Budou Windows 7 vytuněná Vista? (+video)

0

Windows 7 vzbuzují velká očekávání, především u uživatelů, kteří zatím trpělivě vyčkávají u počítačů poháněných operačním systémem Windows XP. Když si totiž pozorně přečtete informace o připravovaných novinkách ve Windows 7, zjistíte, že v podstatě jde o změny více či méně kosmetické. Nová bootovací obrazovka nebo vypnutý postranní panel asi nebudou důvodem k přechodu z Windows Vista. Ale zatím nepředbíhejme, systém Windows 7 je stále ve vývoji.

Rekapitulace faktů a novinek

V posledním větším článku věnovanému novinkám ve Windows 7 (Windows 7: potvrzené novinky, galerie s komentáři) jsem zmiňoval řadu vylepšení, která se týkají uživatelského rozhraní systému. Ve zkratce:

  • pás karet ribbon vMalování a Wordpadu,
  • nová přihlašovací a bootovací obrazovka,
  • odstranění postranního panelu (sidebar.exe však jako proces běží, viz video)
  • umístění miniaplikací přímo na plochu
  • elektronické samolepicí papírky
  • přesun tlačítka pro zobrazení plochy na pravý okraj lišty Start
  • upravený vzhled lišty Start
  • nové seskupování položek v Průzkumníkovi

Řadu těchto změn však můžete nastavit i ve Windows Vista, stačí si nainstalovat upravená témata, tapety, bootovací a přihlašovací obrazovky. Více se dozvíte v článku Proměna Visty na Windows 7.

Změny nejen na povrchu?

V zásadě se však jak vzhledem, tak ovládáním Windows 7 liší od Windows Vista jen minimálně. Rozhodně bych to nenazval snahou nezmást stávající uživatele čímsi novým. To že se radikálních změn Microsoft nebojí, dokazuje rozdílné prostředí MS Office 2003 (menu a lišty) a 2007 (pás karet). U Windows 7 jde především o kosmetické změny, které v podstatě ani nepovedou k rychlejší práci se systémem z hlediska ovládání.

Ovšem operační systém není jen tím, co je vidět na povrchu. O systémových nárocích Windows 7 je známo prakticky to, že by měly bez problémů běžet na stejných počítačích, jako Windows Vista. Dozvěděli jsme se, že ve Windows 7 nebude implementována podpora technologií Hybrid SLI a Crossfire, což Microsoft zdůvodňuje snahou bránit se čemukoli, co by mohlo způsobovat nestabilitu systému a vést uživatele k tomu, že za problém může právě výrobce systému, nikoli dodavatel ovladače nebo hardwaru. Otázkou je, jak s tímto pokusem Microsoft u svých uživatelů pochodí.

Windows 7 budou podporovat až 256 procesorové systémy, nabídnou rychlejší start (což je relativní pojem závislý na hardwaru a laboratorních podmínkách) a zřejmě se objeví také ve verzi pro miniaturní netbooky. Jak se dalo čekat, zpětná kompatibilita nebude 100%, byť podle mého názoru záleží především na tvůrcích jednotlivých aplikací. Pokud programy nepočítají s variantou, že v počítači chybí Windows Mail, že výchozím webovým prohlížečem není Internet Explorer 6/7, nebo že se změní verze Windows (zatím s tím nepočítá ani Microsoft, viz video), pak takové programy mohou způsobovat problémy již dnes. Podrobněji se ke kompatibilitě vyjadřuje Windows Application Quality Cookbook.

Nové a chybějící

Ve Windows 7 najdete několik nových nástrojů, řada stávajících však zmizí. Ze starých známých aplikací, které jsou součástí Windows „už od nepaměti", zůstávají pouze WordPad, Malování a Kalkulačka. První dva v přestrojeném kabátě, Kalkulačka po letech ve značně vylepšené podobě. Ano, už nebudete muset přemýšlet o tom, kolik dní uplynulo od 28. února 2007 do 31. července 2008 (například).

Zmizí však prohlížeč obrázků, editor videa Windows Movie Maker, neobjeví se zde ani komunikační program. Řada uživatelů se bude stýskat po Windows Mailu (aka Outlook Expressu). Tyto a několik dalších aplikací budou dostupné v rámci balíčku Windows Live, který si uživatelé budou moci dodatečně stáhnout z internetu. Odkaz na ně najdou v uvítacím okně, které se zobrazí po spuštění systému. Microsoft tedy, zdá se, počítá s tím, že drtivá většina počítačů, které slouží k práci s fotografiemi, je připojena k internetu. Na druhou stranu je dostupný alespoň jednoduchý Windows Photo Viewer.

Zcela nové nástroje představuje miniaplikace pro psaní poznámek, prohlížeč souborů XPS, Private Character Editor, nebo Windows Solution Center – nová aplikace pro zobrazování a řešení problémů s počítačem. Řada stávajících nástrojů také mírně změní svůj vzhled, jako například Defragmentace disku, Plánovač úloh nebo Windows Defender. Upraveny budou i ovládací panely, například nastavení motivů plochy. Zkušenější uživatelé a správci systému uvítají nový příkazový řádek PowerShellu s výkonnými možnostmi skriptování. Zobrazit jej lze jak ve formě standardního okna pro zadávání příkazů v textovém režimu, tak v podobě grafické konzole.

Když jsem uvedl, že Microsoft počítá s připojením počítače k internetu, musím zmínit i plánovanou podporu tisku přes internet, nebo funkci Play To, která bude využívat připojená multimediální zařízení k tomu, aby na nich spustila přehrávání médií. Internetově bude orientována také nová platforma Windows Azure spolu .NET Frameworkem 4.0. Díky ní budete moci používat aplikace podobné těm desktopovým s tím rozdílem, že poběží z internetu. Přirovnal bych ji asi nejlépe k Adobe Air – znáte online verzi Adobe Acrobatu?

Příchod Windows 7

V minulosti jsme byly svědky mnoha spekulací na téma čas příchodu Windows 7. Podle nejnovějších vyjádření ze strany Microsoftu, by tento systém „měl být středem pozornosti" příštích svátků. Z toho lze tedy usoudit, že by se mohl objevit asi v polovině roku 2009, jak předpokládaly původní spekulace.

Pro ty z vás, kdo před čtením textu dáváte přednost obrázkům, mám dobrou zprávu. V další kapitole naleznete video ukázku z prostředí Windows 7.

Video ukázka z prostředí Windows 7

Video ukázka z prostředí Windows 7

Na následujícím videu si můžete prohlédnout Windows 7 v akci. Video bylo pořízeno na čisté instalaci Windows 7, bez jakýchkoli doplňkových programů (s výjimkou Camtasia Studio pro pořízení záznamu). Obraz je pořízen v rozlišení 1280 x 1024, doporučuji vám proto přepnout si přehrávač do celoobrazovkového režimu.

Ohodnoťte tento článek!