Bude dnes Radeonů RX 7900 XT a XTX dost, nebo málo? Do obchodů jich prý míří stovky tisíc

18
AMD Radeon RX 7900 XT 1600
Referenční Radeon RX 7900 XT
-
Zdroj: AMD

Radeonů RX 7900 XT a XTX možná nebude takový nedostatek, o jakém se nedávno vynořily zprávy. AMD prý do obchodů naopak posílá docela ambiciózní množství karet.

Minulý týden jsme psali o zvěstech, dle nichž při vydání nové generace grafik AMD Radeon (RX 7900 XT a 7900 XTX) může být v obchodech jen malé množství karet. Teď těsně před začátkem prodeje se ale objevila konfliktní zpráva, podle které by naopak těchto karet do prodeje mohlo přijít docela hodně – když ne přímo v první den, tak velmi brzy. Nakonec tedy možná o tyto novinky nouze nebude a zájemci se nemusí bát, že neseženou.

Předchozí informace pocházela od Igora Walloska (z webu igor’sLAB), podle nějž mělo AMD mít na den vydání připravenou zásobu 10 000 karet pro region EMEA, neboli Evropu, Afriku a Blízký/Střední východ. Z toho údajně mělo 3000 být pro Německo. Další regiony, zejména USA a Čína, by dostaly další zásobu nad rámec tohoto čísla, o nichž už informace chybí, ale asi je lze řádově hádat z oněch deseti tisíc. Igor Wallosek nebyl jediný, kdo mluvil o relativně nižším počtu karet v porovnání s údaji o tom, že Nvidia prý dodala více než 100 000 kusů GeForce RTX 4090. Ostatní zdroje už ale tak konkrétní nebyly.

Je proto překvapivé, že přicházejí protichůdná tvrzení. Na Twitteru se ozval Kyle Bennett, někdejší tvář webu HardOCP, s informací, že dle jeho zdrojů má AMD nyní v prosinci dodat na trh svých grafik nové generace přes 200 000 kusů. To má být údaj dohromady pro karty Radeon RX 7900 XT a Radeon RX 7900 XTX. Je to už naopak velké množství grafik, s nímž by nějaká nouze nastat neměla, když si vezmeme, že tržní podíl AMD je výrazně menší, a tudíž by se jeho karet měl prodat zlomek proti číslům Nvidie. Bennett uvádí, že to má potvrzeno z vícero zdrojů, a je pravda, že jeho nedávná zpráva o tom, kterak GPU Navi 31 použité v Radeonech RX 7900 XT/XTX bude podporovat DisplayPort 2.1 (která přišla ještě před oznámením DP 2.1), se potvrdila.

Nicméně, obě zprávy o tom, jak dobře/špatně budou prodejci novými grafikami zásobení, se nemusí vylučovat. Igor’sLAB mluvil konkrétně o tom, kolik karet bude na trhu první den, a zdá se, že dodávky budou nabývat na objemu spíš až poté. Takže k prvnímu dni to může skutečně vypadat spíš slabě dle předchozí zprávy. Oněch více než 200 000 karet má totiž být dodáno „ve čtvrtém čtvrtletí“, tedy za dobu až do konce roku.

Pro první den má podle Kyle Bennetta AMD přichystáno „více než 30 000“ karet (zatímco zbytek do těch 200 000 by tedy dorazil mezi 14. 12. a 31. 12.). To je asi globální zásoba pro celou zeměkouli, tudíž toto číslo může zcela sedět s informací Igora Walloska o deseti tisících kartách pro region EMEA.

AMD Radeon RX 7900 XTX 2
Referenční Radeon RX 7900 XTX (zdroj: AMD, via: AnandTech)

Kyle Bennett ještě uvádí, že oněch 30 000 karet, které mají být v obchodech / prodejní síti k dnešku, se týká referenčních karet, tedy těch s chladičem přímo od AMD. Pokud se tedy budou hned první den dát koupit (aspoň někde, ne nutně u nás) také nereferenční grafiky, pak by se o ně celkové číslo zvětšilo.

Převážná část karet ale zřejmě bude do obchodů dorážet až v druhé polovině prosince. Kvůli logistice a poště/kurýrům už tyto karty budou mít jen limitovanou možnost, aby se prodaly v rámci předvánočních nákupů. Může tak vzniknout paradoxní situace, kdy se tento týden Radeony RX 7900 XT a/nebo RX 7900 XTX vyprodají a dojdou, zatímco pak v závěru prosince naopak v obchodech, nebo alespoň v distribuci těchto grafik bude k mání hromada, která se bude doprodávat pomaleji až během ledna.

Začátek prodeje dnes v 15:00

Radeon RX 7900 XT a RX 7900 XTX se má začít prodávat dnes, a to zřejmě počínaje časem 15:00. Toto je obvyklá doba pro vydání nového hardwaru (dáno je to časovým posunem proti USA, kde prodeje začínají ráno).

Zdroje: Kyle Bennett, TechPowerUp

Bude dnes Radeonů RX 7900 XT a XTX dost, nebo málo? Do obchodů jich prý míří stovky tisíc
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 8 hlasů

18 KOMENTÁŘE

 1. No tak to jsem tedy napnutý jestli jich bude hodně nebo málo. No byla by to povedená taškařice kdyby nás opili rohlíkem jak jich bude málo a nakonec jsme se v grafikách topili. To bych se opravdu nezlobil že mně tak dobře napálili.

 2. Je skoda, ze AMD zase to uvedeni nedotahlo uplne dokonce. Jestli nemelo smysl to uvest reba za mesic na CES a misto toho, jeste mesic ladit reochu drviver..
  Jinak karta o cca 10-15% pomalejsi (podle sklady her), nez to co se zdalo, jak to avizovalo AMD. Trochu zklamni, ale vykon i tak porad na pohodu za lepsi ceny, nez 4080.

 3. Já myslím že se jim ty grafiky povedly, i když ta cena by mohla být ještě o kousek menší a bylo by to super 😉 Jinak pokud chcete jedinou objektivní recenzi ve všech souvislostech zajděte si… však Vy všichni víte kde 😀
  Ale i tak bych takové peníze za grafárnu nikdy nedal, nejsem padlý na hlavu, teď jsem si postavil nové PC s Ryzenem 5 5500 a z Aukra jsem koupil ASUS Strix GTX 1070Ti za 4000 a jede mi vše ve FullHD v plné palbě, na nějaké 4K se můžu vybodnout, ale jestli to někomu za ten šílený příplatek stojí tak proč ne 🙂

   • Ne, všechno ostatní mám nové, a ty přestřelené ceny za nové grafiky si klidně dávejte, mě je to fuk 🙂 Proč by taky prodejci měli jít s cenou dolů když jsou tady takoví jako jste Vy 🙂

  • Pravda, ty ceny jsou mimo. Ale to je pro mě spíše dáno změnou priorit. Kdysi jsem hrál skoro každý den. Teď jestli sednu ke hře tak jednou/dvakrát za měsíc a to tak na hodinku, max , tak to je moc. Takže zatím jsem spokojený se svojí RX 5700 XT a PS5. FSR funguje docela dobře, takže i já si můžu zahrát ve 4K na své LG OLED E9. Sice ne na nejvyšší detaily, ale …. oplatí se mi víc dát tolik peněz za novou grafiku, abych si mohl zahrát, tak hru ročně, nativně ve 4K s RTX (ok, ještě k tomu ne všechny hry) nebo raději snížit detaily, zapnout FSR a zahrát si na tom, co mám?