Budeme nabíjet notebooky z USB? V budoucnu půjde přenášet až 100 W

0

Standard USB se už pěknou řádku let používá jako nejuniverzálnější konektor schopný přenášet data a energii na spotřební elektronice. Neslouží jen k připojování periferií (myší, klávesnic, tiskáren či úložných zařízení), ale používá se čím dál častěji i k nabíjení telefonů, především těch chytrých (s operačním systémem). Nic moc většího než mobil či tablet ale tímto způsobem v rozumném čase nenabijete: současná zařízení umí do portu „pustit“ pouze maximálně 5 W (5 V, 1 A) a nabití baterie notebooku by tak trvalo neúměrně dlouho, nemluvě o tom, že by notebook spotřebovával stále více energie, než kolik by dostával ze zdroje.

 

To by se ale v budoucnosti mělo změnit. USB 3.0 Promoter Group představila novou verzi standardu, díky kterému by přes stejný konektor šlo přenášet teoreticky až 100 W výkonu, což je více než dostatek pro většinu dnešních notebooků – s napájecími zdroji o vyšším výkonu se setkáváme jen zřídka u výkonných herních mašin, nejčastější „běžné“ notebooky se bohatě spokojí s maximem 65 W, Ultrabooky zpravidla i se 45 W. Nová specifikace by měla znát celkem pět režimů, jejichž parametry (napětí a proud) najdete v tabulce.

Profil Parametry
Profile 1 5 V, 2 A (max. 10 W)
Profile 2 5 V, 2 A; 12 V, 1,5 A (max 18 W)
Profile 3 5 V, 2 A; 12 V, 3 A (max 36 W)
Profile 4 5 V, 2 A; 12 V, 3 A, 20 V, 3 A (max 60 W)
Profile 5 5 V, 2 A; 12 V, 5 A; 20 V, 5 A (max 100 W)

Co by to znamenalo? Pokud by si USB u notebooků vydobylo stejné postavení jako u chytrých telefonů, mohl by konečně zmizet současný stav, který zná každý, kdo má doma více než jeden notebook – totiž že musíte skladovat několik různých napájecích adaptérů s různými konektory a výkony. Všem by nám doma ubylo harampádí a nelze zanedbat ani pozitivní dopad na životní prostředí.

Ohromně rozsáhlé specifikace si v originále můžete přečíst zde (PDF, 15 MB).

Zdroj: The Register

Ohodnoťte tento článek!