Budoucnost vyhledávání míří k nám. Google Knowledge Graph je v češtině

0

Knowledge Graph byla jedna z funkcí, kterou jsme zahraničním uživatelům záviděli. Google se totiž loni naučil na některé dotazy přímo odpovídat. Ve vyhledávači se objevil nový pravý panel, ve kterém rovnou najdete základní informace o lidech, místech, umění apod.

Google přitom využívá dat z otevřených databází jako Wikipedia, CIA Word Factbook nebo Freebase. Na konci roku 2012 znal 570 milionů objektů, mezi kterými bylo 18 miliard různých spojení a faktů. Určitě se podívejte na náš starší článek, kde jsme ověřili funkčnost v angličtině.

Knowledge Graph se loni naučil ještě španělsky, francouzsky, německy, portugalsky, japonsky, rusky a italsky. Pokud dnes navštívíte google.cz, dozvíte se, že Knowledge graph je už v češtině. Funkce se jmenuje Diagram znalostí. Zatím je k ní pouze česká nápověda, ale funkce se ještě ve vyhledávači neobjevila. Nasazování bude zřejmě postupné.

 

Diagram znalostí míří i do jiných jazyků. Slovenština sice ještě podporovaná není, ale náhodným testem jsme objevil například polštinu nebo maďarštinu. Dostupnost lokalizované verze Knowledge Graphu je dle mého názoru klíčová pro budoucí fungování Google Now, ta na znalostní databázi hodně závisí. Google už umí naslouchat češtině, hlasový syntezátor umí česky i mluvit. Teď už bude mít i o čem mluvit. Dle všeho to vypadá, že jakmile Google při představení nového Androidu ukáže vylepšený Now, ohlásí i širší jazykovou dostupnost. Těšíme se.

Ohodnoťte tento článek!