Brněnský dopravní podnik nemá čipy pro elektronické šalinkarty a dočasně se vrací k papírovým kupónům

18
DPMB
DPMB
-
Zdroj: Depositphotos

Dopravní podnik města Brna přešel na elektronické předplatní kupóny a papírové „šalinkarty“ od ledna zcela zrušil. Teď však narazil na nedostatek čipů a musel se vrátit k papírovým. Cestující ale mohou použít čip vlastní.

Dopravní podnik začal s přechodem na elektronické nosiče už v roce 2017, tehdy je nabízel jako variantu k papírovému kupónu. Od letošního roku pak vydává již pouze elektronické šalinkarty. Jako jejich nosič slouží karta s čipem a cestující může použít buď svou bankovní kartu, nebo mu DPMB vydá za poplatek 99 Kč vlastní kartu.

A právě v tom je nyní problém. Celosvětový nedostatek čipů zapříčinil i výpadek u dodavatele karet pro DPMB. Dopravní podnik o tom na webu neinformoval, ale podle reakcí na sociálních sítích je patrné, že karty nebyly v nabídce minimálně od 6. ledna.

Dopravnímu podniku krátce došly vlastní čipové karty i při jejich prvním vydání v roce 2017. Tehdy nečekali tak velký zájem lidí a spíše věřili, že cestující budou používat karty vlastní. Dnes sice většina cestujících (z těch, co přešli na elektronické nosiče) používá bankovní karty, ale podíl karet od DPMB je stále vysoký.

DPMB uvedl, že karty mají být během týdne k dispozici, ale v době vydání článku (týden po tweetu) ještě nejsou. Mluvčí DPMB Hana Tomaštíková pro Cnews uvedla, že dodavatel nebyl schopen doručit čipové karty v termínu. Dopravní podnik tak dočasně opět vydává papírové kupóny a doporučuje využití vlastních bankovních karet.

Esalinkarta DPMB
Esalinkarta DPMB

Právě použití vlastní bankovní karty ale některé uživatele odrazuje s obavami kvůli bezpečnosti takového řešení. Čtečky revizorů sice nemohou přečíst žádné jiné údaje, ale obavy pramení spíše z čteček někoho jiného.

Podle Dalibora Chvátala ze serveru Měšec.cz je ale použití bankovní karty pro tento účel bezpečné. Čtečka z nich nepřečte nic tajného. Pokud by někdo použil bezkontaktní terminál a snažil se získat peníze, tak nejvýše do částky 500 Kč a bylo by to velmi nápadné. Ale zneužitelné to teoreticky samozřejmě je – podobně jako byste nosili bankovní kartu v zadní kapse.

Tip: použijte vlastní neplatnou kartu

Pro tento účel ale lze použít i již neplatnou bankovní kartu s čipem. Navíc ji lze nahrát do mobilní aplikace a vůbec ji tak sebou nemusíte nosit. DPMB pro tento účel vydal aplikaci s názvem „Čtení údajů virtualizovaných karet“, kterou však nenajdete v obchodě Google Play ani AppStore. Stáhnout ji lze jako APK z webu DPMB.

zdroj: DPMB a Twitter

Brněnský dopravní podnik nemá čipy pro elektronické šalinkarty a dočasně se vrací k papírovým kupónům
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 10 hlasů

18 KOMENTÁŘE

 1. Já bych tedy docela polemizoval s tím, že z karty nelze vyčíst nic důležitého, není to pravda. Detaily a ani postupy, jakými lze takto vyčtenou kartu „monetizovat“ sdělovat nebudu – není to sice triviální, ale taky ne nemožné.

  Každému doporučuji svou kartu docela bedlivě chránit před možným nechtěným přečtením a máchat s ní v šalině rozhodně nedoporučuji.

 2. Mít to na klasické kartě je pěkná blbost. Chtěl bych vidět, jak to pak děláte, když jdete třeba na koupaliště. Je plno míst, kam tahat klasickou kartu, je nesmysl. A používat svoji starou kartu mně taky nepřijde chytré, protože přinejmenším u mojí banky se čísla nemění, s výjimkou zadní trojice.

   • Když spočítáš variace s opakováním a domyslíš si kombinatorická omezení platnosti druhé karty, tak zjistíš, že to vlastně žádný milion není, ale pouhé nízké tisíce, maximálně desítky tísíc. A protože znáš expiry date ze staré karty, je to dokonce ještě jednodušší a můžeš jít prakticky najisto – a máš jen 1000 variant.

 3. Jo, nahrát si kupon pro dopravu na bankovni platebni kartu je fakt kravina. Jako pochopim lidi, co maji moderni telefony, ze si kupon nahraji do mobilu, ale ja bych se bal i toho, ze mi dojde stava a musel bych u sebe nosit jeste powerbanku. Ale prosim, mit to na platebni karte je blbost. Jako kdyby nekoho zabilo, ze u sebe bude nosit o kartu vic.
  Stejne u sebe mam porad obcanku, karticku zdravotniho pojisteni a platebni kartu, tudiz me navic jeste litacka uz nezabije.

   • Od redmarxe nemůžeš čekat důvody jen výkřiky do tmy. Karet má dneska každý v peněžence tři prdele. Navíc jsou v naprosté většině pojištěné. Za stovku vám kdykoliv přijde poštou domů Nová. Nevím jak teď ale dřív byly platební karty na malé částky v každé trafice.

   • Víš, že konkrétně tebe zrovna ještě nikdo nevyluxoval, neznamená, že se tak neděje. Ano, většina lidí, které potkáváš v běžném životě jsou „mudlové“, kteří naprosto nechápou procesy, kterými jsou obklopeni, takže od nich nebezpečí nehrozí. Ale platební karty a celý kartový systém mají poměrně hodně děr a kdo ví, jak tohle celé procesně funguje, tak ten dokáže tyto procesní a designové nedostatky zneužít.

    Faktor pojištění karty, jak správně píše zogoth, řeší spokojenost konečného spotřebitele (tedy pokud sleduje pohyby na účtu a dokáže promptně reagovat,) ale neřeší faktickou děravost systému.