BlueGriffon: šikovný editor webových stránek zdarma

0

Jedná se o již druhý editor z dílny francouzského programátora Daniela Glazmana; tím prvním byl poměrně oblíbený NVU. Aktuální produkt je založen na vykreslovacím jádře Gecko 2.0, které je například součástí připravovaného Firefoxu 4.0.

Jednou z hlavních předností tohoto editoru je podpora norem HTML 4, XHTML 1.0, HTML 5, XHTML 5, CSS 2.1 a CSS 3. Autor sám se podílel na standardizaci HTML 4 a CSS 2 a je místopředsedou pracovní skupiny pro kaskádové styly konsorcia W3C, což by mělo být zárukou, že BlueGriffon bude tyto normy také dodržovat.

Instalace

BlueGriffon je v současnosti dostupný ve vývojové verzi 0.71. Instalační program pro Windows má 9,4 MB a hned v prvním kroku nabídne komunikaci v naší mateřštině. Jak se později dovíte, bohužel jen pro průvodce instalací. Poté se vás ujme průvodce, který dovolí vybrat cílovou složku, určit název položky v menu Programy a případně vytvořit ikonu na ploše či v panelu Snadné spuštění. Nečekají vás žádné záludnosti, nicméně po prvním spuštění počítejte s malým zklamáním z faktu, že samotný program komunikuje výhradně v angličtině.

Průvodce vám pomůže

Rozhraní programu je prosté jakýchkoli zbytečností. Pod horní nabídkou najdete několik panelů s tlačítky, jejichž význam je většinou jasný na první pohled. Pokud byste si nevěděli rady s funkcí některého z nich, stačí nad ním zastavit kurzorem myši, nápověda je u všech k dispozici.

Stránky můžete začít tvořit buď pěkně od nuly, nebo s pomocí průvodce, ve kterém si zvolíte požadovanou normu a vyplníte několik nezbytností patřících do hlavičky souboru (titulek, jméno autora, META tagy, jazyk).

 

V dalším kroku nastavíte barvy pozadí, textu, odkazů (včetně aktivních a navštívených), ve třetím pak můžete vybrat obrázek, jež bude umístěn na pozadí stránky.

Nakonec vyberete rozložení stránky a rozměry jednotlivých sekcí. Pak již můžete začít s editací vytvořeného dokumentu.

Editor stránky

Do stránky lze skrze tlačítka v nástrojové liště či menu vkládat tabulky, obrázky, odkazy, vodorovné čáry, formulářové prvky a další elementy, přičemž BlueGriffon v reálném čase zobrazuje, jak budou vypadat v prohlížeči. Při vkládání prvku do dokumentu je uživatel dotázán na veškeré potřebné informace (např. u obrázků na alternativní text).

 

S již vloženými objekty lze dále pracovat – přetažením myší měnit jejich umístění v dokumentu, tažením za rohy či hrany upravovat jejich rozměry apod. Například u již vytvořené tabulky není problém vložit další řádek či sloupec, nebo měnit jejich šířku resp. výšku.

 

Editor stylů

Příjemně se pracuje také s nově zapracovaným editorem stylů – stačí vybrat text nebo jiný prvek stránky, stisknout tlačítko Set CSS styles a v dialogovém okně navolit všechny požadované parametry. Odpadá tak nutnost znát veškeré atributy, které styly nabízejí k tomu či onomu prvku.

Výsledný kód je poměrně čistý, úhledný a využívá vlastnosti daných norem včetně kaskádových stylů. K rozvržení prvků stránky tak například nepoužívá dnes již překonané tabulky. I poměrně složitý dokument se sazbou ve třech sloupcích, záhlavím, zápatím, nadpisy, vloženou tabulkou a obrázkem prošel oficiálním validátorem W3C na jedničku.

Ještě je co zlepšovat

Je evidentní, že aplikace je teprve ve fázi vývoje, neboť některé nabídky nejsou úplné, jiné zatím zcela chybí (výrazně pocítíte nefunkční kontextovou nabídku pod pravým tlačítkem myši). Přesto jsem přesvědčen, že se BlueGriffon již nyní dá s trochou trpělivosti používat. V každém případě lze ale konstatovat, že finální verze, pokud bude dotažena do zdárného konce, nabídne uspokojivou alternativu pro amatérské tvůrce webových stránek. 

Ohodnoťte tento článek!