BlackBerry už nebude vyrábět vlastní smartphony. Zaměří se na software a služby

0

Konec telefonů BlackBerry byl – zdá se – nevyhnutelný. Kanadské firmě klesají prodeje i tržby, žádný z posledních představených telefonů se nestal hitem. Předloni uvedený Passport přinesl to nejlepší z Blackberry a systému BB10. U loňského Privu už Blackberry použilo Android, byť QWERTY telefon byl stále vlastní výroby. Letos však firma uvedla Dtek50, který stojí na hardwaru čínské společnosti TCL (jde o převlečený Alcatel Idol 4) a operačním systému Googlu.

BlackBerry Dtek50 vyrobil TCL (Alcatel)
BlackBerry Dtek50 vyrobil TCL (Alcatel)

A stejným způsobem to bude fungovat i v budoucnu. Kanaďané zveřejnili výsledky hospodaření za druhý kvartál fiskálního roku 2017 a spolu s tím také potvrdili, že ruší veškerý interní vývoj hardwaru a přenechají jej partnerům (na cestě už je Dtek60 opět od TCL). BlackBerry se soustředí jen na vývoj a licencování softwaru a služeb.

Z finančního hlediska to dává smysl. Poskytování softwaru/služeb přineslo do pokladny BlackBerry 156 milionů dolarů, provozní zisk byl 29 milionů. Předplatné služeb má na svědomí příjmy 91 milionů a zisk 66 milionů. Z prodeje telefonů mělo BlackBerry příjmy 105 milionů, ale prodělalo 8 milionů.

 

Ukončení vlastního vývoje hardwaru znamená konec nadějí na nový telefon s pevnou QWERTY klávesnicí. BlackBerry byl jediným výrobcem, který tento formát ještě udržoval při životě. A zcela jistě je to také konec systému BB10. Kanaďané se soustředí na vylepšování a zabezpečování Androidu.

Zdroj: BlackBerry

Ohodnoťte tento článek!