Bluetooth 5 je tady. Je dvakrát rychlejší a s čtyřikrát delším dosahem než verze 4.2

1

Bluetooth SIG včera vydala finální specifikace nového rozhraní Bluetooth 5.0. To hlavní jsme věděli už od léta. Pátá modrozubka se primárně zaměřuje na větev Smart/LE (low energy), která aktuálně zažívá největší rozmach. Úsporné rozhraní se používá k připojení chytrých produktů a internetu věcí. Proto přijdou vhod čtyři hlavní zlepšováky.

Bluetooth 5 je tady
Bluetooth 5 je tady

Nová verze slibuje při podobných energetických nárocích až čtyřnásobný dosah a dvojnásobnou rychlost oproti Bluetooth 4.2. Teoreticky tak zvládne přenést data na vzdálenost až 400 metrů rychlostí 2 Mb/s. Obojí pomůže například chytrým hodinkám, které si s mobilem vyměňují hodně dat a trápí je časté výpadky.

Výpadkům by měla zabránit také zlepšená ochrana proti rušení ze strany mobilních vysílačů LTE, které běží na frekvenci blízké 2,4 GHz. Poslední vychytávkou je osminásobné navýšení datových packetů pro broadcast (na 255 bajtů). Ty se využívají u Bluetooth beaconů v obchodních centrech nebo reklamních tabulích k vysílání informací (či reklam) blízkým zařízením.

 

Bluetooth 5.0 je zpětně kompatibilní se staršími verzi. Vyšších rychlostí a dosahu ale pochopitelně budou moci využít jen produkty certifikované pro „pětku“. Ty by podle Bluetooth SIG měly přijít během dvou až šesti měsíců. Očekáváme tedy první představení v koncových zařízeních na lednovém CESu nebo únorovém MWC.

Zdroj: Bluetooth

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář