Budou mít NUCy SSD a RAM připájené na desce? Budoucnost mini PC dle Intelu

0

Do sféry miniaturních PC vstoupil Intel před dvěma roky, z krabičky NUC se ale v jeho portfoliu pevně zabydlely, zatímco například výroby základních desek pro PC se firma mezitím vzdala. Na konferenci IDF nyní Intel představil, jakým směrem by si evoluci v této oblasti představoval. Cílem je, aby NUCy, ale i mini PC dalších výrobců (včetně Chromeboxů a počítačů s Linuxem a Androidem) založená na platformě Intel byla levnější, úspornější a – jak jinak – menší.

Současný NUC měří v půdoryse 11,7 × 11,2 cm, přičemž výška se pak různí podle toho, zda je v šasi místo pro HDD. Do budoucna by ale typické rozměry těchto zařízení mohly být o dost menší; v prezentaci Intel předestřel koncept krabičky s rozměrem 11,7 × 7,0 × 3,2 cm. Jako cestu k další expanzi NUCů a jim podobných asi Intel vidí zařízení podobná Zboxu PI320 pico od Zotacu nebo krabičce ECS Liva. To jsou zařízení postavená na úsporném, v podstatě tabletovém hardwaru. Prakticky všechny komponenty mají napevno integrované na desce, což je dle Intelu klíč k tomu, jak u těchto mini PC zmenšit rozměry, ale i snížit jejich výrobní náklady a cenu.

NUC ještě podle Intelu zdaleka nevyčerpal možnosti miniaturizace PC
NUC ještě podle Intelu zdaleka nevyčerpal možnosti miniaturizace PC

Právě PCB počítače ECS Liva můžete ve slajdech vidět jako příklad této miniaturizace. Snížení rozměrů se sebou nese nutnost omezit počet fyzických slotů a konektorů na základní desce, neboť příliš plýtvají místem. To znamená, že případný budoucí „NUC Mini“ by už neměl sloty SO-DIMM pro paměť a RAM by místo toho byla napevno připájena na desce. Totéž platí pro úložiště – sloty mSATA nahradí integrovaná SSD typu eMMC známá z tabletů, i když zde je ještě prostor i pro úložiště typu M.2, která existují i ve zkrácených verzích (nejmenší mají 16 a 26 mm). Slot má vzorový minipočítač Liva použitý pouze k připojení bezdrátového modulu.

Vyměnitelnou RAM a úložiště nahradí kvůli rozměrům čipy připájené na PCB
Vyměnitelnou RAM a úložiště nahradí kvůli rozměrům čipy připájené na PCB

Intel uvádí, že pro miniaturizaci bude také důležitá skladba externích rozhraní, které mohou začít vadit buď přílišným počtem nebo velikostí jednotlivých portů. Totéž platí i pro kabely, vedené vnitřkem šasi – například kabely pro disky SATA v současných barebonech/minipočítačích zabírají místo a komplikují vnitřní uspořádání.

 

Intel dále navrhuje používat pasivní chlazení (což si žádá úsporné procesory, které v případě Atomů a podobných čipů zároveň přispějí k nízké ceně). To má nižší nároky na prostor, jako příklad uvádí Intel snížení tloušťky šasi z 35 (NUC) na 32 mm (Liva). Díky nízké spotřebě, která by se měla dostat i pod 10 W, lze také u takovýchto PC použít méně robustní napájení. Místo velkého notebookového zdroje stačí použít menší 5V adaptér, případně přímo USB, přes které by se minipočítač mohl napájet například z televizoru, ke kterému je připojen.

Také pasivní chlazení má přispět k větší miniaturizaci
Také pasivní chlazení má přispět k větší miniaturizaci

Úsporné procesory budou potřebovat také méně robustní napájecí adaptér
Úsporné procesory budou potřebovat také méně robustní napájecí adaptér

Ačkoliv větší integrace je nepříjemná, jelikož znemožňuje upgrade či výměnu komponent, je třeba připomenout, že v oblasti mini PC na bázi ARMu je tento „nešvar“ naprostou samozřejmostí. Intelu jde tímto krokem vedle redukce rozměrů i o snížení výrobních nákladů, kterými by se pak zmenšená PC přiblížila oněm levným čínským krabičkám.

Uvedené se též asi bude týkat spíše těch levnějších mini PC. Není se asi třeba bát, že by z trhu zmizely barebony klasického střihu se sloty DIMM, mSATA či M.2 – jen nebudou tak malé jako ony modely s radikálnější mírou integrace. A Intel určitě bude chtít zachovat také třídu výkonnějších kompaktních PC (jako je třeba Brix Pro), u kterých modulární koncepce nejspíš zůstane.

Zdroj: Liliputing

Ohodnoťte tento článek!