Dveře nejsou překážkou. Robopes od Boston Dynamics si je umí otevřít (video)

0
SpotMini od Boston Dynamics otevírá dveře
SpotMini od Boston Dynamics otevírá dveře

Říká se, že starého psa novým kouskům nenaučíte. Pro ty robotické to ale neplatí. SpotMini, kterého Boston Dynamics představil před dvěma roky, si do repertoáru přidal další schopnost. K chození po schodech, klouzání na slupkách od banánu, třídění nádobí a nošení piva se naučil ještě otevírat dveře.

Firma v novém videu vtipně ukazuje, jak SpotMini „útočí“ ve smečce. První robot se před dveřmi zastavil a na pomoc mu přišel druhý, který má i potřebné rameno. Robopes si poradil s klikou, ale jestli zvládne i kouli, to už Boston neukázal.

SpotMini má v kohoutku 84 cm, váží 30 kg (25 kg bez ramena) a unese až 14 kg. Díky čtyřem nohám se umí stabilně pohybovat i v členitém terénu a podle Bostonu jde o nejtiššího robota, kterého vyrobili. Tělo obsahuje celkem 17 kloubů.

Na jedno nabití vydrží pracovat až 90 minut. Díky stereokameře a hloubkovému senzoru se dokáže dobře orientovat v prostoru a zaměřit objekty. Tlakové snímače v „klepetech“ zase pomáhají tomu, aby robot udržel i křehké předměty, aniž by je rozmáčkl.

TIP: Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)

Fotky prototypu a finální verze SpotMini

První představení SpotMini