Brazos a Sabine: procesory a platformy AMD pro rok 2011

0

Procesory a platformy AMD pro rok 2011: Brazos

Technologie AMD APU Fusion (Accelerated Processing Unit – tedy čip, který integruje v jednom pouzdře jak jádro či jádra CPU, tak i GPU) se rozdělí na dvě různé platformy, jedna bude určena pro mainstreamové notebooky a ponese označení Sabine, a druhá pro ultratenké notebooky pojmenovanou Brazos. Sabine se bude spoléhat na procesory Llano, založené na mikroarchitektuře Phenom II, a Brazos bude používat nízkoenergetické procesory Zacate nebo Ontario, založené na architektuře Bobcat.

AMD Fusion

AMD Roadmap 01

AMD Roadmap 02

Graf ukazuje přehlednou řadu čipů AMD pro rok 2011. Na spodním konci, odpovídající procesoru Intel Atom či Celeron Mobile, nalezneme AMD C (obchodní označení pro AMD Ontario) s TDP 9 W, zatímco na další úrovni přichází AMD A (označení pro Zacate) s TDP 18 W, tedy přímý protivník procesoru Intel Pentium. Zajímavé je, že procesory AMD C a E bude AMD vybavovat nejen notebooky, ale poslouží i pro stolní pořítače typu Nettop nebo All-in-one.

Cíloví uživatelé - Brazos

Procesory AMD Zacate a Ontario na platformě Brazos

Zacate a Ontario - specifikace

V hlavním proudu se AMD s platformou Sabine a procesory Llano chystá vyrovnat procesorům Intel Core i3, i5 a i7, ale stále bude souběžně nabízet dual-core či quad-core procesory Danube (ty nespadají do programu Fusion) s aktualizovanou podporou DX11.

Obnovení produktové řady zahrnuje i novou obchodní značku HD Internet, určenou pro netbooky postavené na AMD C (Ontario). Netbooky s červeným označením HD Internet zvládnou kromě běžných činností jako instant messaging (IM) či sociální sítě i přehrávání streamovaného HD videa.

Notebooky s procesory AMD Zacate E (Sarano) pod označením AMD Vision zajistí dostatečný výkon pro multimediální aplikace, včetně veškerých on-line her a aplikací, pro které jsou používány nejčastěji. Procesory Llano obsadí místo v kategoriích AMD Vision Premium, Ultimate a Black, podle určení a dodávané hardwarové konfigurace.

Brazos Platforma: CPU Zacate a Ontario, Hudson Fusion Controller Hub

Podle první prezentace procesorů Zacate na veletrhu IFA 2010 a zároveň i na zářiové IDF bylo evidentní, že záměrem AMD je odpovědět na potřeby běžných uživatelů netbooků a ultrapřenosných notebooků, kde prozatím Intel nedokázal vyslyšet jejich požadavky: plný multimediální výkon, přehrávání HD videa bez zpomalení a hraní on-line her.

Pravdou je, že procesory Intel Atom jsou dnes již schopné splnit tyto úkoly, ale je to díky grafické kartě Nvidia Ion2. To, co ale hodlá AMD udělat, je nabídnout stejný výkon efektivněji integrací CPU a GPU do jednoho čipu.

Čip AMD Zacate

Na obrázku vidíme vlevo dual-core procesor AMD Zacate E-350 s velikostí jádra 75 mm2 (uprostřed a vpravo je předchozí generace AMD čipů V 105 Geneva). Čip jepostaven na 40nm TSMC výrobní technologii a je menší, než dvoujádrový procesor N550 Intel Atom vyrobený 45nm technologií a velikostí 83 mm2.

Blokové schéma ukazuje složení nových procesorů Zacate a Ontario a celé platformy Brazos:

AMD Brazos - blokové schéma

Procesory Zacate a Ontario budou mít dvě jádra Bobcat, z nichž každé bude využívat 512 kB LC cache.

Platforma Brazos - specifikace

Zacate a Ontario, nazývané APU (Accelerated Processing Unit), podtrhují skutečnost, že máme co dočinění s něčím jiným, než čím je běžné CPU. Je to ve skutečnosti SoC (System on Chip), který koexistuje s jádrem procesoru a paměťovým řadičem, který podporuje DIMM DDR3-800 a DDR3-1066, dekodér třetí generace UVD (Universal Video Decoder), ten zvládne H.264, VC1, DivX a Xvid, grafický podsystém kompatibilním s DirectX 11, zahrnující dva SIMD engine po 80-nanojádrech AMD Vision Engine v každém. Pro připojení monitorů budou k dispozici dvě digitální rozhraní (DVI, HDMI a Display Port) a jeden analogový VGA. K dispozici jsou také čtyři PCIe sloty, ke kterým lze připojit libovolné vyhrazené grafické karty.

Ve skutečnosti na platformě Brazos je procesor propojen s FCH (Fusion Controller Hub) M1 s kódovým názvem Hudson prostřednictvím UMI link (Unified Media Interface). Hudson je derivátem z čipsetu AMD SB800 a podporuje až 14 portů USB 2.0, 6 SATA III a další 4 porty PCIe x1. K dispozici je také HD kodek a zvukový řadič CIR.

AMD Brazos pro notebooky

AMD Brazos pro netbooky

Praktická ukázka běhu AMD Zacate E-350

Prozatím AMD drží výsledky výkonnostních testů pod pokličkou, v následujících týdnech však slibuje odhalení a tak se můžeme těšit na návrat AMD do hry.

Zdroj: AMD, Hothardware

Ohodnoťte tento článek!