Brno chce pro občany vysoutěžit levné tarify. Neomezené volání a 5 GB za 300 Kč

8

Rádi bychom, aby občané Brna-střed mohli neomezeně volat, posílat SMS a využívat minimálně 5 GB dat za cenu do 300 korun měsíčně včetně DPH,“ říká radní pro legislativu a informatiku Svatopluk Bartík. Běžně u nás takové tarify stojí až 1500 Kč s úvazkem na dva roky. V Polsku, Rakousku nebo Lotyšsku lze podobně sehnat pětkrát levněji. Brno-střed se opírá o zákon o obcích, který mu nařizuje povinnost pečovat o všestranný rozvoj svého území a o potřeby svých občanů. Levné mobilní služby jsou potřebou občanů.

Co Brno požaduje a co nabízí

Zástupci městské části s 90 000 obyvateli proto zaslali O2, T-Mobilu a Vodafonu výzvu k podání nabídek do veřejné soutěže. Poptávají dva tarify. Jeden s neomezeným voláním, SMS i MMS v rámci celé republiky. Druhý by navíc obsahoval minimálně 5 GB dat s možností dokupu dalších. Operátor by také na žádost klientů musel zdarma poskytnout až dvě další datové SIM se sdíleným objemem. Tarify by měly jednoletý úvazek. Brno chce navíc zdarma zasílat informační SMS občanům, kteří si tarify objednají. Celkově by šlo o maximálně 200 zpráv za rok.

Brno-střed chce pro občany levnější mobilní služby (foto: Petr Opletal)
Brno-střed chce pro občany levnější mobilní služby (foto: Petr Opletal)

Co by zakázkou získali operátoři? Dvouletou smlouvu s městem, která by mu zajistila potenciálně až několik tisíc smluv. Na začátku roku tato část evidovala 82 878 obyvatel a 6 151 cizinců s trvalým nebo přechodným pobytem.

Na tarify by Brno lákalo reklamou přes třetinu stránky v městském zpravodaji (4× ročně první rok, 2× ročně druhý rok), každoroční tiskovou zprávou a výzvou na sociálních sítích (nejméně jednou za rok). O tarifech by informovalo též na oficiálním webu či jinými prostředky.

 

Nebezpečný precedent?

Jak to dopadne, můžeme jen hádat. Nabídky do veřejné zakázky lze posílat do 7. prosince 2016. Město se pak rozhodne pro tu s nejnižším cenou. Operátoři nejsou povinni reagovat a budou k tomu mít o dobrý důvod. Pokud by polevili a skutečně nabídli pětkrát nižší než ceníkové ceny, spustilo by to lavinu podobných výzev i v dalších obcích.

Už nyní operátory trápí pokles měsíčních výnosů na hlavu. Teď budou investovat miliardy do rozšiřování rychlejšího LTE a příprav na 5G sítě. A jejich mateřské společnosti je koupily, aby vydělávali, ne aby pomáhali lidem.

Zdroj: Brno-střed (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!

8 KOMENTÁŘE

 1. „Už nyní operátory trápí pokles měsíčních výnosů na hlavu. Teď budou investovat miliardy do rozšiřování rychlejšího LTE a příprav na 5G sítě. A jejich mateřské společnosti je koupily, aby vydělávali, ne aby pomáhali lidem.“

  Aby vydělávali na chudých Češích a u sebe doma mohli mít rozumné ceny??? Přestože kupní síla je poněkud jiná. 3G odflákli jak mohli, LTE je fajn, ale dokud není pořádně na 800MHz tak je to naprd, protože přepínání mezi 2G a 4G je nechutně dlouhé a v budově prostě 4G je buď stěží detekovatelné a skoro bez signálu nebo vůbec. Precedent možná, ale snad jen k tomu, že operátoři místo toho aby všude všechno soutěžili, tak stáhnou ceny obecně.

