Bluetooth dostal novou verzi 4.1. Je univerzálnější a chystá se na internet věcí

0

Technologie Bluetooth, která je dnes prakticky nezbytnou součástí notebooků a mobilních zařízení, se tento týden dočkala nové revize. Verze 4.1 přináší různá vylepšení pro mobily i jejich příslušenství. Má ale také dláždit cestu pro použití Bluetoothu jako obecného komunikačního rozhraní pro širokou škálu elektronických zařízení připojených k síti. Čili takzvaného „internetu věcí“.

Bluetooth 4.1 tedy přináší prvotní podporu pro síťovou komunikaci prostřednictvím protokolu IPv6, což je klasický síťový protokol používaný v drátových i bezdrátových sítích a zejména samotném internetu. Do standardu byl přidán zvláštní kanál, přes který bude toto síťování probíhat. V budoucnu by přes něj mohla široká škála různých zařízení, ale i senzorů, spotřebičů, vypínačů a vůbec předmětů být připojena k internetu (což bude mít výhody, ale pochopitelně také rizika). Podpora pro komunikaci přes IPv6 ještě nicméně není hotová, práce na ní zřejmě budou pokračovat v dalších revizích.

Dalším vylepšením pro větší univerzálnost je to, že pod Bluetoothem 4.1 budou zařízení schopna plnit jak funkci periférie, tak funkci hostitele (hubu), a to zřejmě i najednou. Místem, kde by toto mohlo být užitečné, mají být například chytré hodinky. Ty fungují jako příslušenství připojené k chytrému telefonu, zároveň mohou ale v roli hostitele komunikovat například se senzorem sledujícím tep či jinou elektronikou. Připojení také bude robustnější. Zařízení totiž budou moci stanovit delší prodlevu před zrušením spojení (údajně až na tři minuty), takže vydrží spárované i pokud se spojení ztratí na delší dobu.

Adaptér Bluetooth pro USB

Bluetooth 4.1 také obsahuje určité úpravy, díky nimž by měl méně rušit bezdrátovou komunikaci dalších technologií. Specifikace například řeší to, aby vysílač Bluetoothu nerušil příjem LTE. Čipy například v telefonu mají svou komunikaci navzájem koordinovat, aby se navzájem „nelezly do zelí“.

 

Nová revize má být zpětně kompatibilní ze staršími zařízeními, komunikace je stále možná i s těmi založenými ještě na Bluetoothu 1.0. A není jediná dobrá zpráva, co se kompatibility týče. Novinky verze 4.1 mají být vesměs softwarového rázu. To znamená, že existující zařízení mohou dostat podporu revize 4.1 toliko pomocí aktualizace ovladače nebo firmwaru. Stačí, aby již podporovala Bluetooth 4.0. Tato verze standardu byla skupinou Bluetooth SIG dokončena v roce 2010.

Logo Bluetooth

Díky tomu by se měl nový standard dostat do praxe poměrně rychle. Kvalifikace produktů by měla probíhat již od příštího týdne (přesněji od 10. prosince/decembra). Dle zástupců Bluetooth SIG by se první zařízení oficiálně podporující Bluetooth 4.1 mohla objevit již krátce na to, právě díky možnosti softwarové aktualizace existujícího hardwaru.

Zdroj: Bluetooth SIG, PCWorld, The Inquirer

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto