Bojí se nVidia Radeonu HD 7790? Prý odpoví rychlejší verzí GeForce GTX 650 Ti

0

Tento měsíc jsme informovali o tom, že AMD hodlá do svého arzenálu grafických karet zařadit nový model, Radeon HD 7790. Karta založená na čipu nazvaném Bonaire má dosahovat 90 % výkonu dražšího Radeonu HD 7850. Zdá se, konkurenční Nvidia se této karty zalekla, či přinejmenším nechce ponechat nic náhodě. Jako odpověď prý totiž také připravuje nový model grafické karty – údajně by se mělo jednat o rychlejší variantu grafiky GeForce GTX 650 Ti.

Ke kartě samotné uvádí SweClockers jen minimum podrobností. Bez překvapení obsahuje stejné GPU GK106. Zrychlení oproti stávající GeForce GTX 650 Ti (testovali jsme dvě její verze, zdezde) má být údajně dosaženo navýšením frekvencí, jinak má být karta velmi podobná tomu, jak vypadá stávající model. Uvedení je údajně plánováno buď na konec března (marca), či na začátek dubna (apríla). Právě začátkem dubna se má údajně objevit i konkurenční Radeon HD 7790.

Ke zprávě se připojil také web Bright Side Of News*. Uvádí, že Nvidia nový model interně nazývá GTX 655, prodávat by se ale měl pod jménem GeForce GTX 650 Ti Boost. Karta je údajně odvozená od modelu GTX 660 (jádro GK106), PCB ale prý doznalo změn (zřejmě k zlevnění jeho výroby).

GeForce GTX 650 Ti

Tentýž server také publikoval údajné parametry GeForce GTX 650 Ti Boost (varuje ale, že jsou předběžné a ještě by mohly doznat změn). GPU má mít údajně aktivních 768 stream procesorů stejně jako běžná GTX 650 Ti a frekvence nastavené na 980 MHz (základ) a 1030 MHz (maximální turbo). Paměti GDDR5 mají běžet na efektivní frekvenci 6 GHz, jejich velikost ale sdělena nebyla (dost možná budou opět existovat jak 1GB, tak 2GB modely). Podstatné ale je, že šířka sběrnice údajně stoupla o 50%, karta bude mít stejně jako GeForce GTX 660 192bitovou sběrnici.

Díky tomu by dosáhla stejnou propustnost (144 GB/s), což by na výkonu asi bylo hodně poznat, pokud se informace potvrdí. Podotýkám ale, že v tomto bodu se informace neshodují s tím, co říká SweClockers. Podezřelé je například, že paměti by měly mít stejnou frekvenci jako u dražší GTX 660 (výrobní náklady by tedy byly téměř identické), místo toho, aby Nvidia šetřila a použila pomalejší čipy. Osobně bych tedy vsadil spíše na variantu, že paměti sice zrychlí, ale sběrnice zůstane 128bitová.

 

BSN* bohužel neuvádí nic o ceně, za kterou by se eventuálně tato záležitost měla dát pořídit. Je zřejmé, že lze čekat sumu někde mezi cenami nynějších modelů GTX 650 Ti a GTX 660. Nicméně do nakonec zvolené ceny zřejmě ještě promluví finální cena připravovaného Radeonu HD 7790 a pochopitelně i jeho relativní výkon.

Zdroje: SweClockers, Bright Side Of News*

Ohodnoťte tento článek!