BlackBerry zastavilo pád prodejů. Dokáže předstihnout Windows Phone?

0

Společnost BlackBerry (bývalá Research in Motion) zveřejnila finanční výsledky za poslední období. U BlackBerry se fiskální rok liší od toho kalendářního a tak čísla zachycují období od 3. března do 1. června 2013. Pro BB je to první kvartál fiskálního roku 2014, pro nás ostatní první období, do kterého plnou silou zasáhly nové telefony s operačním systémem BlackBerry 10 (recenzi modelu Z10 jsme vám přinesli koncem dubna).

BlackBerry se podařilo obrátit trend klesajících prodejů, který trval pět kvartálů po sobě. Počet prodaných telefonů vzrostl z šesti na 6,8 milionů, společnost ale neprozradila, jaký podíl na tom měly přístroje s nejnovějším systémem.

Nárůst prodejů se promítl i na obratu. BlackBerry za uplynulý kvartál utržila 3,1 miliardy dolarů (oproti 2,7 mld. v předchozím období). Navzdory tomu se ale společnost po dvou kvartálech těsně v černých číslech opět propadla do ztráty, která činí 84 milionů dolarů. Vysoké náklady zřejmě souvisí s vydáváním nových modelů, které se teprve dostávají na trh (jmenovitě Q10 se teprve tento měsíc začal prodávat ve Spojených státech).

 

BlackBerry soupeří o pozici třetího ekosystému chytrých mobilních telefonů s Microsoftem. Larry Lieberman, produktový manažer Windows Phone, se před dvěma dny nechal slyšet, že oním třetím ekosystémem (po Androidu a iOS) jsou zcela jasně Windows a že z comebacku BlackBerry firma strach nemá. Pravda je ovšem taková, že prodeje telefonů s Windows Phone předstily BlackBerry teprve letos, když se jich za první čtvrtletí prodalo sedm milionů.

Zdroj: The Verge 1 | 2

Ohodnoťte tento článek!