Bude 4nm proces Intelu opakování 10nm katastrofy? Procesory Meteor Lake pro desktop jsou prý zrušené

49
Procesor Intel Meteor Lake čiplety 1600
Procesor Intel Meteor Lake s čiplety, ilustrace
-
Zdroj: Intel, koláž Cnews

Kolosální problém Intelu s 10nm procesem se projevil tím, že první procesory postavené na něm byly omezené jen na notebooky. Teď zřejmě totéž nastává s jeho první generací 4nm procesorů…

Intel se teď snaží dohnat TSMC a získat zpět vedení ve výrobních procesech, na němž stála jeho dřívější dominance. Největší otázkou do budoucích let je tak možná, zda se mu už podařilo „opravit“ své továrny, nebo se v budoucnu opět budou opakovat nesplněné termíny a zrušené nebo odložené procesory. Teď na toto téma přichází varovná zpráva – nové 4nm procesory Meteor Lake by prý možná mohly dopadnout jako notoricky známé 10nm čipy.

Intel na podzim a letos v lednu vydal procesory Raptor Lake, které by měly být poslední 7nm generaci, přičemž 7nm proces Intelu je evolucí jeho předchozích 10nm technologií, které jsou dnes hodně dobré (v procesorech Tiger Lake, Alder Lake, Raptor Lake), ale jen díky mnoha létům ladění, zatímco první generace byly špatné (Ice Lake) i prakticky nefunkční (Cannon Lake). Po Raptor Lake mají přijít procesory Meteor Lake, u kterých by právě zase mohla padnout kosa na kámen, protože budou poprvé používat opravdu nový 4nm proces „Intel 4“. V dřívějších dobách, kdy byl Intel v číslování napřed, se označoval jako 7nm.

A začíná to vypadat, že kosa možná k úhoně opravdu přijde. Už dříve se objevovaly pochybnosti a v poslední době pak zprávy, že Meteor Lake bude mít zpoždění a nevyjde letos, jak bylo původně plánováno. Podle youtubera Moore’s Law is Dead jsou s procesory Meteor Lake problémy.

Už dříve se od něj objevila informace, že Intel zrušil nejvýkonnější verze těchto procesorů, které měly mít konfigurace 8+16 a 6+16 (tedy osm či šest velkých jader P-Core a 16 malých jader E-Core). Po tomto kroku údajně zbývala ještě verze 6+8, tedy šest velkých, osm malých jader, což by odpovídalo nynějším Core i5-13600K či i5-13600/13500. Ta by ale nemohla být top herním modelem a asi by se musela prodávat jen třeba jako Core i5 a i7, což by pro novou generaci nebylo ideální.

Nyní Moore’s Law uvádí, že procesory Meteor Lake pro desktop jsou možná mrtvé úplně. V podcastu Broken Silicon 192 sdělil, že podle jednoho z jeho zdrojů – OEM výrobce počítačů – zřejmě Intel desktopovou verzi zrušil. Prý to vypadá, že Meteor Lake bude pouze pro notebooky. Respektive asi tedy jen v mobilní řadě U, P a H. Řada HX by asi nebyla, protože ta je založená na desktopových čipech, nebo by v případné 14. generaci Core asi procesory HX pořád byly 7nm, založené na 8+16 čipech Raptor Lake.

„Aspoň pokud jde o nás (OEM) v poslední době, Meteor Lake bude jenom v laptopech […] očekáváme, že v desktopu a nejspíš i v extrémním notebookovém segmentu [míněna asi řada HX – pozn. Cnews] budeme ještě aspoň jeden další rok používat procesory Raptor Lake…“

Onen výrobce počítačů prý očekává, že v desktopových PC bude Raptor Lake (a tedy socket LGA 1700) mít o rok delší život a v podstatě nahradí nevydanou generaci Meteor Lake. Intel by asi mohl vydat přeznačené Raptor Lake pod označením Core 14. generace, ale pravděpodobně v těchto procesorech nebudou nové čipy. Šlo by tedy o to, že se u top modelů Core i9 zvýší takty a/nebo spotřeba, zatímco u nižších modelů by se mohly měnit počty jader v rámci toho, co dnešní čipy umožňují (například by se teoreticky daly vyrobit Core i7 s 8+12 jádry a Core i5 s 8+8 jádry, či Core i3 s 6+0 jádry). Takovýto refresh by nepřinášel nové funkce a technologie, ale mohl by mít lepší výkon.

Procesor Intel Meteor Lake U ukázaný na akci Vision 2022
Procesor Intel Meteor Lake-U pro notebooky ukázaný na akci Vision 2022. Meteor Lake jsou první čipletové procesory Intelu pro běžné notebooky a měly být první čipletový produkt pro desktop (zdroj: PC Watch)

Podle Moore’s Law je důvodem za okleštěním nebo úplným zrušením desktopové verze Meteor Lake to, že tým vyvíjející ji má problémy a Intel nechce plýtvat zdroji a raději prioritizuje maximální úsilí na úspěšné a co možná nejméně opožděné uvedení mobilního Meteor Lake pro notebooky, kde se více bojí o tržní podíl. Současně ale naráží i na problémy se 4nm procesem, což může být další důvod pro přesun zdrojů na mobilní verzi. Ta nepotřebuje tak vysoké frekvence, takže potíže rané výrobní technologie s dosahováním top frekvencí jsou pro ni méně problematické. Proto 10nm Core 10. a 11. generace byly jen pro notebooky a je možné, že 4nm Core 14. generace to teď zase zopakují.

Neznamená to, že 4nm proces a jeho deriváty (následovat má 3nm Intel 3) a nástupci (Intel 20A, Intel 18A) budou zcela beznadějné. Je možné, že dalším vývojem z nich Intel opět vyrobí použitelnou alternativu. Ale mohlo by to opět být až za cenu zpoždění proti původním plánům, kdy TSMC mezitím opět vydá své nové technologie, a opět tedy bude třeba o generaci dál. Pokud se tato situace, kdy Intel sice nakonec ve vývoji svých vlastních procesů uspěje, ale až třeba rok až dva po TSMC, stane realitou, pak jde v podstatě o porážku, protože Intel nedosáhne cílené parity v konkurenceschopnosti.

Je třeba k tomu ještě dodat, že youtuberské informace nemusí být plně spolehlivé. Toto vše je proto třeba brát s rezervou a asi ještě není chvíle na to akceptovat zrušení Meteor Lake jako definitivní věc. Moore’s Law například nabízí možnost, že by nějaké modely Meteor Lake pro desktop byly vydané v omezené formě třeba jen pro retailový trh, kdy by je Intel nabízel hráčům, kteří si sami stavějí PC, ale ne na OEM trhu. Toto by ale bylo dost problematické, protože retailový trh tvoří jen jednotky procent celého trhu. Produkt jen pro retail, který by nesměřoval do OEM sestav, by měl značné problémy, zvlášť proto, že Meteor Lake bude vyžadovat nové základní desky.

Schéma procesoru Meteor Lake nebo Arrow Lake pro socket LGA 1851
Schéma procesoru Meteor Lake nebo Arrow Lake pro socket LGA 1851 (zdroj: BenchLife)

LGA 1851 až pro další generaci?

Meteor Lake pro desktop mělo používat nový socket LGA 1851, který se již objevil na nákresech. Tato platforma by po zrušení desktopového Meteor Lake neměla s čím být párovaná, takže uvedení těchto desek by se asi spíš odložilo a vyšly by až s druhou generací procesorů, které byly pro LGA 1851 plánované, což měly být procesory Arrow Lake. Je možné, že by to pak byla pro ně i generace poslední, pokud nevyjde ještě nějaký refresh Arrow Lake nebo na tuto platformu nebude do roadmapy přidaná další generace.

Zdroje: Moore’s Law is Dead (1, 2)

Bude 4nm proces Intelu opakování 10nm katastrofy? Procesory Meteor Lake pro desktop jsou prý zrušené
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 8 hlasů

49 KOMENTÁŘE

 1. Keďže v desktope Raptor Laky (Q3/2022) drtia Ryzeny 7000 (Q3/2022) a LGA1700 Nám bude v desktope žiť ďalej i napriek rôznym fanATIckým kuvikom skrz Raptor Lake Refresh od Q3/2023 tak by som Meteo Lake len v mobilnom – notebookovom segmente videl veľmi pozitívne ako produkt na konečne novej litografii oprostenej od 10+++nm a la 10nm Enhanced SuperFin Ultra (Intel 7).

 2. No, ak už vychádzame z tvrdení tohto youtubera, tak „Intel 4“ má len drobné problémy, kvôli ktorým sa o pár mesiacov odložili MeteorLake notebooky. Na desktop to nemá vplyv, pretože dôvodom ich odkladu/zrušenia sú chyby v dizajne tých čipov, nie vo výrobnom procese. „Intel 3“ je na tom údajne horšie ako „Intel 4“, ale nič konkrétnejšie neuvádza. A naopak „Intel 20A“ a „18A“ sú v predstihu.

 3. @tralalák
  Nezlob se, ale kdysi jsem hodně rád četl tvé příspěvky. Působil jsi fundovaně a často jsi se zmiňoval i o alternativních procesorech současnému duopolu Intel/AMD.
  Pak se asi něco stalo a z člověka, kterého jsem si za jeho vědomosti vážil, se stal…..
  Někdo ti hacknul účet a teď vystupuje pod tvým nickem? Pokud jsi to opravdu ty, tak doporučuji co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, protože v tomto případě ambulantní léčba nebude dostatečná a bude nutná hospitalizace…. Mrzí mě to, byl jsi super.

  • @komarek
   ad. prvá časť: Áno pokiaľ som sa orientoval len na takzvané Naná, Atómy a mačkovité šelmy tak v podstate som nenarúšal čisté stojaté vody duopolu Intel/AMD a ich žabomyšie vojny išli takpovediac mimo mňa.

   Zmenou paradigmy x86 hybridných procesorov big.LITTLE a ja zato nemôžem, že od Intelu stal som sa persona non grata pochopiteľne fanATIkov, ale pozor tak isto aj veľkej ortodoxnej časti IntelFans dovtedy len veľkých jadier.

   ad. druhá časť: V živote som o Vás nepočul (a nečítal), ale to čo vidím tak naozaj ani nie je o čo stáť. Aj napriek tomu prajem krásny večer a slnce v duši.

  • To je tak: Tralalák vždycky vsadí na mrtvého koně. Předtím to byla VIA, která to dobačovala do samotného rudého čínského konce, tak teď vsadil zase všechno na Intel a jeho „transgender“ big.little architekturu uplácanou z hovínek, co vyštěrchali u Intelů z odpadových trubek. 300W TDP FTW!

    • Ve tvém případě už používám pouze ironii, více v tvém současném rozpoložení nedává smysl. V dobách kdy ses věnoval VIA jsi byl aspoň zdrojem zajímavých informací z minoritní platformy, teď jsi ale už jen žumpař, který vzbudí maximálně útrpný úsměšek. A můžeš kolem sebe kopat jak chceš.

      • Ale tak.. B-L je samozrejme pouzitelne, konec koncu na nem i lidi pisou prispevky tady, ale kdyz se rika A, melo by se preci rict i B. B-L neni stejne uioverzalni reseni jako jsou homogenni jadra, potazmo ma svoje slaba mista. Vemte si, ze pro nejakou „Cinebench“ renderovaci farmu, by kombinace 2+64 mohla byt cenovy ideal. Idealni uloha pro vyzuiti max poctu threadu. Ale jine ulohy by na tom idealne nejeli. Tech 8P jader je tam zamerne proto, aby to pokryvalo aspon vetsinu pripadu, kdy preci zalezi na omezenejsim poctu threadu, ale max vykonu na jadro. Pokud by tam byla jen 2P, tak spousta uloh pojede na tom podstatne hru, i presto, ze budpou mit bambilion malych jader, ktere tam budou v ten moment naprd. U homogennich jader tyhle uvahy nemusite resit. Rovnez jako developer si nedokazi napr predsatvit, ze bych mel neco programovat (nedelam hry) pro 2 druhy jader. Jednak je to overhead jako cune a jednak takova uloha se zadratovanym pristupem, se mi muze na nejake onfiguraci vymstit. atd.
       V serverech je taky tezke mit 2 druuhy nehomogennich jader na jednom CPU.. jak budete napr resit, ze jeden zakaznik pojede ulohu na Pckach a druhy dosatne pridele Ecka, protoze na nej Pcka uz nezbyly, atd. atd.
       Ten koncept je v podminkach desktopu/notebooku v ramci beznych uloh zivatoschopny. Nicmene neni bezproblemovy a jsou oblasti, a konfigurace, kdy je vylozene nevhodny.
       Jedna vec je preci psat ody na neco, co s cim Intel prisel, pri svych momentalnich technickych moznostech,kteremu nedovoli jit cestou jako ma AMD a druha vec je glorifiakce takoveho reseni.

      • Jan Olšan 21.2.2023 at 12:05
       To není, ale po předvádí tento člověk je. Pod každým spekulativním článkem je jeho oslavných výkřiků plno, ale když je tu faktický článek, kde Eunuch jádra z pochopitelných důvodů nejsou, tak tohoto trolla není.
       Dřív přinášel alespoň zajímavé zprávy o VIA, pak se zbláznil.

      • A ještě jedna věc. Když jsou ta Gracemont jádra tak úžasná v MT a mění paradigma, proč je teda Intel neupřednostňuje pravě v těch systémech zaměřených na MT? Proč Intel nemá většinu CPU s konfigurací 1P-4P s 8E až třeba 28E?
       Že by nešlo o změnu paradigmatu, ale krok, ke kterému byl Intel dotlačen konkurenčními produkty?

      • To Royal Core (z videa Red Gaming Tech) mi teda osobně spíš přišlo jako aplikace konceptu „VISC“ od Soft Machines https://www.cnews.cz/intel-udajne-kupuje-firmu-soft-machines-stojici-za-cpu-architekturou-visc/
       Nebo kdo pamatuje „reverzní Hyper Threading“…

       A teda jestli je to pravda, tak IMHO slušná šance, že to totálně vyhoří způsobem, o kterém se Intelu ani nesnilo (no na druhou stranu Intel takový věci asi v pohodě ustojí jako v minulosti Netburst nebo Itanium).
       To teda big.LITTLE mi přijde jako lepší nápad. Je u něj jasné, co chce a jak na to jde (specializace E-Core jader na throughput umožňuje specializovat P-Core na špičkový ST výkon a vice versa). Tady to VISC mi přijde jako takovej svatej grál kterej nejspíš nebude fungovat.

      • Říkejte mi Tomáš.
       Nevěřící Tomáš.

       Nemám a předpokládám, že nejbližší 2 roky nebudu mít potřebu měnit HW, který používám.
       Až přijde ten čas, tak posoudím, co bude pokrývat moje potřeby nejlépe.
       Ať už to ve výsledku bude 8-core pasivně chlazení Atom, nebo 32-core Workstation. Mně na barvě zas tak moc nezáleží.

      • @RemMes
       Intel samozřejmě představil (a možná už i nabízí) CPU v konfiguracích
       1P + 4E/5T
       2P + 4E/6T

       @tombomino
       Jaká to byla slast programovat něco na CPU, kde jsou 2 druhy jader by mohli dosvědčit všichni, kteří dělali SW pro PS3 (Cell 1+8).

      • Cell byla jiná hrůza, tam ty „druhé“ jádra (SPE) ani nebyly jádra v pravém slova smyslu. A to jediné normální jádro (PPE) bylo jako bonus hodně slabý.

      • „No pozor, pro cloudové úlohy stejně jako AMD něco takového chystá Ale ještě asi rok-dva bude trvat, než to vyjde“
       .. chyba, to neni B-L design, ale „L“ design. S B-L to nema nic spoelcneho. Tudiz koncept B-L Intel tlaci jen a pouze v „PC“ oblasti. Vsude jinde, si to zatim nedovolil ani predstavit. Zjevne nejake duvody proto mit bude, ze..

