Britové zvažují, že přejdou na doménu .uk. Zatím ale nápad odkládají

0

Zatímco v Česku se řeší, zda do doménového registru zapojit háčky a čárky, Britové uvažují o krátké doméně .uk. Ta jim samozřejmě patří, ale v zemích Commonwealthu je zvykem, že doména je zdvojená a ještě před národní zkratkou je jedna odkazující na účel webu. Nejpoužívanější je .co.uk (běžné weby), dále se používají například .gov.uk (vládní úřady) nebo .org.uk (většinou neziskovky). Více o dělení britských domén najdete na Wikipedii.

Britové zvažují novou krátkou doménu uk

Britský správce národní domény, organizace Nominet, zatím plán přechodu odkládá a bude zkoumat návrhy a námitky veřejnosti. Důvody odmítání jsou přitom podobné jako u naší diakritiky. Jednak matení uživatelů, kteří jsou zvyklí na staré adresy, a jednak větší nároky na provozovatele webů, kteří si budou muset zakoupit nové domény, aby jim je někdo nepřevzal.

Jedním z návrhů Nominetu je, že domény .uk by byly hned od začátku zabezpečené pomocí protokolu DNSSEC. Tím by adresa .uk získala na vážnosti, byl by to jakýsi punc bezpečnosti. V Česku je už přes milion domén .cz, přitom DNESSEC používá téměř 400 000 z nich. V tomto ohledu patříme ke světové špičce.

V následujících měsících bude Nominet zvažovat další postup a na červnové konferenci zveřejní první výsledky. Do té doby budeme stále navštěvovat bbc.co.uk místo bbc.uk.

 

Zdroj: BBC, Nominet

Ohodnoťte tento článek!