Boxee Box: nejoriginálnější přehrávač do obýváku

0

V listopadu se na trhu objeví podivuhodná krabice Boxee Box. HD přehrávač s originálním designem, nezvyklým hardwarem a QWERTY klávesnicí. Na Intel Developer Foru byl představen finální model přehrávače, který už známe od loňska. Měnil se hardware. Dříve už bylo téměř jisté, že Boxee využije ARM plaformu Nvidia Tegra druhé generace, představitelé firmy však nakonec ustoupili kvůli nižšímu výkonu.

Aktuální Boxee Box (vyrobil D-Link) využije SoC platformu Intel CE4100. Stejný kousek křemíku Intel nasadí pro zařízeních s Google TV, jedná se totiž o Atom přímo určený spotřební AV elektronice. Procesor s taktem 1,2 GHz na jednom čipu doplňují další obvody pro zvuk a video a IO zařízení. Co do akcelerace videa by měl být schopnější (vyšší profil/level H.264, větší datový tok…) než nová Tegra, což nakonec rozhodlo.

Boxee BoxBoxee Box, zdroj: Boxee

Boxee v useknutém šasi nabídne dva USB konektory, HDMI 1,3, optický digitální zvuk, dva analogové audio výstupy a Ethernet. Uvnitř je ještě Wi-Fi 802.11n a na boku čtečka SD karet. Přehrává tedy z externích disků, flashek a hlavně online obsah. Na to Boxee spoléhá nejvíce, Američané si užijou všechna možná digitální média, která jsou nám zapovězene (televize Hulu, rádio Pandora…), my musím zatnout zuby a vystačit si s YouTube, fotogaleriemi a dalším region-free obsahem.

Boxee BoxGUI Boxee Box, zdroj: Boxee

Na pozadí běží upravený Linux s nastavbou Boxee (tu si můžete vyzkoušet na svém Linuxu, Windows nebo Mac OS X také). Softwarová výbava zahrnuje i další nástroje pro sociální sítě nebo třeba internetový prohlížeč s jádrem WebKit a Flashem 10.1. V tu chvíli oceníte oboustranný dálkový ovladač, který má zepředu ovládací kříž a z druhý strany QWERTY tlačítka.

Boxee Box se objevil v předprodeji na Amazonu za 199 USD, u nás by to po přičtení daně a vysokohorských přirážek mohlo být do 6000 Kč. Nejdříve však zaplatí anglofonní trh (v listopadu), na kontinentální Evropu se dostane zřejmě až před Vánoci.

Univerzalita a otevřenost by pro nás mohla být atraktivnější než konkurenční Apple TV či Google TV.

Zdroj: Engadget, Boxee

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Recnicka otazka: Ma magistrat zaujem na zlikvidovani nepoctivych taxikarov?

    (mala napoveda: Aky osoh by mal magistrat z toho, ak by zostali iba poctivi taxikari? Aky by mal magistrat zaujem na odstraneni potencialne korupcneho prostredia, ktore umoznuje ze nepoctivi taxikari nadalej nerusene „podnikaju“?)