Britská tajná služba se ve spolupráci s NSA napíchla na webkamery uživatelů

0

Edward Snowden poskytl médiím další materiály odhalující sledování nevinných uživatelů. The Guardian píše, že britská tajná služba GCHQ ve spolupráci s její americkou obdobou NSA monitorovala nic netušící uživatele Yahoo Messengeru. Napíchla se přímo na webkamery a každých pět minut pořídila jeden snímek. Souvislé video stahovat nemohla kvůli obrovské datové náročnosti.

Statické obrázky ji navíc stačily. Tajné služby chtěly pomocí snímků sestavit databázi obličejů, kterou by poté mohly využít při boji s terorismem. Focení probíhalo od roku 2008, poslední zmínka o programu nazvaném jako Optic Nerve pochází z roku 2012. V dokumentech je zmíněno, že jen během šestiměsíčního úseku v roce 2008 agentura sledovala 1,8 milionu účtů z celého světa. A nebyly to pouze fotky obličejů, které GCHQ nasbírala. Podle dokumentu byly na 3–11 % fotek „nahé části těla“. Pornofiltr je prý přesný z 95 %.

 

Yahoo se od celé aféry distancuje a její zástupci tvrdí, že jde o novou úroveň narušování soukromí uživatelů, což je absolutně nepřípustné. Yahoo je také společně s Facebookem, Googlem nebo Microsoftem jednou z nejhlasitějších společností, jež vyzývají vlády, aby reformovaly zákony týkající se sledování osob.

Snowdenem odhalený dokument mimo jiné ještě zmiňuje, že se tajné služby velmi zajímaly o Kinect pro Xbox 360. V princip jde také o webkameru, která by při napíchnutí mohla nasnímat celý obývák. Nebylo však potvrzeno, že by se NSA nebo GCHQ o hacknutí této kamery opravdu pokusily.

Zdroj: The Guardian

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Problém úspěšnosti může být v tom, že vrozená omezení ze strany Google (např. chybějící paměťový slot) jejich  řešení zbytečně sráží dolů. Nejde ani tak o samotnou kapacitu, jako rychlou změnu obsahu tabletu. Vložení ext.SD o objemu 64GB může trvat jednotky sekund, naplnění obdobně velké interní paměti po USB jednotky hodin. Ti kteří si kupují cenově kvalitnější řešení mohou být citlivější k technicky zbytečným omezením. 🙁