Bloomberg: Google prý chce Facebooku vyfouknout navigaci Waze

0

Dva týdny nazpět se začalo spekulovat, že Facebook krouží kolem izraelské autonavigace Waze. Sám totiž v oblasti geolokace a mapových technologií na své rivaly dost ztrácí. Miliardový odkup komunitní navigace Waze by určitě pomohl a ještě by měl Facebook další místo, kam zahrnout vlastní reklamní systém.

Podle zdrojů deníku Bloomberg se ale do vyjednává o akvizici zapojil i Google. Nákupní náladu už naopak ztratil Apple, který buduje vlastní systémy. Otázkou tedy je, proč má zájem Google, když už má vlastní pokročilé mapy i dobrou hlasovou navigaci. Možná v tom hraje roli predátorský instinkt. „Než aby to koupil a zneužil Facebook, raději to koupíme a zneužijeme my.“ 

Facebook chce koupit Waze
Facebook a Google chtějí koupit Waze

Waze má jednu klíčovou vlastnost, která je cenná i pro Google, a to uživatele. Aplikace loni používalo 36 milionů řidičů z 110 zemí světa. Ti sdíleli 90 milionů různých hlášení a celkově ujeli 9,7 miliardy kilometrů. O samotné mapy nejde, Google by ale mohl využít milionovou armádu lidí, kteří by do jeho map hlásili provoz na silnicích, možné uzavírky, aktuální nehody atd.

Zatím jsou to ale všechno jen spekulace. Zástupci Waze nechtějí možné vyjednávání komentovat. Otázka do diskuze: Chtěli byste, aby Waze zůstal nadále nezávislý, nebo aby jej koupil Facebook, či Google? Pod novým majitelem by služba mohla vzkvétat, ale zase hrozí, že ji prostě rozebere na náhradní díly a použije jinak.

 

Zdroj: Bloomberg

Ohodnoťte tento článek!