Bude to nástupce JPEGu? Český Zoner se inspiroval Applem a podporuje formát HEIF

11
HEIF

Roky se počítačoví vědci snaží nahradit staré a neefektivní kompresní algoritmy. Hudební MP3 se už sice podařilo úspěšně zastoupit, ale JPEG přežívá. Jeho regulérní nástupce JPEG 2000 se nikdy neprosadil. Google vyvinul úsporný formát WebP odvozený od videoformátu VP8, ale má jen specifické využití. JPEG XR (bývalé HD Photo) pocházející z dílny Microsoftu má už širokou podporu v editorech, ale na webu nebo ve fotoaparátech se nechytil. A pak je tady HEIF.

HEIF (High Efficiency Image File) je podobně jako WebP je založen na formátu určeném pro video, v tomto případě HEVC. Je svázán přísnou licencí, ale stojí za ním skupina MPEG, která určuje směr ve světě videa a jejíž formáty se masově prosazují i přes nutnost placení. Apple letos oznámil, že macOS High Sierra a iOS 11 budou HEIF podporovat a iPhony do tohoto formátu budou úsporně fotit. To by mohlo vyvolat odezvu i na jiných platformách a zařízeních.

HEIF vs. JPEG
HEIF vs. JPEG

Inspiroval se i tuzemský Zoner, který v příští aktualizaci ZPS X bude HEIF přímo podporovat jako vůbec první editor pro Windows. Firma už na své webu srovnává, proč je HEIF lepší než JPEG. Uvádí i praktické ukázky a fotky ke stažení. HEIF může při podobné kvalitě mít až třetinovou velikost souboru. Případně při stejné velikosti méně degradovaný obraz, jak ukazuje agresivní komprese na obrázku výše.

HEIF ovšem nemá výhodu pouze v efektivitě, má rovněž lepší funkce. Podporuje alfa kanál (průhlednost), bezztrátovou kompresi i animace, takže dovede zastoupit také GIF nebo PNG. Rozumí si s až 16bitovými barvami. HEIF může do jednoho souboru pojmout více obrázků (různé velikosti, sekvence, stacky fotek s různou expozicí nebo zaostřením apod.), případně zvuk a jiná data.

Ohodnoťte tento článek!

11 KOMENTÁŘE

 1. „Bude to nástupce JPEGu?“

  Nikoliv, proc by mel uspet tam, kde neuspeli jini minimalne stejne dobri.

  BPG uz existuje nejaky ten rok zpet.

  https://bellard.org/bpg/

  Je to zalozene na HEVC, ma to vynikajici vysledky proti JPEG, ma to lepsi vysledky nez JPEG2000, presto se to ani trochu nerozsirilo. Proc by to tentokrat melo byt jinak?

  • Protože si pořád dost lidí myslí, že co dělá apple, tak je super nejvíc správně. Apple používal prohozené piny v jacku, pak to měli všichni. Apple se jacku zbavil, tak už ho následují další. I ten debilní kontejner mov se ve foťácích docela prosadil. Prostě apple vždycky přijde s nějakou debilitou a nebo znova vynalezne kolo a já se jen třesu, aby to zas nezačali všichni prosazovat. Snad tohle nebude mít velkou šanci kvůli poplatkům, JPG by nahradit chtěl, ale něčím co má potenciál zase přežít tolik let. Tyhle obskurní náhrady, které se přehánějí v tom, nakolik je to skoro video sou dost divnej nápad. Dyť je to v podstatě normální video kontejner, jen místo videa je tam jeden statický snímek a nebo nemusí, píše se i o animacích, zvuku, lossless, alpha. Bylo by asi zajímavé mít to všechno v jednom, i podporu pro 360° a 3D a vektory a progressive rendering a HDR a historii úprav a RAW a hodinky s vodostrykem.

   • Video enkoduju pres HEVC, ale obrazky furt JPEG maximalne TIFF. Duvod na videu usetrim v nejakem casovem obdobi treba 100GB mista na disku, na obrazcich projedu oproti necemu lepsimu treba 10GB, jinymi slovy je levnejsi koupit dalsi disk nez to nejak resit.

  • Těžko nahradit JPEG, který je procesně tak nenáročný, že ho zvládá i ten nejlevnější foťáček či telefon. Je sice pěkné, že nám vyvíjejí stále dokonalejší formáty, ale k čemu, pokud je na ně potřeba ohromný výkon ke zpracování, bráno v kontextu fototechniky?

 2. To nemuze mit sanci s tim placenim. Obrazky jsou mnohem vice rozsirenejsi medium nez video. Tudis je potreba neco free.
  Ale je skoda ze nejaky konsorcium neudela dohodu. Velkym firmam to muze ušetřit spoustu bytů. Samozrejme nesmi to byt neumerne na ukor výkonu.

  • Pokud to ovšem bude jako výchozí formát…
   Stačí, aby se při ukládání fotek projevil jako pomalejší a lidi se velmi rychle naučí ho vypínat, nebo přepnout zpátky na JPEG.
   A o tom „nejpoužívanější“ bych taky moc radši nemluvil. Vždycky se to maskuje tím, že se udává „iPhone“ jako celek a ostatní se drobí na jednotlivé modely a generace. Tolik nejnovějších iPhonů zase mezi lidmi není, aby se formát skutečně mohl prosadit.

 3. Ono je otázka, co je to přejít na jiný formát. Když foťák bude fotit v něčem jiném, tak to asi člověk akceptuje, ale je mu to víceméně jedno. No a svoje obrázky moc lidí negeneruje, a když už, tak v něčem bezeztrátovém. Když jsem si třeba skenoval všechny rodinné staré kinofilmy, použil jsem png. Je to dostatečně univerzální formát a těch pár desítek GB, které bych ušetřil ztrátovou kompresí za to nestojí.