Broadcom chce prý koupit firmu Qualcomm. Fúzí by vznikl obr zvící Intelu či Samsungu

4

V nedávné minulosti došlo v polovodičovém byznysu k poměrně velkým „konsolidačním“ akvizicím, kdy se už tak velké firmy spojily dohromady. Mimo jiné: Broadcom fúzoval s firmou Avago, Freescale (původně Motorola) bylo spolknuto firmou NXP, aby pak tuto kombinaci vzápětí koupil Qualcomm. Proč to zmiňujeme? Objevily se totiž zprávy, že by toto spojování mohlo vyvrcholit spojením všeho před chvílí vyjmenovaného do jediného subjektu, který by byl jednou z největších polovodičových firem, útočících na význam Samsungu a Intelu.

Podle Bloombergu má o spojení obou velefirem zájem Broadcom a zvažuje možnost, že by Qualcommu nabídl odkoupení. Sdělili mu to údajně osoby informované o těchto jednáních, buď přímo z firmy, nebo z okruhu externích poradců. Broadcom totiž oslovil konzultanty z bankovních kruhů, což je při akvizicích obvyklá praxe.

Tento záměr je ve fázi zvažování, ale podle zdrojů Bloombergu je pravděpodobné, že vedení Broadcomu během krátké doby skutečně přednese Qualcommu nabídku na koupi. Finální rozhodnutí, zda plán na převzetí naostro spustit, ještě prý odklepnuto nebylo. V této fázi tedy ještě není nějaká dohoda zdaleka zaručena, nicméně alespoň Broadcom by o ní asi zájem měl (v závislosti na tom, jak vysokou či nízkou ceny by se podařilo dohodnout). Jak zástupci Qualcommu, tak Broadcomu Bloombergu odmítli dát k věci jakýkoli komentář.

Aktualizace (7.11. 2017)

Jen pár dní po prosáknutí této informace již můžeme říci, že se Bloomberg nemýlil. Broadcom nabídku k odkoupení společnosti Qualcomm oficiálně předložil v pondělí 6. listopadu. Více viz zde.

Čip z produkce Broadcomu. Tento pohání Raspberry Pi 3
Čip z produkce Broadcomu. Tento pohání Raspberry Pi 3

Broadcom by údajně mohl nabídnout kupní cenu okolo 70 dolarů za jednu akcii, což není až tak vysoko, jelikož Qualcomm už podobně vysoké ceny za jednu akcii v nepříliš vzdálené minulosti dosáhl. Momentálně je ale jeho cena níž, akcie stouply někam k 62 dolarům až poté, co se zpráva o možné akvizici rozšířila a zvedla jejich okamžitou hodnotu o 19 %. To, že jsou akcie dočasně na nižších cenách z Qualcommu činí lákavý objekt pro akvizici. Ze stejného důvodu ale nemusí být prodej v této době po vůli vlastníkům. Na druhou stranu Braodcom by asi během jednání mohl cenu zvýšit, případně nabídnout nějakou formu výměny akcií za podíl v sloučené společnosti.

Spojení Broadcomu a Qualcommu by byla bezprecedentní akvizice, jelikož cena transakce by zřejmě přesáhla 100 miliard dolarů. Zároveň by kombinovaná firma byla průmyslovým gigantem, patrně na třetím místě mezi polovodičovými výrobci počítáno dle tržeb (první je Samsung díky vysokým cenám NAND a DRAM, druhý Intel). Zajímavé je, že mezi oběma firmami není příliš velký překryv v zaměření. Obě sice nabízejí Wi-Fi adaptéry, pro Qualcomm jsou ale důležitější telefonní modemy a SoC a pro Broadcom zase spíš průmyslové a další méně viditelné součástky.

qualcomm-cip-logo

Svolí antimonopolní úřady?

Právě kvůli velikosti a významu takovéto fúze ale vyvstává nejistota, zda tento nápad může uspět. Kromě veledůležité otázky peněz a ochoty Qualcommu se vůbec prodat je tu totiž ještě otázka, zda by s podobnou megafúzí souhlasily úřady na ochranu trhu v USA a EU (případně další, do jejichž jurisdikce by se transakce namočila). Například i už dohodnuté spojení Qualcommu a NXP ještě nezískalo definitivní dobrozdání úřadů, takže o to větší problémy lze čekat u stomiliardového obchodu tohoto typu. Qualcomm má výrazně dominantní postavení v oblasti telefonních modemů a je terčem řady antimonopolních vyšetřování (a pokut), takže další posílení jeho velikosti skrze spojení s Broadcomem by se úřadům nemuselo zamlouvat.

Pozice Broadcomu a Qualcommu na žebříčku polovodičových firem za rok 2016 (Zdroj: IC Insights)
Pozice Broadcomu a Qualcommu (a NXP ještě samostatně) na žebříčku polovodičových firem za rok 2016 (Zdroj: IC Insights)

Do strategie firmy Broadcom by ale takto ambiciózní akvizice zapadala. Její současný šéf Hock Tan z firmy Avago, která Broadcom koupila a pak převzala jeho jméno, založil na kupování růst společnosti. Avago před Braodcomem koupilo například výrobce PCIe můstků PLX, které znáte z dvojčipových grafik a základních desek. Jeho vedení Broadcomu je považováno za hodně úspěšné a je tak možné, že by se ve společném podniku zlepšila i pozice a výkon (míněno ekonomicky) Qualcommu. Co do „nebezpečnosti“ by patrně Qualcomm-Broadcom byl velmi zajímavým technologickým hráčem.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

    • Pretože s nimi každý vy*ebáva. Mobilné 4G modemy majú pár rokov pred konkurenciou, 5G definovali prakticky oni (aspoň čo sa týka mobilnej časti)… A prinieslo im to len to že ich každý žaluje/pokutuje a nechce platiť. Plus problémy s únikom IP… Príjmy išli dole a profit to zhodilo o 90%!!! Akcie sú pomerne podhodnotené a akcionárom sa to nepáči, naopak to láka záujemcov o kúpu.

      Mimochodom, vraj má záujem aj Intel. Kvôli modemom (keď Infineon nevyšiel) a dostať pod kontrolu ARMy.