  • Otázkou je, zda má Brno povolení od ČTÚ, protože tady se jedná jednoznačně o přeprodej služeb a tím o virtuálního operátora. Na to je zapotřebí ovšem licence. Dále by tedy bylo asi dobré, aby Brno podalo výběrové řízení na ceny pohonných hnot, potraviny, elektřinu, plyn, vodu, elektroniku, televize jsou taky moc drahé atd. a tím může udělat monopol na poskytování všech služeb. Zlikvidovat tak tík všechny drobné podnikatel na území Brna, protože nebudou schopní se dorovnat nabídce, jakou dostane Brno jako velký celek. No a pak to zavedeme ve všech městech a zlikvidujeme celý trh v republice, to bude paráda. Hurá do toho. Skvělý příklad…? Kdo si tím che namastit kapsu…?

   • No ve zkratce, energie se běžně už soutěží, voda se asi soutěžit ani moc nedá, není konkurence, ale to nevím jistě. Soutěžit elektroniku? Blbost, marže jsou už tak skoro nulové. Ceny pohonných hmot? No třeba by to i šlo, třeba příště. Nevím co má být rozdíl televize proti elektronice, došli věci do seznamu? No a potraviny, nesmysl, konkurence vcelku funguje narozdíl od právě zmiňovaných mobilních služeb. No a drobný podnikatel vs energie, mobilní služby a pohonné hmoty, to je trošku blbost ne? Drobný podnikatel nic podobného nedělá, protože by nebyl drobný.

    No a kdo si tím chce namastit kapsu? To fakt nevím, je to sbírání politických bodů a když to vyjde, tak to bude asi jedna z mála věcí kdy politici něco dělají pro lidi, zatím dělají jen pro babiše, osa, odpouštějí daně těm největším a tvrdě kontrolují nejmenší. Kdyby tu median výplaty byl 35k a nebyly tak úchylné daně, lidi by nemuseli řešit jestli je telefon bude stát 5 stovek nebo 8 stovek měsíčně.
    PS. nejsem z brna ani okolí.

    • Ve zkratce, podníkání je o tom, že chce podnikající vydělat. To dělá každý podnikající v ČR. Energie se soutěží, ale ne pro obyvatele měst, aby ji měli levnější. Na elektronice (i na TV) je marže dost vysoká, rozdíl mezi výrobní cenou a prodejní je dobrý, aby se to vyplatilo vyrábět a prodávat, a právě třeba ti drobní prodejci elektoniky, mimo obchoďáku jsou ti drobní podnikatelé, kteří by nemohli konkurovat. Např. když si půjde koupit někdo televizi nebo jinou elektroniku na radnici, přes kterou to ji dostane levněji, tak právě ti drobní podnikatelé budou v háji. A takhle by to mohli města postupně udělat se vším a jestli chtějí zastupovat právo a zlepšení pro lidi, tak by to měli udělat ve všem a ne jen vybírat v čem budou pomáhat v rozvoji.
     Samozřejmně lepší platy a vůbec lepší přístup k pracujícím a poctivím podnikajícím by byl v ČR zapotřebí, pak by člověk nemušel řešit více věcí než jen cenu paušálu.

     • Ano chce vydělat, ale pokud se na výdělku domluví s konkurecní tak je to špatně, ale to ti asi těžko vysvětlovat. Btw https://www.dtest.cz/clanek-4904/aukce-dodavatelu-energii-ma-sveho-viteze přesně pro obyvatele měst ta aukce je. Hahaha marže dost vysoká, pobavilo, máte vůbec ponětí co je to marže? Podle toho co píšete asi moc ne. No a takovej mall, alza, czc a jim podobní, jsou větší než kdejaká radnice, v objemu není šance konkurovat, prostě blbost tohle vůbec dělat, uvědomte si to. Tady jde o to, že základni služby jako je právě voda, elektřina, plyn, telekomunikace a možná i bydlení měly být v rukou státu jako základní kameny pro rozvoj, místo toho jsou v rukou soukromníků s maržemi v desítkách procent a brzdí tak vše. Energie+bydlení+komunikace, jen na to základní padne příliš velká část příjmu naprosté většiny obyvatel, a pak není na zájmy, koníčky, rozvoj. Většina pracuje jen, aby splácela dluhy. Buď se zvednou platy o 30-50% a nebo musí základní výdaje výrazně zlevnit, a pokud se k tomu nemají ti kdo na tom mají miliardové zisky které jen odtékají pryč, pokud je tu aspoň nějaká snaha s tím něco dělat, ač je to třeba jen populistický krok, je potenciálně dobrý, protože může donutit lidi chtít taky levnější a dotlačit k tomu přímo operátory.

