BrainWave: ovládejte hudební přehrávač v mobilu či tabletu gesty rukou

0

Stáhněte si BrainWavePokud si BrainWave nainstalujete, budete moci ovládat hudební přehrávače jednoduše prostřednictvím přirozených gest rukou, aniž byste se dotkli displeje či odemykali zařízení. Gesta jsou přitom rozpoznávána od vzdálenosti 30 centimetrů až po téměř tři metry od telefonu či tabletu.

Bádáte-li nad praktickým využitím, zkuste si například představit, že byste tímto způsobem během řízení ovládali přehrávač v autě. Mezi kompatibilní přehrávače patří nyní:

 • Hudba Google Play (Google Play Music),
 • Pandora,
 • iHeart Radio,
 • iHeart Auto,
 • Spotify.

Podporu dalších aplikací autoři plánují přidávat v následujících verzích.

Hned na začátek vás musíme upozornit, že BrainWave je zatím ve stádiu beta testování, takže můžete narazit na chyby a problémy. Během týdenního používání jsme ale na žádné zásadní nedostatky nepřišli.

BrainWave ke sledování gest používá fotoaparát na čelní straně zařízení a díky vlastní technologii Ari prozatím ovládá tyto funkce:

 • Pozastavit či znovu spustit přehrávání písničky – gesto otevřenou dlaní.
 • Přeskočit na další skladbu v pořadí – pohyb ruky směrem doprava.
 • Vrátit se na začátek přehrávané nebo na předchozí skladbu – pohyb ruky směrem doleva.

Způsob ovládání
Způsob ovládání

Výhodou je, že vše funguje i v případě, kdy je displej zařízení zhasnutý a nespotřebovává tak zbytečně mnoho elektrické energie. Další gesta a s nimi spojené ovládání jsou plánována do příštích verzí, např.:

 • Označování písniček jako oblíbených či naopak nejméně oblíbených.
 • Fungování v jakékoli poloze (aktuálně program běží v režimu na šířku, což je na telefonech nepraktické).
 • Režim Auto, který se automaticky aktivuje v okamžiku, kdy aplikace zjistí pohyb odpovídající jízdě automobilem. Budete tak moci ovládat přehrávač v telefonu snadno a bezpečně.
 • Nastavení úrovně hlasitosti gestem.
 • Vizuální zpětná vazba indikující správné či chybné zachycení gesta.

Jak BrainWave funguje

BrainWave si zdarma stáhnout z Google Play. Funguje na zařízeních s Androidem 4.0.3 a novějším. Po spuštění program představí základní principy ovládání a nechá uživatele, aby si je sám vyzkoušel. Poté vyhledá podporované přehrávače. Klepnutím vybraný přehrávač spustíte a dále s ním můžete pracovat tak jako obvykle.

Pozastavení přehrávání
Tutorial – pozastavení přehrávání

Ikona v oznamovací oblasti přitom indikuje, že je BrainWave aktivní a očekává příkazy. Stačí otevřít dlaň v dostatečné vzdálenosti před optikou předního fotoaparátu, nebo mávnout rukou vlevo či v pravo a přehrávač zareaguje dle očekávání, tedy pozastaví, spustí, nebo přeskočí právě přehrávanou skladbu vpřed či vzad. V kontextové nabídce, do níž se dostanete přes tlačítko v pravém horním rohu, najdete jen dvě položky:

 • Show Tutorial – znovu zobrazí úvodní seznámení s aplikací.
 • Stop BrainWave – ukončí aplikaci.

BrainWave jsme testovali s aplikací Hudba Google Play. Můžeme konstatovat, že tento způsob ovládání je velice návykový – využívali jsme především přeskakování mezi skladbami, občas jsme pozastavili a opětovně spustili přehrávání. Asi nejcitelněji nám chyběla možnost nastavit gestem hlasitost, což je ale do budoucna plánováno.

 

Pochopitelně záleží na světelných podmínkách a citlivosti předního fotoaparátu telefonu, nicméně i v místnosti se zataženými žaluziemi bez osvětlení jsme neměli problém přehrávač ovládat. Jen výjimečně jsme museli pohyby opakovat pomalejší rychlostí, případně ve větší vzdálenosti od kamery.

Kromě toho, že díky tomuto programu budete vypadat tak trochu jako mág, určitě oceníte možnost ovlivnit přehrávání bez nutnosti dotýkat se telefonu či tabletu. Praktické je to například v situaci, kdy máte špinavé nebo mokré ruce. Jistě ale najdete i další případy, kdy tento způsob ovládání využijete.

Přeskakování mezi písničkamiPřeskakování mezi písničkami

Ohodnoťte tento článek!