Broadcom zavírá divizi mobilních modemů, o práci přijde 2500 lidí

0

Společnost Broadcom, známá především jako dodavatel čipů pro drátové i bezdrátové sítě, se zcela stáhne z trhu „baseband“ modemů. Nedokáže čelit konkurenčnímu tlaku zejména Qualcommu, který ovládá více než polovinu trhu. Qualcomm se vypracoval v jednoho z lídrů trhu procesorů pro mobilní telefony a otevřel si tak prodejní kanál pro integrované i samostatné modemy zajišťující konektivitu do mobilních sítí.

Broadcomu se v mobilních SoC nikdy nepodařilo pořádně prorazit. Přesto měla společnost v oblasti baseband modemů velké plány: koncem minulého roku odkoupila trápící se modemovou divizi Renesasu a ještě letos v únoru představila levná SoC s integrovaným modemem pro sítě 4G LTE. Počátkem června se ale už hovořilo o prodeji nebo uzavření a nyní se společnost rozhodla pro druhou možnost. Vývoj bude zcela zaříznut a zaměstnanci propuštěni. Hypoteticky by firma mohla zpeněžit patenty, které získala během vlastního vývoje i akvizicemi.

broadcom baseband chips

Výpověď již dostalo 250 obchodníků a administrativních pracovníků a bude zrušeno dalších 2250 pracovních míst. Broadcom má celosvětově 12 550 zaměstnanců, vlna propouštění tedy organizaci zeštíhlí zhruba o pětinu.

 

Čekání na kupce by znamenalo vydržovat si ztrátovou divizi s nejistým výsledkem, takto se Broadcom rychle zbaví koule u nohy a podle slov svého generálního ředitele Scotta McGregora se může zaměřit na své silné stránky. Mobilní modemy k nim nepatří. Přestože s tržním podílem čtyř procent za rok 2013 nebyl Broadcom úplným trpaslíkem (je tím pádem světovou čtyřkou až pětkou), ve vývoji zaostával za svými většími konkurenty Qualcommem a Intelem.

Zdroj: Reuters, UT San Diego

Ohodnoťte tento článek!