Bluetooth 5.1 je na světě. Najde vám klíče i správný regál v obchodě

2
Bluetooth
Logo Bluetooth
-
Zdroj: Ericsson

Dva roky po dokončení specifikací Bluetooth 5 přichází nástupce. Jmenuje se Bluetooth 5.1 a už číselné označení napovídá, že na velké novinky tentokrát nedošlo. Pátá generace zlepšila dosah i rychlost, pět jednička přináší drobné změny na pozadí a jediným hmatatelným tahákem bude zlepšená navigace.

O indoor navigaci s využitím modrozubých majáků se mluví již sedm let. Mobil může jiné zařízení s Bluetooth vidět teoreticky až na vzdálenost 100 metrů (nebo 400 metrů u Bluetooth 5) a díky indikaci síly signálu dokáže vypočítat okruh vzdálenosti. Pokud sestavíte síť přesně rozmístěných majáků, po prolnutí tří a více okruhů už pak software dokáže pomocí trilaterace odhadnout konkrétní polohu. V současnosti s přesností v řádu metrů.

To je dost, pokud chcete najít auto v podzemním parkovišti nebo konkrétní obchod ve velkém nákupním středisku. Cílem indoor navigace je ale zpřesnit výpočet natolik, aby vás v obchodě dovedla až ke zboží v regálu. S tím má významně pomoci Bluetooth 5.1.

Přesnější navigace pro Bluetooth 5.1 vyžaduje složitější antény
Přesnější navigace pro Bluetooth 5.1 vyžaduje složitější antény

Organizace Bluetooth SIG do specifikací zahrnula dvě nové funkce angle of arrival a angle of departure, které mají zjistit úhel příchozího signálu a které zpřesní navigaci na řád centimetrů. Patřičně vybavená klíčenka tak bude snadno dohledatelná pomocí mobilu. Exponáty v muzeích a galeriích, u kterých stojíte, vám do zvláštní aplikace samy odešlou další informace. A pak je tu samozřejmě ona navigace v obchodech.

Nevýhody? Jak mobil, tak i majáky, klíčenky či jiné štítky budou muset podporovat Bluetooth 5.1. A nové specifikace nejsou jen softwarovým vylepšením, ale budou vyžadovat i nový hardware. Jedno ze dvou komunikujících zařízení bude muset obsahovat více antén. Dnes všechna obsahují jen po jedné.

TIP: Albert testuje navigaci, která vás dovede ke správnému regálu

Výrobci již mají specifikace Bluetooth 5.1 k dispozici, budeme tedy zvědaví, kdo jej nasadí jako první. U předchozí generace trvala implementace zhruba půl roku. Prvním takto vybaveným smartphonem byl Samsung Galaxy S8.

Bluetooth 5.1 je na světě. Najde vám klíče i správný regál v obchodě
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.14%) 7 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Coze Bluetooth 5.1 v dobe kdy pomerne velka cast prodavanych zarizeni uz ma Bluetooth 4.1, ktery se konecne stava pomalu ale jiste standardem.
    Tim chci rict, ze nekdy se to s tim vyvojem nema prehanet, kdyz v realu ho nikdo tak rychle neimplementuje.