Bude AMD mít GPU architektury Navi už v roce 2018? První karty prý vyjdou v srpnu

21
Zdroj: AMD

Tak tu máme zase všemi oblíbené téma nepotvrzených a nezaručených informací o budoucích grafických kartách. Tentokrát bude opatrnost potřeba obzvlášť, protože bude řeč o událostech, které se – údajně – mají odehrát skoro až za rok. A sice o údajném uvedení grafické architektury Navi, která bude u AMD nástupcem nedávno uvedenou Vegu.

Tyto informace přinesl web TweakTown, který není mezi úplně nejprověřenější elitou, ale má přece jen tradici. Tento server píše, že dle zpráv, ke kterým se dostal, by mělo Navi údajně přijít relativně brzy a dřív, než asi leckdo čekal. AMD prý hodlá tuto architekturu vypustit příští léto na Siggraphu, tedy rok po oficiálním (ale papírovém) odhalení Radeonů RX Vega na téže konferenci. Je možné, že i zde to bude jen papírová premiéra, nicméně TweakTown uvádí, že by v onom čase už měla být uvedena i nějaká konkrétní karta na bázi Navi, zřejmě profesionálně zaměřená (tedy Radeon Pro). V roce 2018 se Siggraph bude konat 12–16. srpna, takže se započtením typické prodlevy by reálná karta možná v září už mohla být na prodej, případně třeba v říjnu, kdyby šlo o ranou vlaštovku po způsobu letošní Frontier Edition.

Uvedení už v létě zní docela agresivně, mezi Vegou a Navi by v takovém případě byl menší rozestup, než jaký uběhl mezi vydáním čipů Polaris (řada RX 400, poté RX 500) a Vegou. Nicméně to lze vysvětlit tím, že Vega měla původně asi vyjít dřív, avšak byla proti plánu zpožděná. Pokud by k tomuto nedošlo, byla by blíž Polarisu a dál od eventuálního příchodu Navi.

Navi v roadmapě z roku 2016
Navi v roadmapě z roku 2016

Největší pochyby na této zprávě budí fakt, že Navi má používat 7nm výrobní proces, na nějž se zdá termín „porodu“ v srpnu nereálně časný. GlobalFoundries sice podle roadmapy počítá s dostupností svého 7nm procesu snad už v druhé polovině roku 2018, ale i pokud pomineme to, že tyto údaje bývají optimistické oproti realitě, náročné výkonné čipy obvykle potřebují více času. Tyto rané začátky nové výrobní technologie obvykle patří jen menším úsporným čipům ARM.

AMD by teoreticky mohlo být hodně agresivní a ladit výrobu ještě během vývojové fáze procesu, ale je otázka, zda to stačí k tomu, aby mohlo uvést finální produkt takřka v době, kdy se linka sotva oficiálně otevřela pro komerční provoz (pravda, Nvidii se s 12nm procesem něco takového daří, její GPU Volta se zřejmě už v září začalo dodávat ve větších množstvích). 7nm GPU uvedené už příští srpen by bylo velkým úspěchem, nicméně v tuto chvíli bych pro jistotu spíš zachoval konzervativní pohled a počítal s tím, že reálná dostupnost může být později. Je třeba pamatovat na to, že zpoždění, které postihlo Vegu, může (i když nemusí) uhodit i zde.

Architektura GPU Navi (2018 - 2019) přijde na 7nm procesu
Architektura GPU Navi (2018 – 2019) přijde na 7nm procesu

Jaké bude Navi?

Zda se tato zpráva vyplní, zatím těžko říct. O tom, jak bude Navi vypadat a co přinese, zatím (kromě výroby 7nm procesem) mnoho nevíme. TweakTown uvádí jen jeden prvek, který se již dříve objevil ve spekulacích: že by totiž tato architektura mohla umožňovat spojování menších čipů do jednoho celku díky využití koherentní propojovací logiky Infinity Fabric, jako s procesory Ryzen, Threadripper a Epyc. Zda AMD něco takového použije a zda je to vůbec technicky reálné, to v tuto chvíli nedovedu odhadnout. Pokud by se podařilo takovou slepencovou architekturu úspěšně schovat za ovladačem, aby hry nemusely pro dvě nebo více GPU mít speciální podporu, pak by možná mohlo jít o výkonnou alternativu velkým monolitickým GPU, podobně jako se v tomto osvědčil Threadripper. Mimochodem i Nvidia vícečipová slepencová GPU studuje, nicméně v jejím případě může být motivace ve výpočetní a nikoliv herní oblasti.

Ohodnoťte tento článek!

21 KOMENTÁŘE

 1. V clanku pises, ze 7nm je divne, protoze prvni se vyrabi male cipy typu ARM a az po te je vyroba pripravena pro velke monolity. V poslednim odstavci ale uvadis opak. Navi mam byt slepenec mnoha malych jader a tudiz by nemel byt duvod, proc by nemohl vyjit hned na zacatku vyroby.

  Situace si myslim, ze se zacne vyjasnovat se situaci okolo Vega Refresh. Bude-li do vanoc nebo nebude-li vubec, pak je mozny paper launch Navi uz v lete a pred pristimi vanoci karty opravdu vyjdou. Pokud by Vega Refresh byla planovana na jero/leto 2018, tak je samozrejme nesmysl, ze by v te same dobe doslo k papirovemu ohlaseni Navi.

  Zminil bych jednu pomerne dulezitou vec, pred kterou fanousci AMD zaviraji oci a ostatni to nezajima, pritom je to ve vztahu k AMD grafikam dulezite.
  Vyrobci grafik maji obykle na nereferenckach vyssi trzby, nereferencku Vega predstavil jen Asus a to jen na papire. Myslim, ze je zrejme, ze vyrobci grafik nejsou ze situace nadseni. Ovsem firma Sapphire, co by dvorni vyrobce AMD, musi vyslovene zurit, Asusu nebo Gigabytu to muze byt celkem jedno, vyrobi aspon vic nereferencek GeForce karet a zahoji se jinde. Ale co Sapphire, ktery nic jineho nez AMD nema? Jak je mozne, ze Sapphire k nereferenckam nerekl ani slovo a zaryte mlci? Bud museli dostat od AMD slib na nereferencni Vega Refresh jeste pred vanoci nebo proste vidi, ze je to pruser a AMD je chlacholi, co nejdrivejsim uvedenim Navi, ktera by AMD mela spravit reputaci a Sapphiru pomoct k ocekavanym trzbam. Uvidime.

  • A co myslíš, kde se vyrábějí ty referenční grafiky? No přece u Sapphire….

   Kromě toho, vždyť vaše zelená úderka tvrdí, že Vega je totální fail, tak proč by měli výrobci zuřit, že nemohou vyrábět nereference Vegy, když „se vůbec neprodávají“ (TM)?

   A dále, je tu taky Polaris, a ten je dnes vyráběn prakticky jen v nereferenčních modelech, jedná se přitom o nejprodávanější mainstream. Někdy mi připadá, že s Crhou prostě musíte plácnout jakoukoli blbost, jen abyste si na téma AMD smočili.

  • „V clanku pises, ze 7nm je divne, protoze prvni se vyrabi male cipy typu ARM a az po te je vyroba pripravena pro velke monolity. V poslednim odstavci ale uvadis opak. Navi mam byt slepenec mnoha malych jader a tudiz by nemel byt duvod, proc by nemohl vyjit hned na zacatku vyroby.“

   Tady nejde až tak úplně o velikosti, ale i o frekvence a výkon, ty mobilní ARMY běží na nízkých napětích a nevadí jim, že zatím proces neumí dosáhnout stabilně na špičkové frekvence. Ale i ty velikosti jsou někde jinde. Zen/Summit Ridge/Zeppelin má 213 mm2, Polaris 10 232 mm2, u těch ARMů, co jsem měl na mysli, jsou to rozměry pod 100 mm2, z toho už by se velké GPU skládalo trochu blbě.
   Jinak taky vůbec nevíme, jestli ten MCM režim fakt bude, třeba je to všecko jen něčí spekulace z toho, že kdysi v té roadmapě bylo napsáno „scalability“.

 2. No, po tom čo NEpredviedla herná Vega, po tom čo ju AMD ukázala v Doome myslím v 12/2016 a vydala v referencii 08/2017 – nereferencie do dnes nie sú, mi príde vydanie Navi v 08/2018 ako dosť odvážne naplánovanie + a k tomu na 7nm.

  Ako, uvidíme „profesionálně zaměřená“ Navi v 08/2018… herná v 11-12/2018 a do tej doby bude herný AMD max Vega 64 ktorá to má ťažké z GTX1080, na Ti/Xp nemá a v Q2 2018 tu už asi iste bude herná Volta…

  • Podle mne se meli na 64 uplne vybodnout a nebo vydat jen jako kurizoitu Liquid verzi. 56ka neni spatna a porad je tam aspon dobry pocit toho, ze casem dozraje 😉 Snad Navi prekvapi lip, nez Veka at je zajimava konkurence.

   • Snad, ale tak i ta Vega 64, není tak Katastrofální stačí 2x cvaknout v Ovladačích a má to taky, obstojný výkon, pak i s rozumnou spotřebou, teď, jsem koukal, AMD v nových ovladačích pro VEGu snížilo Frekvence, při nahrávání z her, takže pokud nahráváte, nebo STREAMUJETe, přes Ovladače AMD Radeon, tak pak VEGa, žere, méně Elektřiny, pěkné, moc mně tím potěšily, co si budeme, povídat, sice jedu na Grafické KARTě AMD Radeon RX460, a Žroutské KARTy nekupuju, ale, zase, vylepšení Parametrů Grafických karet AMD VEGa, a to snížení spotřeby, přes ovladače, při nahrávání z her, mně jako Fanouška AMD, samozřejmě, potěšilo, o tom, Žádná, absolutně, do-cela, celkem, zase, tedy! 🙂