Budou mít grafické karty příští generace 8 GB RAM? GeForce GTX 880 možná ano

0

Možná jste zaregistrovali, že v posledních týdnech se na internetu objevila řada údajných úniků (či dokonce i kompletních specifikací) pro nadcházející GPU architektury Maxwell; nad jejich důvěryhodností v tomto stádiu ale asi visí mnoho pochyb. O nové generaci čipů Nvidie už se ale začínají rýsovat i pozoruhodné informace, které úplně nepodložené nejsou.

Jak upozornil web VideoCardz, na čínském fóru Chiphell se objevil krátký příspěvek, hovořící o čipu GM204 architektury Maxwell. Toto GPU bude zřejmě hrát stejnou roli, jakou měl v generaci karet GeForce 600 čip GK104 – půjde tedy o špičku nabídky do doby, než přijde pozdější větší čip typu GK110. Zajímavé je, že GM204 bude prý ve verzi (steppingu) A1 a A2 vyráběn na 28nm procesu, a až mnohem později Nvidia uvede 20nm zmenšeninu, což bude stepping B1. Zatímco 28nm GM204 by mohlo dát vzniknout kartám rady 800, 20nm čipy by pak mohly být až GeForce 900.

  Momentálně je jediným členem generace Maxwell GPU GM107
Momentálně je jediným členem generace Maxwell GPU GM107

Karta GeForce GTX 880 (pokud se tak bude jmenovat) postavená na čipu GM204 by dle stejného zdroje mohla být zhruba o 10 % rychlejší než současná GeForce GTX 780 Ti. Co je ale nejzajímavější: tato grafika má údajně nést 8 GB paměti. GPU GM204 by tudíž mělo mít paměťovou sběrnici o šířce 256 nebo 512 bitů, každopádně ale přinese velké navýšení dostupné kapacity, což se asi projeví zejména v nejvyšších rozlišeních a nových hrách.

Na první pohled by výše uvedené mohlo být jen spekulací, alespoň pro část informací o GM204 však existuje hmatatelný doklad. Karty s čipem GM204, respektive asi jejich prototypy, totiž figurují v přepravních záznamech letecké dopravy. Jak můžete vidět na obrázku níže, 26. dubna (apríla) přiletěly na indické letiště Bangalore z Číny karty, u nichž je výslovně uvedeno, že obsahují čip GM204 a 8 GB paměti GDDR5. Zřejmě by mělo jít o testovací vzorky. V protokolu se nachází i 43 neosazených GPU GM204 (stepping A1) a další položky vztahující se k čipu: zřejmě součástka zapouzdření a vyztužovací plech pro zadní stranu PCB.

Stopa v lejstru: vzorky GM204 a prototypy karet prošly minulý měsíc letištěm v Bangalore
Stopa v lejstru: vzorky GM204 a prototypy karet prošly minulý měsíc letištěm v Bangalore

 

GeForce GTX 880 s vodním chlazením?

V seznamu je ale i jakási komponenta, která by mohla patřit k vodníhmu chlazení, označená „GM204 water cooled plunger“. O co jde přesně, mi není jasné, takže se soudy bych byl opatrný. Nicméně je možné, že Nvidia experimentuje s vodním či hybridním chlazením grafik – i když z toho pochopitelně nemusí plynout, že se taková karta nakonec objeví i na volném trhu.

V letištním protokolu nejspíše zanechaly stopu prototypy karty, možná i velmi rané. Uvedení potenciální GeForce GTX 880 na trh je tedy asi řadu měsíců vzdáleno. Pokud se vůbec má uskutečnit v tomto roce, bude to nejspíš až na podzim či v zimě.

 

Zdroj: VideoCardz

Ohodnoťte tento článek!