Broadwell bude mít novou architekturu grafického jádra, v CPU jen malé změny

0

Haswellu jsme se od Intelu ještě nedočkali, jeho uvedení se ovšem pomalu blíží. Zároveň už proto začínáme vyhlížet následující generaci čipů. Tou budou procesory Broadwell, představující v intelovském výrobním schématu „tick“, tedy převod předchozí generace („tock“) na menší výrobní proces. O Broadwellu jsme toho zatím mnoho neslyšeli. Nyní se však na toto téma rozhovořil web SemiAccurate, takže se nám 14nm syn Haswellu začíná rýsovat. Doufejme, že informace jsou z dobře informovaných zdrojů a nikoliv z nějaké křišťálové koule.

Procesorová jádra mají být u Broadwellu údajně čistým „tickem“. Celý čip bude samozřejmě přepracován na výrobu 14nm procesem, z pohledu uživatele však údajně procesorová jádra přinesou minimum změn. Nějaké drobné úpravy ale nastanou, takže se dost možná nějakého navýšení výkonu dočkáme (ostatně, u Ivy Bridge se IPC o nezanedbatelné procento zvedlo). Procesor bude zřejmě charakteristický zejména snížením spotřeby.

Procesory Intel

Co se týče čipové sady, která bude Broadwellu dělat společnost (a to zřejmě dokonce v jednom společném pouzdře), bude údajně převzata z generace Haswell. Dle SemiAccurate má jít o zcela stejný křemík. Intel jej však prý pro Broadwell přeznačí, čímž z osmičkové řady (označované jako Lynx Point) vznikne řada devítková (Wildcat Point). Vlastnosti těchto čipových sad ovšem nemusí být zcela stejné, Intel prý některé funkce ze začátku vypne a aktivuje je až v modelech, prodávaných v rámci devítkové řady.

Podotkl bych, že za tím nemusí být jen poťouchlost či chcete-li předstírání vývoje (nelze to však vyloučit). Některé funkce čipových sad mohou být příští rok u Haswellu teoreticky zablokovány i například proto, že ještě nebudou zcela bez chyb, nebo budou potřebovat další úpravy a testování.

Slajd k čipové sadě Lynx Point (procesory Haswell)

Kde ale Broadwell zabere, bude integrované grafické jádro. To totiž dostane zcela novou architekturu, zatímco Haswell před ním si bude muset vystačit s technologií pocházející z Ivy Bridge (to se týká zejména architektury EU, tedy výpočetních jednotek), byť s větší hrubou silou. Stejně jako u 22nm Ivy Bridge si tedy Intel pro změnu grafické architektury zvolil fázi „tick“. To ostatně dává dobrý smysl, neboť současná výměna jak grafiky, tak architektury CPU by značně zvýšila riziko, že s čipem vyskytnou problémy.

Grafika v Broadwellu údajně dostane „mnoho nových instrukcí“, což je bohužel výrok poněkud tajemný. Teoreticky by to mohlo znamenat, že EU budou více programovatelné. Výkon by měl díky této úpravě (a možná také po zvýšení počtu jednotek) podle slov SemiAccurate narůst o nějakých 40 % nad úroveň Haswellu.

 

Skutečně konec socketů?
SemiAccurate se mimochodem také připojuje ke zprávě japonského PC Watch, že Broadwell bude k dispozici toliko v provedení BGA. To znamená, že procesory budou připájené na základní desku, a nepůjde je vyměnit či upgradovat. Klasické procesory pro socket bude Intel během éry Broadwellu dál pokrývat starším Haswellem.

Těžko ale říct, zda má SemiAccurate zvěst nezávisle potvrzenu, nebo zde jen vychází ze zprávy PC Watch. Je stále možné, že Broadwell se sockety ve skutečnosti neskoncuje, nýbrž že je prostě přeskočí. Intel by v takovém případě u socketů prostě přešel z jednoletého cyklu na dvouletý. Pokud by se tento scénář realizoval, čip Skylake (tedy „tock“, který přinese novou architekturu CPU) by opět byl k dispozici v klasické samostatné formě.

Jako analogii si můžete představit situaci, kdy by Intel uvedl Ivy Bridge jen pro mobilní trh a v desktopu zůstal na Sandy Bridge. Naopak v oblasti notebooků a mobilních zařízení by se kvůli větší konkurenci stále držel jednoletého střídání generací. Notebooky (a podobně stavěná kompaktní zařízení) tak budou vždy profitovat z přechodu na nový výrobní proces a z posílené grafiky. Spotřeba není v desktopu tolik kritická a ani grafický výkon zřejmě dle Intelu nehraje velkou roli (je snadné osadit dedikovanou kartu). Všimněme si ostatně, že již dnes nabízí v desktopu Intel slabší grafická jádra, což se s Haswellem jen prohloubí.

Jak se situace ohledně patic a pouzder BGA vyvine, však zatím můžeme toliko odhadovat. Oficiální informace k dispozici nejsou, proto zatím toto téma berte jako otevřenou otázku.

Zdroj: SemiAccurate

Ohodnoťte tento článek!