      • No to by to dopadlo v rukou státu…Stejně jako vše ostatní po revoluci. Jestli po tom tak toužíte, tak ať začnou od nekvalitních dovážených a prodávaných potravin, které poškozují zdraví, nekvalitních hraček s jedovatými látkami atd. Tím ušetří na léčení a pomohou lidem víc. Telefony nejsou životně důležité, je to jen pohodlnost lidí. Důležitý, je že vy máte ponětí o všem a o všech pojmech. A hlavně si pořádně přečtěte ten článek na odkazu, to nesoutěžilo město pro občany ani stát, to bude asi to ponětí, které o všem máte.

       Proč raději nesoutěží o kvalitu dodávaných potravin a jejich cenu, na tom by lidé ušetřili možná tisíce a ne stovku na mobilu.

      • No sice to dělá kdejaké město, ale stále nevěříte, jen plácáte cosi o potravinách a hračkách jako o základních službách naší společnosti.
       Pro mě je tedy základ bydlení, s tím související energie a pak telekomunikace (především mobilní sítě a internet) vše ostatní má nějakou rozumnou konkurenci (i ten internet). Bohužel bydlení je předražené, ale takový je trh, když se to prodává není důvod zlevňovat, jenže pak stát brečí, že děti jsou u rodičů do 35 let, místo toho aby si od 25 ve vlastním plodily děti (budoucnost státu). Stejně tak energie, kde se doplací na nesmyslné dotace, stejně tak i ta mobilní síť, kde se oligopol domluvil na cenách a protože to pořádně sype, tak cena nejde dolů.
       btw: http://ecentre.cz/novinka/597-aukce-pro-domacnosti-po-ricanech-se-pridavaji-dalsi-mesta-a-obce

       Souhlasím, že bych raději viděl třeba ty byty za normální cenu než řesit dvě stovky za tarif, ale článek je o tarifu a vcelku mě nepotěšil poslední odstavec hovořící ve smyslu „chudinky operátoři, někdo je bude nutit dělat charitu když na tarifu za 799 mají jen 70-80% marži, jít níž ohrozí budoucí výstavbu 5G sítí“ přesto že by na výstavbu bohatě stačilo průběžně investovat a ne dělat skoky typu 2G->4G na celém území.

      • Je asi logické, že bydlení je základ a enrgie k tomu, ale telekomunikace..??? Asi jak pro koho. Lidé dokázali žít bez mobilů stovky let a nejdnou je to po bydlení to nejdůležitější? Trochu schopný člověk už dnes nemá tarif za 749,- (ne 799) ale nižší, spousty lidí je zaměstnáno ve velkých firmách, kde mají jako benefit podstatně nižší ceny. Tohle není o soutěžení pro lidi, ale díky lidem si vysoutěžit pro sebe lepší cenu. Zase jen zneužijí lidi, aby si pro sebe zlepšili podmínky.
       Jinak výstavbu sítí neřídí operátor, ale stát. Když si operátor vysoutěží frekvenci, tak k tomu dostane i podmínku do kdy danou síť musí vystavět.
       O potravinách a hračkách plácám hlavně kvůli tomu, že pokud si zničíte zdraví, tak Vám nepomůže ani tarif za 1,-. Ale pro Vás jsou asi přednější komuniace.