BSR Screen Recorder: pořiďte záznam čehokoliv z vaší obrazovky

0

I když BSR Screen Recorder obsahuje celkem slušné množství funkcí a uživateli kromě standardního záznamu nabízí i neskromnou postprodukci, není zas tak těžké se v něm zorientovat. První krok k pořízení vašeho záznamu můžete podniknout stažením nejnovější verze aplikace na této adrese.

Průvodce rychlým a efektním záznamem

Po spuštění vás vždy (pokud se nerozhodnete to v nastavení změnit) uvítá průvodce. Pakliže je pro vás aplikace nová a nedisponujete žádným záznamem z minulosti, zvolte položku Record Screen a potvrďte tlačítkem Next. Další čtyři možnosti jsou zde pro případ, že byste chtěli pracovat s již existující sekvencí snímků. Veškeré nastavení dostupné  v průvodci pak najdetei ve standardním prostředí aplikace.

V další části průvodce volíte podobu oblasti, kterou bude aplikace snímat. Shora dolů tedy můžete vybrat z možností:

  • A Region of the Screen – obdélníkový výřez vaší obrazovky,
  • A Window – právě jedno onačené okno,
  • Entire Screen – celá obrazovka,
  • Multiple Region – dvě oblasti zároveň,
  • Auto-Pan – oblast pohybující se zároveň s ukazatelem myši.

Mimo průvodce nabízí nástroj ještě přednastavení vlastních oblastí pro rychlé použití a tzv. WatchIt režim, který aktivuje nahrávání vždy, když se kurzor ocitne uvnitř vymezené oblasti. Podle vybrané možnosti budete následně vyzváni k příslušnému nastavení, tj. třeba pro konkrétní oblast (A Region of the Screen) je třeba myší vytáhnout na obrazovce obdélník, v němž bude záznam pořízen.

V sekci Audio and Mouse Cursor Options máte možnost obohatit video záznam o zvukovou stopu. Zaškrtnutí políčka Record Audio zapne nahrávání zvuku: volbu Speakers (What you hear) použijte pro zvuk tak, jak ho sami slyšíte z reproduktorů, volbu Microphone pak pro nahrávání klasického vstupu pro mikrofon. Případný další zdroj zvuku můžete vybrat u možnosti Other. Pokud zaškrtnete položku Record mouse cursor v dolní polovině okna, do zaznamenané sekvence bude zahrnuta i grafická podoba ukazatele. 

Tip: Volbu mikrofonu s výhodou využijete při komentování pořizovaného záznamu. Můžete tak například přidat ústní vysvětlení k instruktážnímu videu nebo demonstraci nějakého specifického postupu.

 

Záznam podle již zadaných kritérií zahájíte stiskem tlačítka Start Recording s typickým červeným puntíkem. Případně máte možnost nastavit ještě rozšiřující volby jako doplnění záznamu o vlastní vodoznak (Include Watermark), o časovou informaci (Include Date/Time) nebo o titulek (Record Subtitle Text). Při dalším detailnějším nastavení (tlačítko Advanced) si můžete ještě vyhrát s hodnotou počtu obrazovek za vteřinu, kvalitou komprese a audia a několika dalšími specifikacemi.

Jak vstoupit do záznamu a některé další bonusy

Když se rozhodnete nahrávat scénu podle nadefinovaných parametrů, nástroj vám umožňuje zasáhnout do výsledné podoby záznamu i během jeho tvorby. Jednak máte možnost ovlivnit hlasitost záznamu pomocí jezdce hlasitosti v pravém dolním rohu obrazovky, jednak můžete kontolovat zaostření na konkrétní oblast uvnitř nahrávaného pole. Zmenšení nahrávacího rámečku docílíte klávesou F9 (zoom in neboli přiblížení), opětovné zvětšení stiskem klávesy F10 (zoom out neboli oddálení).

Při určitých situacích se mohou hodit i dvě nadstandardní funkce. Kombinace kláves Alt+D vás přepne do režimu Draw to Screen, v němž do zaznamenávané oblasti kreslíte kurzorem ve stylu klasické tužky z Malování. Klávesa F8 potom zapne tzv. 3D Zoom, pomocí něhož „naklápíte“ záznam jakoby z perspektivy.

Konverze a postprodukce

Záznam se standardně uloží jako AVI podle kritérií v Options na kartě File. Nástroj navíc disponuje vlastním jednoduchým konvertorem, který vám AVI přesampluje na SWF nebo WMV, případně ho změní na spustitelný soubor EXE. Konvertor spolu se samostatnými nástroji pro editaci videa (BSR Movie Lab a BSR Movie Studio) najdete v panelu nabídek pod heslem Editors.

Úpravy, které BSR Recorder umožňuje provádět s hotovými záznamy, by vystačily na jeden až dva samostatné články. Postprodukce je zde zahrnuta pod dva hlavní oddíly: Movie Studio a Movie Lab – oba tedy najdete, stejně jako nástroj pro konverzi, v panelu nabídek pod heslem Editors. Movie Lab je de facto samostatným nástrojem pro úpravu videa. Umožní vám procházet záznamy po snímcích a přidávat do nich nejrůznější objekty a efekty. Instruktážní video tak např. snadno obohatíte o textové popisky nebo bubliny s komentářem, ale i graficky efektní přechody nebo filtry.

Volba Movie Studio vás navede zpět do průvodce, kde tentokrát vybíráte mezi úkoly postprodukce jako je spojení dvou záznamů do jednoho (Join Two Videos) nebo naopak rozdělení (Extract/Cut video), dodatečné přidání zvuku (Add/Mix Sound Into A Video) a další úpravy.

Přestože je aplikace natolik propracovaná, že za zvážení stojí i investice – v současnosti vyjde na padesát dolarů – demoverze má jen jednu docela drobnou vadu na kráse a tou je vodoznak v každém vytvořeném záznamu. Pro nekomerční účely by tedy měla free distribuce být více než dostačující. Za zmínku ještě stojí vcelku přehledné video tutorialy, které zájemci najdou na stránkách autorů programu BSRsoft.com.

Ohodnoťte tento článek!