Budete chtít procesor Skylake? Pozor, nemusí si rozumět s Windows 7

0

Letos má Intel uvést procesory Skylake, což bude opět tzv. „tock“ s novou architekturou CPU. Řada z vás má tyto čipy možná v merku pro nový počítač či upgrade. Vypadá to ovšem, že si u nich bude třeba dát pozor na jednu nenápadnou věc, která vám zkomplikuje život, pokud hodláte zůstat u operačního systému Windows 7.

Instalace tohoto OS na počítač se Skylakem bude totiž problematická. Problém nebude ani tak v procesorech, ale v čipsetech řady 100, určených pro novou platformu. Možná si vzpomínáte, že jsme zde v listopadu psali, že nové čipsety budou umět rovnou deset portů USB 3.0. A právě to bude kořen problému.

Podle webu Expreview totiž Skylake bude mít jen tyto porty USB – v čipové sadě už bude jen řadič xHCI a nikoliv řadič EHCI pro USB 2.0. V normálním provozu takový řadič normálně podporuje i zařízení starších generací, takže problém s kompatibilitou nebude. Potíž ale nastane tehdy, pokud váš operační systém nemá pro xHCI (USB 3.0) ovladače.

A to je právě případ Windows 7, neboť nativní podporu této technologie přinesly až Windows 8. Protože do Windows  7 se ovladač pro USB 3.0 přidává až dostatečně, podpora by neměla být dostupná během instalace a tedy při ní nepojedou žádná zařízení na USB 3.0 připojená. To znamená, že se Skylakem vám během instalace Windows 7 nepůjde myš ani klávesnice připojená k USB. Hlavně ale nepůjde USB použít pro instalační médium (klíčenku, externí disk, USB optickou mechaniku). Tedy pokud se Expreview nemýlí.

Intel Core i5, desktopové pouzdro LGA

Tato potíž by ale neměla být vyloženě fatální. Instalace z optického média by měla fungovat (pokud mechanika neběží přes USB) a i bez myši by mělo být možné se celým procesem protlouct, než vám hotový systém dovolí ovladače od výrobce nainstalovat. Jediný problém tedy bude s klávesnicí, i tomu se ale vyhnete, pokud máte na desce alespoň jeden port PS/2 a příslušnou klávesnici. Eventuálně by vám možná mohla pomoci dotyková obrazovka. U některých notebooků zase třeba bude Windows 7 nabízet výrobce.

Pak opět nebude problém, neboť ten se s předinstalováním nějak popere a případnou reinstalaci uděláte obnovou do továrního nastavení. V nouzi nejvyšší by asi mohly být řešením třeba přídavné řadiče USB 2.0. Je ostatně také možné, že někteří výrobci rovnou integrují řadiče s podporou EHCI na své desky pro Skylake, i když to o něco zvedne cenu.

Plocha Windows 7
Windows 7 bude letos šest let

Situace nejspíš vyvolá nějaké ty spekulace, zda tato obstrukce nebyla nějak objednána ze strany Microsoftu, aby lidé koupili novější Windows. Pravděpodobnější je spíš, že chtěl Intel zjednodušit čipset a rozhodl se odstranit EHCI coby „legacy“ funkci, která by jednoho dne zmizela tak jako tak.

V době uvedení Skylaku už ostatně sedmičkám bude téměř šest let (bude jim už běžet rozšířená podpora s pouze bezpečnostními aktualizacemi) a blízko už bude naopak uvedení Windows 10. To, že se starému softwaru Intel nebude přizpůsobovat, tedy má logiku.

Skylake rozšíří technologii SpeedStep i na paměti

Ovšem aby to nebylo jen negativní, máme zde ještě jednu informaci o čipech Skylake. Dnes už je úplná samozřejmost, že procesory podporují dynamickou změnu frekvence kvůli omezení spotřeby ve stavu nečinnosti. Na platformě Skylake tato schopnost ale dostane jedno vylepšení.

Procesor totiž začne dynamicky snižovat i takt pamětí, takže bude možné zredukovat i jejich spotřebu a vyžít déle z baterie. Tato funkce bude údajně použita jen na mobilních variantách Skylake, nikoliv tedy na čipech pro LGA 1151. Zřejmě proto, že na desktopech by případná úspora nebyla příliš významná.

Zdroje: Expreview, WCCFTech

Budete chtít procesor Skylake? Pozor, nemusí si rozumět s Windows 7
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů