Brno zavádí bezplatnou Wi-Fi v MHD. Uživatelé mohou spotřebovat 4 MB

16
Brno Špilberk
Ilustrační foto (autor: Norbert Aepli / Wikipedia)

V jihomoravské metropoli se budou moci cestující městské hromadné dopravy zdarma připojit k internetu. Dopravní podnik města Brna dnes rozjel dvouměsíční pilotní test, jehož cílem je nakonec dostat přístupové body Wi-Fi do 720 vozů (autobusů, trolejbusů i tramvají šalin).

Město uvádí, že bezplatná Wi-Fi má sloužit zejména pro přečtení zpráv nebo vyhledání dopravních informací. Přísná pravidla prakticky znemožňují využít připojení k náročnějším datovým operacím. V síti nazvané DPMBfree budou moci cestující být připojení nanejvýš 20 minut a během té doby mohou spotřebovat maximálně 4 MB dat. Provoz je navíc limitován rychlostí 256 kb/s. Důvodem budou omezené mobilní tarify našich operátorů. Vozy totiž mohou spotřebovat nanejvýš 30 GB na měsíc.

TIP: Bezplatná Wi-Fi na dalších českých nádražích. Kde se můžete připojit?

Nová vlna digitalizace by měla také zpřesnit dopravní info. „Cestující v Brně dnes mohou informace o dopravě včetně aktuální polohy vozidel získat v mobilní aplikaci DPMBinfo, z informačních panelů na zastávkách, na facebookovém či twitterovém profilu dopravního podniku a webových stránkách dpmb.cz. Stále hledáme nové kanály a možnosti, jak cestujícím umožnit získávat aktuální informace. Nyní budou mít tuto možnost i během jízdy, aniž by nutně potřebovali mít zaplacený vlastní datový tarif,“ doplnil Havránek.

Wi-Fi zdarma je součástí projektu na vybudování řídicího informačního systému MHD. Zakázku loni získala společnost Herman systems a od DPMB za ni získá přes 117 milionů korun (viz registr smluv). Podle Brněské drbny vyjde provoz Wi-Fi na 2,3 milionu korun ročně.

Brno zavádí bezplatnou Wi-Fi v MHD. Uživatelé mohou spotřebovat 4 MB
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (81.33%) 15 hlasů

16 KOMENTÁŘE

  • CNews nenabízí vyhledávání spojů MHD. Na to máte vlastní mobilní tarif… Jinak mně to stačí i na to, stačí číst zprávy pomocí elinks přes ssh spojení… Ty obrázky tu stejně nemají žádnou informační hodnotu.

 1. 1, 2, 3, 4. 5… lidí co jezdí MHD. Tak tady to vidíte, velcí hackeři, programátoři, vývojáři her, IT specialisté a jezdí mastnou tyčí a chodí jen tam kde je dosah WiFi nebo LTE aby si mohli přečíst co zas napsal milionář Crha. Ubožáci, co nemají na auto tu budou Crhu poučovat. Pokrytci. Měšťáčci. Mamánci. Mrňouskové. Mrťafové.
  Crhu vůbec nezajímá vozovej park dopravního podniku, protože naposledy jel MHD když si jel pro nový auto k dealerovi do Prahy a jel českými drahami Žralokem ve skoroprázným kupé. Připadal jsem si skoro jak king kong čul z koreje, že mám celej vlak jen sám pro sebe. Jo jel tam se mnou nějakej student ČVUT. Vyndal z baťůžku noťas, připojil se k ČD WiFi, a zapnul torrenty. A vy se divíte, že vám DPMB na zkušební provoz dá 4MB. Já se jim nedivím, ČR, země neomezených možností, kde můžete sdílet autorsky chráněný obsah ze šaliny/vlaku. Mít zákony jako ve Francii tak by šalinářa/strojvůdce zavřeli a ještě mu dali uhradit ušlý zisk ochrannému svazu autorskému a šalinu/vlak by pro jistotu nechali sešrotovat.
  Ale jo, jinak mě DPMB zajímá…. až jim vyfakturuju příplatek za těch šest prázdných chrániček pro optické trubky přidané do výkopu vedle multikanálů. Nestačí jim jedna, nebo dvě, musí jich mít rovnou šest… to bude byznys prodávat volné pakety v optice… Nebo odposlouchávat lidi pomocí optiky. Optika do každé domácnosti !

 2. Pro účel, ke kterému je to určeno, to bohatě stačí.

  Kdo chce koukat na facebook, youtube a podobné nesmysly, nechť si zaplatí vlastní datový tarif.

  Zajímalo by mě, jestli se jednou dočkáme doby, kdy mobilní operátoři nebudou nabízet mobilní tarify za ceny násobně větší než jsou ve všech okolních státech a kdy český uživatel nebude doplácet na provoz německé pobočky T-Mobilu…

  • Takže je to vlastně úplně k ničemu. Ten, kdo má chytrý telefon a využívá jeho „chytré“ funkce, už nějaký datový tarif má. A kdo ne, pochybuji, že se bude spoléhat na takovouhle síť.