Britové vzkřísili WITCH, nejstarší funkční počítač na světě

0

Národní muzeum výpočetní techniky v anglickém Buckinghamshire dnes uvedlo do provozu údajně nejstarší funkční počítač. Pochází ještě z elektronkové éry, začal se vyrábět v roce 1949, aby sloužil britským vědcům při jaderném výzkumu. Počítač byl zprovozněn v roce 1951 a dostal jméno Harwell Dekatron. Pomalý byl už na tehdejší poměry, vynásobit dvě čísla mu trvalo 5–10 sekund. Byl ale mimořádně spolehlivý, pracoval až 80 hodin týdně.

Harwell Dekatron – Witch
Harwell Dekatron – Witch, foto: Wikipedia

V roce 1957 dostal Harwell nový kabátek a přestěhoval se na dnešní Wolverhampton University, kde dostal jméno WITCH (Wolverhampton Instrument for Teaching Computing from Harwell). Sloužil až do roku 1973, kdy jej nahradily menší a mnohem výkonnější tranzistorové počítače. Následně si prošel dvěma muzei, kde na něj sedal prach.

Když jej výzkumníci znovu po letech objevili, rozhodli se jej oživit. Restaurátorské práce trvaly od roku 2009, letos bylo dílo dokonáno. Většinu součástek ani nebyla třeba měnit. Dvouapůltunový kolos je ode dneška znovu funkční a po 51 letech je schopen počítat.

 

Zdroj: BBC, Wikipedia

Ohodnoťte tento článek!