Blu-ray s kapacitou až 128 GB

0

Blu-ray Dics Association (dále jen BDA) – sdružení starající se o vývoj nových optických médií – přišlo o víkendu s detaily rozšiřujících formátů stávajících médií. Ty budou dva, oba stále pracují s modrofialovým laserem a vypadají jako současná média, přesto mohou být kapacity více než čtyřnásobné.

Prvním je BDXL. Na ten půjde jednou (-R média) uložit až 100/128 GB dat, přepisovací (-RW/RE) jen 100 GB. Hlavní změnou je tedy navýšení počtu vrstev na čtyři místo dnešních dvou. U 128 GB možná přibude i pátá, případně bude signál jinak modulován; BDA podrobnosti nesdělila.

Druhá novinka nese název IH-BD (Intra-Hybrid Blu-ray Disc). Ta už má vrstvy jen dvě, zato však jednu ROM (nezapisovatelnou, musí se vylisovat) a druhou přepisovatelnou. Obě s kapacitou 25 GB, celkem tedy 50 GB.

zdroj: PC World

BDXL boduje velkou kapacitou, která je s nástupem 3D Full HD videa žádaná, IH-BD může na jedné vrstvě nést film jako doposud a na druhou lze ukládat třeba aktualizované bonusy, nové audiostopy, titulky, trailery atd. Přesné použití zatím není jasné, ale k čemu jinému takových formátů využít. 

Špatnou zprávou je, že bude zapotřebí i nového hardware – zpětná kompatibilita nebude možná. Nové mechaniky ale se starými disky budou umět pracovat. Zatím ještě finální specifikace nejsou hotovy, dočkáme se snad do konce roku. Ale i tak nebude nástup raketový.

Zdroj: Engadget

Ohodnoťte tento článek!