Bude Nvidia vedle G-sync podporovat i Adaptive-Sync? Oficiálně to popírá

0

Když Nvidia přišla se systémem G-Sync pro vykreslování obrazu s dynamicky měnitelnou frekvencí snímků, nemělo AMD zpočátku odpověď. Poté však přišlo s alternativou FreeSync, která má být otevřená a bez licenčních poplatků, hlavně ale založená na standardních technologiích zastřešených konsorciem VESA. To z technologie Adaptive-Sync, na které AMD FreeSync buduje, učinilo součást specifikací DisplayPortu, což by jí mělo pomoci k vcelku široké podpoře ze strany výrobců monitorů. A zdá se, že je ve hře i možnost, že se k podpoře nakonec připojí také sama Nvidia, i když tím de facto půjde proti svému vlastnímu G-sync.

O tom, že by Nvidia měla v budoucnu podporovat také změnu frekvence skrz technologii Adaptive-Sync (G-Sync k tomu používá nestandardní přídavný hardware), píše švédský web SweClockers. Podle jeho zdrojů údajně Nvidia podporu či lépe řečeno implementaci Adaptive-Sync oznámila na konferenci v San Franciscu, zřejmě v rámci briefingu k novým GeForce GTX 980 a GTX 970. Stalo se tak ovšem za zavřenými dveřmi a plán má asi zatím zůstat v tajnosti.


G-sync vyžaduje v monitoru speciální hardware. VESA Adaptive-Sync nikoliv

Nemůžeme si samozřejmě být jistí, zda je zpráva webu SweClockers (který je jinak jedním z důvěryhodnějších na internetu) přesná a pravdivá. Sama Nvidia po dotázání plány na podporu Adaptive-Sync popřela. To ovšem nemusí nutně znamenat, že je nemá, firma prostě jen nemusí být ochotná či připravená je veřejně oznámit. Takové oznámení by totiž Nvidii mezitím bralo vítr z plachet při propagaci G-sync.

 

To, že by se Nvidia k Adaptive-Sync dříve nebo později přiklonila, je ale asi poměrně pravděpodobnou možností. Je třeba mít na paměti, že půjde o průmyslový standard VESA, zatímco G-sync se asi dostane jen do omezeného množství monitorů. To, že jej používá také konkurence, není až tak podstatné. FreeSync od AMD je tolikojednou z implementací a nelze říci, že by jej Nvidia nějak od AMD přebírala. Podstatné je, že funkci Adaptive-Sync možná počínaje příštím rokem nabídne slušné množství nových LCD, takže mít pro něj podporu bude dávat dobrý smysl.

Acer XB280HK
G-sync už umí řada monitorů, například 4K Acer XB280HK

Z druhé, podpora pro Adaptive-Sync zdaleka neznamená, že by Nvidia hned lámala hůl nad vlastním G-sync. To by pak nejspíš firma prezentovala jako nadstandardní funkci, slibující lepší vlastnosti než „obyčejné“ Adaptive-Sync. Nvidia by mohla poukazovat na to, že G-Sync používá dedikovaný hardware. V tuto chvíli samozřejmě netušíme, zda díky tomu bude G-sync nabízet lepší herní zážitky (menší propad výkonu, lepší odezvu, plynulejší vykreslování) než hraní s monitorem používajícím Adaptive-Sync. Pokud se ale Nvidii pro svou proprietární technologii podaří takovouto pozici vybudovat, pak může G-sync s Adaptive-Sync v kartách GeForce klidně koexistovat.

Zdroje: SweClockers, Tom‘ s Hardware

Ohodnoťte tento článek!