Brzdí patenty inovace? Podle Tesla Motors ano, a proto ty své uvolní jako open source

0

Tesla Motors je v automobilovém světě stále nováčkem, ale v oblasti elektromobilů zaznamenala nejvíce pokroků. Luxusní Model S je nejúspěšnějším vozem s motorem poháněným elektřinou. Veškeré výzkumy a nápady, které firma Elona Muska při vývoji vozů provedla, si nechala patentovat, aby je zavedené automobilky nemohly okopírovat.

Tesla uvolnila všechny patenty jako open source
Tesla uvolnila všechny patenty jako open source

Ony je však nakonec nejen nekopírovaly, ale elektromobily víceméně ignorovaly. Mimo hybridy typu Toyota Prius ve světě neuspěl žádný model poháněný čistě elektřinou. Velcí výrobci se jim spíš vyhýbají, uvádějí jen limitované edice apod. Tesla Motors proto otočila o 180 stupňů, ukončuje všechny patentové spory a veškeré patenty uvolní pro ostatní v duchu open source. Odteď už mohou ostatní automobilky implementovat technologie, na kterých stojí vozy Tesly.

Už minulý týden Elon Musk řekl, že chce otevřít nabíjecí stanice a platformu Supercharger pro všechny výrobce, ale že dojde k otevření všech patentů, to asi nikdo nečekal. Musk cítí velkou zodpovědnost a doufá, že tento krok pomůže změnit automobilový byznys. Říká, že jeho konkurencí není ten malý zlomek ostatních elektromobilů, ale ta naprostá většina aut se spalovacími motory. Ty by prý měly skončit. O pozici Tesly se přitom nebojí.

 

Být technologickou špičkou nestojí na patentech. Jak už se v minulosti několikrát ukázalo, bývá to jen malou ochranou proti odhodlané konkurenci. Klíčová je snaha přilákat a motivovat nejtalentovanější inženýry světa. Jsme přesvědčeni, že filosofie open source aplikovaná na naše patenty pozici Tesly spíš posílí,“ říká Musk v oficiálním sdělení. A získává tím náš obdiv. Kdypak asi k podobnému kroku přistoupí softwarové společnosti, které se soudí kvůli pozicím ikonek v hlavním menu a podobným prkotinám?

Ohodnoťte tento článek!