Brother DCP-J105 je extrémně úsporný, tiskne stránku za 10 haléřů (minirecenze)

0

Vzpomínáte si na doby, kdy multifunkční tiskárny stály v akci 699 Kč a zhruba stejně pak stály i náplně,  které ale vydržely jen pár set stránek? Určitě ano – takovou krabičku s vyschlými inkousty máte pravděpodobně ještě někde doma. Tyto doby už jsou naštěstí dávno pryč! Výrobci totiž zjistili, že to pro ně není ekonomicky výhodné a navíc to v dlouhodobém měřítku netěší zákazníky. Proto dnes začínají nabízet o něco dražší tiskárny, které ale mají velmi levné náplně. Tento směr se svou jarní řadou nabral i Brother a my jsme otestovali jejich model DCP-J105.

Brother DCP-J105
Brother DCP-J105

Konečně bez kabelu

Stopětka na rozdíl od základního modelu DCP-J100 nabízí také Wi-Fi. Byli jsme příjemně překvapeni tím, že už konečně není nutné tiskárnu při prvotní instalaci připojit kabelem. Pomocí instrukcí v instalátoru zvládnete přístroj zapojit rovnou do bezdrátové sítě. Budete jen muset na chvilku vypnout firewall. Připojit samozřejmě stále můžete připojit i přes USB.

Brother DCP-J105 Brother DCP-J105 Brother DCP-J105 Brother DCP-J105

Tiskárna designově nijak nevybočuje ze zajetého standardu tiskáren pro malý byznys – je tmavá, poměrně kompaktní a nemá velký dotykový displej. To nám po pravdě vůbec nevadilo, ovládání pomocí příjemných gumových tlačítek dáváme přednost. Na jednoduchém jednořádkovém displeji se dozvíte vše podstatné, uznáváme, že ale mohl být o kousek větší.

Brother DCP-J105
cena 2888 Kč
zapůjčil Brother
parametry
technologie inkoustová, piezo, 4 oddělené inkousty
rychlost tisku čb 11 str./min, bar. 6 str./min
rozlišení 1 200 × 6 000 dpi
skener manuální, 1 200 × 2 400 ppi
podavač 100 listů
displej 1 řádek, 16 znaků, mono
spotřeba (tisk/stand-by)

16/2,5 W

rozhraní USB 2.0, Wi-Fi 802.11b/g/n
rozměry / hmotnost 435× 374 × 161 mm / 7,1 kg

85 %

Byznysovému zaměření odpovídá také slabší schopnost tisknout fotografie. Bezokrajová fotka velkého formátu trvá skutečně hodně dlouho. Na druhou stranu nás překvapila vysoká kvalita. Snímky jsou barevně věrné a bez viditelného proužkování. Jediným hendikepem je oproti opravdovým fototiskárnám mírně větší, viditelný rastr. Pro tisk fotek na ledničku či na nástěnku je to ale kvalita více, než dostačující, o barevných prezentacích s grafy a tabulkami ani nemluvě. S vektorovou grafikou si Brother poradil výborně.

 

Jde mu o něco jiného

Běžný tisk je rychlejší, ani v tomto směru není Brother žádný šampion. První černobílá stránka za 14 sekund a každá další z 6, to se dá přežít, rozhodně to ale není nic, čím by se mohl stroj chlubit. Tiskárna má ale samozřejmě úplně jinou přednost a tou je cena tisku. Díky vysokokapacitním inkoustovým náplním se můžete s cenou za jednu černobílou stránku dostat i na 7–8 haléřů, což je skutečně fantastické. Jedná se samozřejmě o teoretickou hodnotu u stránek s 5% pokrytím, což odpovídá krátkému dopisu, pokrývajícímu necelou třetinu stránky A4. Nicméně takto se měří všechny tiskárny, oproti běžnému tisku za 30 nebo 40 haléřů je to skutečně zásadní rozdíl.

Dotykový barevný displej na byznysové tiskárně nepostrádáme, ten použitý ale mohl být o chloupek lepší  Brother DCP-J105 Instalaci konečně zvládnete i bez kabelu 

U barevné stránky, kde bychom počítali 4× 5% pokrytí (tedy pro každou barvu), dostáváme stále fantastických 50 haléřů. Samozřejmostí jsou oddělené barevné náplně, které také optimalizují další investice. Piezo trysky jsou navíc konstruovány na dlouho výdrž, což je pro byznysové využití další jasná výhoda.

Naměřili jsme
čb, A4 (první/další)  14/6 s
bar., A4 (první/další) 16/8,2 s
fotka (10 × 15, bezokrajová) 2:02 min
fotka (A4, bezokrajová)               
6:07 min
sken (A4, standard) 34 s

Multifunkci samozřejmě nechybí ani skener. Ten je ale pouze základní, bez automatického podavače (takový najdete až u vyššího modelu DCP-J200). Sken běžné stránky trvá zhruba v základním nastavení zhruba půl minuty, hodí se spíše pro dokumenty. Barvy jsou velmi nepřesné a sken není po celé ploše stejně kvalitní. Na druhou stranu jsme byli nadšení z možnosti skenovat pomocí tlačítek na tiskárně přímo do počítače – výsledný JPEG se automaticky otevře ve výchozím prohlížeči obrázků.

Samostatné inkoustové náplně z vysokým obsahem inkoustu – to zákazníci ocení
Samostatné inkoustové náplně z vysokým obsahem inkoustu – to zákazníci ocení

Oficiální brotherovská cena 3390 Kč nám přijde hodně přestřelená, na internetu se však dá snadno sehnat za 2800 Kč. To je stále o něco více, než jsme byli zvyklí za tiskárny této třídy platit, pokud ale plánujete tisknout velké množství stránek, technologie Ink Benefit vám investici hodně rychle vrátí.

Plusy a mínusy
  cena za tisk
  snadné připojení k Wi-Fi
  trysky navržené na dlouhodobý provoz
  zásobník jen na 100 listů
  rychlost tisku fotografií
  průměrný skener
Ohodnoťte tento článek!