Bluetooth 3.0: až 10× rychlejší data

0

Sdružení BSIG (Bluetooth Special Interest Group) včera oficiálně přijalo nový standard Bluetooth 3.0, neboli Bluetooth Core Specification Version 3.0 High Speed (HS). Oproti současné verzi 2.1 přidává několik zájímavých možností.

Tou první je desetinásobné navýšení rychlosti z původních 2,1 Mbit/s na 24 Mbit/s. Prsty v tom má AMP (alternate MAC/PHY) technologie, která, jak už z názvu vyplývá, využívá podvrstvu MAC pro řízení přístupu a fyzickou vrstu PHY bezdrátové sítě 802.11. Díky tomu bude možné realizovat rychlejší přenos na dvou kompatibilních zařízeních, které přeberou možnosti Bluetooth (protokoly, profily, zabezpečení…), ale přenos souborů bude probíhat skrz fyzickou vrstvu WiFi. Je zachována zpětná kompatibilita a co je podstatné: rychlejší přenos pomocí 802.11 bude pouze krátkodobý a zařízení nebude v tomto ražimu pracovat neustále, tím se ušetří spotřeba.

Kompletní specifikace (přes 1700 stran) zde.

Další přidanou funkcí je Enhance Power Control, která má inteligentním řízením zamezit výpadkům spojení, např. při vložení mobilu do kapsy.

Formální přijetí specifikací je ale pouze začátkem. Reálně se technologie v koncových zařízení objevít až za 9–12 měsíců od výrobců (a zároveň členů Bluetooth SIG) Atheros, Broadcom, CSR a Marvell. Zároveň to znamená, že se odložil nástup technologie UWB (Ultra Wideband), která měla být původně nasazena v Bluetooth 3.0. Ta slibuje rychlosti až 480 Mbit/s při nízké spotřebě čipu.

Zdroj: Bluetooth SIG

Ohodnoťte tento článek!