      • @RemMes
       Tralalakovy normalne houklo. Jestli az ted a nebo to jen nebylo driv videt, to uz muzeme jen hadat..

      • Jan Olšan 21.2.2023 at 20:53
       A není to hloupost, že až za 2 roky, když v serverech už dostává naloženo také pár let? Já si myslím, že pokud by se skutečně jednalo o evoluci a Gracemont by byl tak úchvatně skvělý, Intel se s 56 P jádry vůbec nepachtil.

       melkor 21.2.2023 at 19:45
       Žádná novina a zároveň nevím, jak to souvisí s mým komentářem k silnému MT výkonu (který logicky 6 jader mít asi nebude).

       tombomino
       Bohužel.

      • @janOlšan: osobně mi přijde to o čem spekuluje RGT jako naprostá utopie a Intel by si na tom IMHO mohl pěkně vylámat zuby a nebo to vzniklo jen špatným výkladem některých informací a jejich chybným „dekódováním“ .-) spíš jde jen o další evoluci B-L s použitím „tiles“

       Ostatně originální návrh Bulldozeru od Andy Glewa měl také umět „spekulativní“ Multithreading, ale návrh byl tak komplikovaný, že ho AMD nebylo schopno v daném časovém termínu dokončit, tak se na trh dostalo to co bylo k dispozici…

       https://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?p=8674200#p8674200

      • @del42sa
       JJ přesně to. Už nevím, jestli to byl apríl, nebo fór jen tak v průběhu roku?

      • @Aznohh: co mu taky zbývá, když většinou mele samé nesmysly
       @Jan Olšan: Apríl to určitě nebyl, ostatně ten blog Andyho Glewa to potvrzuje, ale něco takového vůbc není triviální věc a nedivím se, že to do finální podoby BD neprošlo

       Proto si myslím, že jsou úvahy RGT chybné a půjde nadále o evoluci klasického B-L jen s tím rozdílem, že oba typy jader budou zvlášť na vlastních „tiles“ a ty bude možné různě kombinovat dle potřeby. Tomu by se dalo uvěřit, ale pokud to bude jinak, rád se nechám mile překvapit .-)

      • To by mohlo sedět. Intel používá „tiles“ pro to, co AMD označuje čiplet. Naopak jako označení modulu/CCX/skupiny jader to nějak moc nedává smysl.

       Tj. realita je taková, že prostě Intel bude moct pružně měnit kombinace čipletů s P-Core a E-Core při výrobě. A borec to špatně pochopil, že „tile“ je VISC-like jádro, u kterýho se dá runtime-přepínat mezi tím, kolik vláken exponuje…

       Přijde mi to jako hodně realistický vysvětlení. (Škoda, kdyby Intel fakt zkusil ten VISC tak by to podlě mě byl technologicky zajímavej fail.

   • Vtpné na tom je to, že tralalák se tu rozplývá nad intelovským biglittle a přitom sami vývojáři Intelu to označují jen jako dočasný proces a do buducna chtějí architekturu podobnou té, kterou nám v rámci série Ryzenů představilo AMD.

 4. „….Meteor Lake to, že tým vyvíjející ji má problémy a Intel nechce plýtvat zdroji….“
  Vyhodit je všechny, Intel v poslední době hodně propouští, tak je vyhodit všechny do posledního člověka, z těchto vývojových týmů.

  Oni ty plány mění doslova každý týden, ještě minulý týden jsme četli o tom že Intel se bude snažit vydat procesory co nejdřív v termínu, bez ohledu na stav, teď tu architekturu raději zruší protože by dokázala konkurovat jen SkyLake nebo CoffeeLake 🤣🤣🤣 jinak si nedokážu vysvětlit, proč to nevypustí, je to snad horší než současná generace ??

  Konkurenceschopné parity v technologických procesech už Intel asi nikdy nedosáhne , ne pokud tam budou pracovat tak neschopní lide