Británie otočila. Huawei ze svých sítí odstraní do roku 2027, operátory to má přijít na stovky milionů liber

16
Huawei a 5G v UK
Huawei a 5G v UK
-
Zdroj: Shutterstock / koláž Cnews

Vláda Borise Johnsona vykázala s účinností od 31. prosince Huawei z 5G sítí. To je prakticky opačný přístup, než jaký měla Británie doposud. Zákaz se týká i společnosti ZTE a následuje po nejnovějších sankcích Spojených států. Nahradit by je měl Ericsson či Nokia.

Místní operátoři nebudou smět používat žádné komponenty této čínské firmy. Rozhodnutí padlo po setkání Johnsona s národním bezpečnostním koncilem (NSC). Je ale ovlivněno i nejistotou, že Huawei bude kvůli americkým sankcím vůbec schopné v budoucnu pro sítě 5G dodávat zařízení. Zákaz ještě musí projít parlamentem, kde se již opoziční poslanci zajímají, proč vláda takto nerozhodla už dříve a nyní v podstatě zcela otočila. Tehdy se premiér Johnson holedbal, že jakékoliv riziko s čínskou firmou zvládne.

Součástí nové politiky je i dohoda o odstranění všech již nainstalovaných 5G komponent Huawei ze sítí britských operátprů do roku 2027. Sedmiletá lhůta je výsledkem kompromisu, kdy vláda si představovala rychlé odstranění, ale operátor British Telecom (BT) před tímto varoval a prostřednictvím svého CEO Philipa Jansena navrhl delší lhůtu tak, aby nedošlo k narušením sítí. Někteří členové vládní strany ale už hovoří i o požadavku odstranit Huawei ze sítí komplet, tedy i ze starších 3G a LTE.

Náklady ponesou i operátoři

Britský ministr pro digitalizaco Oliver Dowden připustil, že nový směr politiky bude znamenat oddálení zavedení sítí 5G. Jde ale o přímou reakci na sankce amerického ministrestva obchodu z ledna tohoto roku. Národní středisko pro kybernetickou bezpečnost nové sankce přezkoumalo a v důsledku toho změnilo hodnocení“ dodal Dowden. Vláda prý důvod rozhodnutí rady zveřejní. Vliv na to ale má i skrývaný obchod Huawei s íránským režimem, což zase souvisí se zatčením dcery zakladatele Huawei a současně CFO Meng Wanzhou.

Británii má tento krok přijít až na dvě miliardy liber a ztrátu dvou až tří let v rozvoji sítí. Odstranění stávající infrastruktury má pak přijít operátory na stovky milionů liber, ty už ale mají jít z jejich zdrojů. O kompenzaci se nikde nemluví, v případě rychlého odstranění by ale šlo o miliardy.

Johnson se nechal přesvědčit Trumpem

Mluvčí britské pobočky Huawei Ed Brewster mj. sdělil, že toto rozhodnutí je špatnou zprávou pro všechny britské občany s mobilním telefonem. Hrozí jim, že v zemi zpomalí digitalizace. Jedná se prý o obchodní politiku USA a ne o bezpečnost.

Obchodní povaha ale může být i důsledkem lavírování Británie mezi USA a Čínou. Po odchodu z Evropské Unie si Johnson pod tlakem vybírá stranu. Na začátku roku padlo rozhodnutí, že Huawei může instalovat až třetinu infrastruktury mimo klíčové uzly, nyní musí vše odstranit. Je ale skutečně možné, že důsledkem sankcí Huawei časem ani nebude schopný dodávat kompletní 5G. A i když to nebude jeho chyba, operátoři by pak měli problém.

zdroj: Reuters, Techcrunch

Británie otočila. Huawei ze svých sítí odstraní do roku 2027, operátory to má přijít na stovky milionů liber
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlasů

16 KOMENTÁŘE

      • Protože Čína je komunistická a stačí vzpomenout na její chování které nám naposledy předvedla při koronaviru.
       Když máte potřebu „se pochcat smíchy“ zkuste jiné stránky.

      • neexistuje větší „lidový“ bavič než ty se svými šplechy, opravdu … kolik ti je, osm? Takové bláboly, to se jen tak nevidí … zkus si zjistit, jak se v Číně chovali američtí překupníci a pak vykládej něco o komunistické Číně, jelito …

      • Když už máte někomu potřebu hádat osm let tak se nejdříve začnete nejdříve sám chovat jako dospělý.

      • aha hahaha takže podle tebe je „hádání“ výsadou děcek … dobře, tím sme to vyřešili …

      • Snažte se nejdříve pochopit co se Vám snažím sděliti před tím než začnete dělat ukvapené závěry.
       Ohledně hádání věku jsem se Vám snažil naznačit, že byste si měl nejdříve zamést před vlastním prahem a poté někomu něco vyčítat. Evidentně jste to nepochopil. Pak se totiž dostáváte do situace kdy se chováte jako honě nevyzrálá osobnost a ono moje volání po tom abyste si zametl před vlastním prahem opravdu bylo na místě už po dvakrát.

      • nefilosofuj, akorát děláš ze sebe ještě většího vola … evidentně … něco jsem ti k té komunistické Číně napsal, místo odpovědi plácáš tady o věcech, kterým nerozumí ani tvůj psychiatr …

      • jinak … přiznám se, že jsem četl rychleji, než je zdrávo a jaksi jsem přehlédl „osm len tak“ … proto jsem reagoval tak, jak jsem reagoval, nic to ale nemění na faktu, že blábolíš, ne poprvé, takové ptákoviny, že se na to opravdu nedá nereagovat … o Číně nevíš ani hovno a o režimu tam už vůbec nic … o tom, co nám kdo provedl, bysme tady mohli psát elaboráty a k Číně bysme se stejně nedopracovali … rozumíš, nebo ti to mám napsat úplně polopatě?

      • No je to pěkné, že uznáte chybu a myslím to upřímně. Problémem je, že se z ní ne a ne poučit. Neochota se zamyslet na tím co píši Vás vede stále ke stejnému scénáři odpovědí kdy reagujete neadekvátně a oponenta namísto argumentů jenom urážíte a reagujete zcestně.
       Já preferuji americký backdoor a říkám proč ne ten čínský. Co kdybyste řekl proč Vám vyhovuje ten čínský nebo proč nechcete ten americký. Bylo by to v diskusi mnohem přínosnější než ty Vaše výlevy.

      • jj moje výlevy … s tebou žít v jedné domácnosti, nechám se utratit … imbecilovi na tvém levelu budu těžko vysvětlovat, že bych si nevybral ani jednu z těch možností a pokud si kterákoliv společnost neumí tohle ošetřit, dopadne stejně, jako ty …

      • Tak se nevylévejte a odpovězte mi. Co si představujete pot tím Vaším „pokud si kterákoliv společnost neumí tohle ošetřit,“. Co je to To a jak by To mělo být podle Vás ošetřeno.