlastní systém BB10, ale Android v kanadském podání by prý neměl být znamenat žádné větší bezpečnostní riziko. Firma připomíná, že její telefony používá Obama, Cameron nebo Merkelová a Priv nemá přinášet žádné kompromisy.

BlackBerry Priv
DTEK

Unikátní šifrovací klíče jsou zapsané přímo v hardwaru. Ověřený boot pokaždé kontroluje, jestli nedošlo k nějakým změnám (instalaci podvrženého softwaru). Linuxové jádro dostalo další záplaty a úpravy. Úložiště je kompletně zašifrované. Přímo v systému pak BlackBerry používá novou aplikaci DTEK, která monitoruje ostatní aplikace a jejich oprávnění a hodnotí kvalitu hesel. Nechybí Android for Work pro oddělení pracovních a soukromých účtů. Samozřejmostí je i vzdálená správa přes BES12.

Kompromisní ale není ani cena. BlackBerry bude Priv prodávat za 800 eur (21 700 Kč). Na trh se dostane začátkem listopadu.

Kompletní fotogalerie

Zdroj: BlackBerry (1, 2, 3, 4)

Ohodnoťte tento článek!