Budapešť: největší panaramatická fotografie (70 Gpx)

0

Maďarská metropole je nyní nejdetailnějším místem zachyceným na jedné fotografii. Dosavadní rekord 45Gpx Dubaje se musí sklonit před Budapeští s rozlišením 70 Gpx. Snímek zachycuje hlavní město (z věže Elisabeth Tower) a okolí v 360° panoramatu. Fotografie byly pořízeny na záčatku letošního roku dvojicí Csontváry Kosztka Tivadarem a Rippl-Rónai Józsefem. Pokud byste ji chtěli vytisknout v rozlišení 300 dpi (kvalitní foto), připravte si rámeček 156 dlouhý a 31 metrů vysoký.

70gigapixel.cloudapp.net

Scéna se fotila dvěma přístroji Sony A900 (25 Mpx) s 400mm objektivy Minolta a tele-předsádkami. Fotoaparáty byly umístěny na automatizovaný stativ, který přesně krokoval jednotlivé díly skládačky. Bylo zachyceno asi 20 000 fotek (40 GB).

Težce přeložitelná maďarština mi dala zabrat i s dostupným Google Translate. Autoři si spočítali, že na 60Gpx snímek potřebují asi šest hodin času (asi čtyři vteřiny na jednu fotografii, zdržuje hlavně motor). Za takovou dobu se ale může dost změnit počasí, proto udělali nějaké úpravy elektroniky a možná i proto nasadili dva foťáky najednou. Však se také dílo povedlo až na čtvrtý pokus.

Panorama se zpracovávalo 40 dní (asi 300 hodin čistého času), uloženo bylo dva miliony souborů, které na disku zabraly dva terabajty. Projekt počítal Dell Precision Workstation T7500 (osm jader Intel Xeonu, 24 GB RAM a 6 TB). Obrazy spojoval tradičně Autopano Giga (používá se snad na všechny gigapixelové snímky).

Výsledek si můžete prohlédnout zde (potřebujete mít nainstalován Microsoft Silverlight).

Tip: zcela jinou kategorií je Terapixel – největší fotografie hvězdné oblohy.

Zdroj: 70gigapixel (via Engadget)

Ohodnoťte tento článek!