Británie chce kvůli brexitu vytvořit vlastní navigační systém nezávislý na GPS a Galileu

7
Satelit GPS
Satelit GPS (zdroj: Vláda USA)

Britská vláda dnes oznámila plán na vytvoření vlastního globálního navigačního systému využívajícího vesmírné družice. Po odchodu z Evropské unie by už totiž neměla jistotu, že bude moci využívat evropskou síť Galileo na stejné úrovni jako členské země. Vláda momentálně jedná s Evropskou komisí, jakou by Britové měli po brexitu v Galileu roli. Zároveň ale myslí na zadní vrátka.

Z třímiliardového rozpočtu vyhrazeného na „připravenost brexitu“ vláda vyčlení 92 milionů liber na vytvoření studie, která popsat, jestli a jak by země mohla vyvinout nezávislý satelitní systém. Studie vznikne během 18 měsíců a v tuto chvíli je jasné pouze to, že případnou síť by spravovala Britská vesmírná agentura.

TIP: Evropa se pomalu zbavuje závislosti na GPS. Galileo má 4 nové satelity

British Global Navigation Satellite System (BGNSS) by měla být kompatibilní s GPS a nabízet veřejné (civilní) služby i šifrované signály, které budou moci využít podniky nebo bezpečnostní složky. Ty by nabídly vyšší přesnost, kterou by Británie potřebovala například pro navádění raket nebo jiné účely ministerstva obrany. Tyto služby bude nabízet i Galileo, ale budoucí Británie coby nečlenská země by k nim zřejmě nemusela mít přístup (pokud se nedomluví s Evropskou komisí).

TIP: Které smartphony podporují satelity Galileo a jak to poznat?

Vytvořit globální navigační systém by trvalo více než deset let a Británii by to stálo miliardy liber. Zkušenosti z vývoje GPS i Galilea ukazují, že vývoj i rozpočty se oproti plánům spíš přetahují. Sama Británie už do Galilea investovala 1,2 miliardy liber.

Británie chce kvůli brexitu vytvořit vlastní navigační systém nezávislý na GPS a Galileu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlasů

7 KOMENTÁŘE

  1. „92 milionů liber na vytvoření studie, která popsat, jestli a jak by země mohla vyvinou nezávislý satelitní systém. “
    Pekna „mala“ domu. Asi jim nabidnu, ze jim to udelam za 50 a za 1/2 roku. A budu vysmaty jak leco.

    • Rika nekdo, kdo ocividne nevi, co takovy vyzkum obnasi… jinak by takovou blbost nenapsal… To je jak rict, ze vyvoj letadlovyho framu stoji miliony a spoustu lidske prace, ale ja jim to behem tydne nakreslim v autocadu a za min…